Inscenace Porcie Coughlanová je působivá svou magií, napětím a prvotřídním herectvím

Inscenace Porcie Coughlanová je působivá svou magií, napětím a prvotřídním herectvím

Tisk

Porcei 200Nejnovější titul, který uvedlo Městské divadlo Mladá Boleslav v pátek 16. června, přináší nejen magickou atmosféru, ale je i další pozoruhodný kamínek do žánrového záběru této scény. Chytré vedení a dramaturgie si všímá her i talentových tvůrců, kteří překvapí kumštem, kde není prostor pro obstarožní klišé či bohapusté frašky. Jezdím do Mladé Boleslavi už nějakou dobu, a tak vím, co hrají a jak to hrají. Je tomu tak i v případě irského baladického dramatu Porcie Coughlanová, jehož autorkou Marina Carr, jedna z nejvýraznějších irských dramatiků současnosti.

Základním rysem představení je snaha zachytit hloubku témat Mariny Carr, což se povedlo i v Mladé Boleslavi. V režii Diany Šoltýsové se diváci ocitnou ve svérázném kraji, protkaném tepnami jezer a řek, stejně hustě jako keltskou mytologií. A máme se na co těšit, zvláště když jde o irské středozemí, které leccos skýtá jako ponorná řeka. Postupně jsou poodhaleny charaktery lidí a jejich vášnivý přírodní naturel, což platí i pro hlavní hrdinku Porcie. V jejím příběhu se situace mění každým okamžikem, ale stín, který skrývá budoucnost, je bezbřehý. To je pak rámus ve světě ticha.

Porcie foto1

Drama začíná na břehu Balmontské řeky, kde stojí dům Rafaela Coughlana a jeho ženy Porcie, krásné a vášnivé, nevyzpytatelné a nešťastně ztrápené. Čas se naplní, když Porcie slaví třicáté narozeniny, navíc je tomu přesně patnáct let, kdy se utopil její bratr, dvojče Gabriel. Objevují se lidé z nejbližšího hrdinčina okolí, kteří ji nešetří a ani ona je, a tak během jednoho slavnostního dne z hlubin řeky vyvěrají rodinná tajemství, staré křivdy a andělský zpěv.

Režisérka Diana Šoltýsová vytvořila působivou inscenaci, která se pohybuje na hraně reality a mystiky a která nabízí od začátku až do konce sugestivní podívanou. Navíc mě fascinovalo prostorové řešení scény, i díky tomu má představení napětí a rytmus. Člověk se nenudí, ostatně jak by mohl, když protagonisté jsou tak přesvědčiví. Jaroslava Košková j. h. v titulní roli Porcie Coughlanové (alternuje s Magdalenou Jirounkovou) je jako ryba ve vodě – divoká, pružná, živočišná a na jevišti je jí plno.

Porcie foto2

Opravdoví a brutálně upřímní jsou i další (anti) hrdinové dramatu, které na scéně Městského divadla Mladá Boleslav představují Lucie Matoušková (Marianne Scullyová), Jarmil Škvrna j. h. (Sly Sculy), Eva Reiterová (Blaize Sculyová), Radim Madeja (Senchil Doorley i Damus Halion), Veronika Bajerová (Maggie May Doorleyová), Svatava Hanz Milková (Stacie Doyleová, Kyplopka), Milan Ligač (Rafael Coughlan) nebo Ivo Theimer (Fintan Goolan).

Křehký zjev i andělský zpěv představení dodává Dušan Kraus j. h. (Gabriel) i scénicko-hudební linka, která prochází magickou inscenací a která leccos evokuje. Nová inscenace je jednolitá, plastická s výraznými charakterovými studiemi. Díky umu všech zúčastněných tvůrců všechno do sebe zapadá a dává smysl. Berte to i jako poprázdninovou pozvánku na reprízy, jedna z prvních by měla proběhnout už 20. září.

Porcie foto3

Zdroj foto: archiv MD MB a Robert Rohál


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Vlaďka Dobiášová: „Každý by se měl pomocí módních trendů snažit najít svůj styl a ne je pouze bezhlavě kopírovat“

vladka dobiasova perexPozvání k rozhovoru přijala paní Vlaďka Dobiášová, sběratelka historického a dobového oblečení, jeho doplňků, bižuterie, knoflíků, šicích potřeb a ozdob. Věci z její sbírky můžete vidět napříkl...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Vánoční festival v divadlech Rokoko a ABC

vanocni festival divadlo rokoko abcDruhý ročník originálního jednodenního divadelního festivalu se uskuteční v sobotu 8. prosince. Podtitul vánoční skutečně přinese zážitky týkající se největších svátků v roce. Divadelní hry, doprovodný program a...


Literatura

Mischling

Mischling200Holocaust a druhá světová válka jsou témata, která zůstanou ve společnosti dlouho střeženým tématem. Lidí, kteří skutečné hrůzy koncentračních táborů zažili, neustále ubývá. Jakkoliv chápu, že je potřeba tuto problematiku dále šířit mezi lidi...

Divadlo

Kdo natropí nejvíce hloupostí?

Eva perexDivadlo Na Fidlovačce frčí letošní sezonu na „prvorepublikové“ vlně, a tak není divu, že přidalo na svůj repertoár vedle britské konverzačky z 20. let i oblíbenou českou retro komedii Fan Vavřincové Eva tropí hlouposti

Film

Něžnost

altV roce 1966 celý svět dojalo slavné francouzské milostné drama “Muž a žena“ o lásce naplňující životy ovdovělého muže a osamělé ženy. Režisér Claude Lelouch tímto něžným, vizuálně vzrušujícím filmem o lásce tak poprvé na sebe up...