Pocta Vladimíra Sucháneka novembru 1989

Pocta Vladimíra Sucháneka novembru 1989

Tisk

Suchanek 200Neskoro večer, som v pošte našiel správu od akad. maliara Vladimíra Sucháneka (1933), pocteného aj titulom  Knieža českej litografie, poprednej osobnosti povojnového československeho výtvarného umenia,  priznaného a váženého nielen na Vltave, ale aj vo svete veľkého ume-nia. Správa obsahovala aj vzácnu prílohu, excelentný výtvarný opus a skvost,  dnes už (takmer) neznámu a zabudnutú jeho farebnú litografiu, ktorú emotívne vytvoril  symbolický práve v pred štvrťstoročím, v pamätne dni novembra v r.1989. Jej názov je jednoduchý - no veľavravný „17.listopad 1989“. Objavil ju práve v týchto dňoch, vo svojom pražskom ateliéri (Nový Svět), zapadnutú hlboko medzi  svojimi starými grafikami...

 


O tom, ako sa zrodila, hádam nech sa priaznivci výtvarného umenia dozvedia priamo od toho najpovolanejšieho - jej autora  Vladimíra Sucháneka :

Grafika je pětadvacet let stará a rozvzpomněl jsem se na ni v těchto dnech, kdy vše kolem nás při-pomíná výročí listopadových událostí. Nazval jsem ji tehdy jednoduše „17.listopad1989“. Je to barevná litografie, kterou málokdo pamatuje -  pokud ji vůbec kdy viděl. Pro mne osobně má zvláštní půvab, protože je to vlastně jediná politicky angažovaná grafika v mé tvorbě. Vznikla v listopadových dnech 1989, kdy mě chřipka znemožnila účastnit se demonstrací v sychravých ulicích, ale neza-bránila mně sednout k litografickému kameni a vyrovnat se s emocemi výtvarně. Můj tiskař Jan Tůma ochotně nechal všeho a grafiku jsme v litografické dílně na Žižkově vytiskli v nákladu sto kusů. Ty jsem podepsal a pospíchal s nimi do Mánesa a na Filozofickou fakultu, kde je můj kamarád La-dislav Hora, rozdával stávkujícím studentům. Část nákladu mi zůstala a tu jsem právě v těchto dnech nalezl. Přeji Vám, přátelé, alespoň trochu té víry v budoucnost, kterou jsme tehdy oplývali a které je dnes takový nedostatek!“

Suchanek 1


Aj keď formátom malá litografia (o rok neskôr získala l. cenu v súťaži Symbol československej slobody, v americkom Los Angeles), určite, okrem hodnoty umeleckej,  zostane svojim významom veľkým symbolom významného medzníka - politického a spoločenského života v Československu  nielen pre súčasné, ale aj pre budúce generácie umelcov a priaznivcov umenia.

Akad. maliar Vladimír Suchánek - absolvoval pražskú Akademii výtvarných umění  (1954-60, ateliér prof. Vladimíra Silovského), venuje sa grafike – litografii, maľbe, knižnej ilustrácii, Ex-libris a známkovej tvorbe.

Je rešpektovaným českým kultúrnym ambasádorom vo svete. Jeho grafické dielo, krásu jeho imaginatívnych litografických listov, obdivovali a obdivujú priaznivci, milovníci a znalci grafiky na jeho výstavách od Prahy až po Tokio.

Suchanek PF


Celkom usporiadal viac ako 160 samostatných výstav v ČR (tú svoju prvú a jubilejnú 150. v rodnom Novom Meste nad Metují) aj v zahraničí (Belgicku, Dánsku, Holandsku, Japonsku, Poľsku, Slovensku - Bratislava, B. Bystrica, Kežmarok , USA, a inde). Jeho grafiky videli na takmer tristo medzinárodných výstavách a bienále po celom svete - od Buenos Aires, Miami po Toronto, od Paríža, Berlín, Norimberg, Krakova cez Rieku, Ankaru, Peking až po Tokio...

Jeho litografie sú zastúpené v popredných galériách, múzeách a súkromných zbierkach v Česku aj v zahraničí (napr. Národná galéria v Prahe, Albertina Wien, Rockford prints Museum  a v  ďalších prestížnych verejných ale aj súkromných zbierkach.

V roku 1997 bol menovaný členom Európskej akadémie vied a umení so sídlom vo Viedni. V roku 2006 mu udelil prezident Václav Klaus štátne vyznamenanie - medailu Za zásluhy v oblasti umenia.

V roku 2008 sa mu dostalo tiež vzácneho ocenenie v podobe pozvania na XXXII. medzinárodný kongres zberateľov Ex-libris, v Číne, v reprezentatívnej zostave "desiatky" jeho najuznávanejších tvorcov z Európy.

Suchanek Sudek


V roku 2012 sa predstavil so svojou tvorbou na výstave vo Viedni, v Českom kultúrnom centre, nazva-nou DIE SPRACHE DER LITHOGRPHIE. Výstavu poctil aj svoju vzácnu osobnou účasťou na vernisáži. V roku 2013, pri príležitosti svojho okrúhleho jubilea pripravil v Prahe, pre svojich českých priaznivcov a ctiteľov výtvarného umenia výstavu, ale aj pre návštevníkov a hostí hlavného mesta prierezovú výstavu nazvanú SUCHÁNEK - MELANCHOLICKÁ ULITA, v známej galérii Cisárska koniareň na Pražskom Hrade.

www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/akce_a_kampane_mhmp/suchanek_melancholicka_ulita.html


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Lucie Roubínová: „Na každém koncertě při rozloučení a poděkování přeji lidem, ať jsou zdrávi. A vše ostatní přijde samo.“

lakoma barka 200Českokrumlovská dívčí folková kapela Lakomá Barka v září oslavila 15. narozeniny. Velký to důvod k oslavě a třeba i zamyšlení, čím si děvčata za ta společně strávená léta prošla a jak to bude dál. To se sice nikdy ned...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Miloš Ševčík byl všestranný umělec nezaměnitelného výrazu

sevcik mizeni200Alšova jihočeská galerie představuje tvorbu Miloše Ševčíka, který se zapsal na české výtvarné scéně v šedesátých letech svými originálními přístupy v malbě i v tvorbě transparentních konceptuálních objektů. Výstava nazvaná Mizení je průřez...


Literatura

Návštěva malé smrti

navsteva male smrti 200Dostala se mi do rukou útlá knížka Návštěva malé smrti a dýchlo na mě hořkosladké kouzlo. Námět je trochu strašidelný, pomyslela jsem si. Co to má znamenat? Jenže od počátku až do konce jsem jedním dechem ...

Divadlo

Na podzim do divadla: Dobře placená procházka

slovacke divadlo 200O prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Dalším tipem je Dobře placená procházka v podání Slováckého d...

Film

Zlín Film festival, sekce Noční horizonty: Pluto

pluto200Díky zlínskému filmovému festivalu a jeho sekci Noční horizonty se na plátna zlínských kin dostanou snímky, které se běžně do české distribuce nedostávají. Divácký vkus v kombinaci s rentabilitou provozu kin jsou neúprosnými kritérii, jež bohužel mnoho...