Ve zlínském divadle se za jízdu pod vlivem alkoholu musí na terapii

Ve zlínském divadle se za jízdu pod vlivem alkoholu musí na terapii

Tisk

Rekondicni jizdy200V čase, kdy do platnosti přichází novela, která rizikovým řidičům jako podmínku k navrácení řidičského průkazu ukládá povinnost absolvovat terapeutický kurz, přichází Městské divadlo Zlín s aktuálně laděnou novinkou Utánképzés ittas vezetőknek aneb Rekondiční terapie pro opilé řidiče. Autorem této korektně nekorektní komedie je úspěšný maďarský autor János Háy. Pro zlínské divadlo titul objevil a nastudoval režisér Petr Štindl, který je publiku důvěrně známý z poslední doby díky inscenacím Extrabuřt, Trnky a hvězdy či Srpen v zemi indiánů. Diváci budou svědky terapie přímo v české premiéře sobotu 24. února v 19 hodin ve Velkém sále.

 

Máte „papíry v čistírně“? Nebo jste měli? Nebo znáte někoho, kdo musel projít procesem psychoterapie, aby mu je vrátili? A tušíte, s kým se tam hypoteticky můžete setkat? Zjistit, kdo je kdo, co se stalo, proč, kde a jak se to stalo – to vše může být zábavné, smutné i dojemné… A možná nám všem i trochu známé. Devět navzájem si cizích mužů i žen – manikérka, podnikatelka, novinářka, majitel nonstopu, mafián, správce domu, inženýr, kuchař a muž s utajenou identitou podstoupí toto setkání, vedené dvěma podivnými psycholožkami.

„Tématem není alkohol za volantem, ale důsledky tohoto přečinu, tedy jak se k tomu staví jednotliví hrdinové hry. A jestli takové kurzy dosud neexistují, mohou mít smysl. Pokud nejde opět jen o nějaké formální nařízení. Je to jistě téma ve společnosti rezonující,“ říká režisér Petr Štindl.

A jak hru objevil? „Nové texty mne primárně zajímají, rád je inscenuji, a když už nejsou doma, když už dobří autoři nepíšou pro divadlo, ale třeba pro film či se věnují literatuře, obracím se do zahraničí. Většina dramaturgů v českých divadlech se zaměřuje hlavně na anglosaskou či německy mluvící oblast, tak mne napadlo podívat se jinam. A zjistil jsem, že UTÁNKÉPZÉS ITTAS VEZETŐKNEK se hraje v několika maďarských divadlech,“ vysvětluje.

Dramaturgie zlínského divadla se dlouhodobě a cíleně snaží objevovat nové texty a hry. A ty pak uvádět v české premiéře. V letošní sezoně se zaměřila na Maďarsko. První premiérou sezony byla hra významného maďarského divadelníka Bély Pintéra Špína v režii Patrika Lančariče.

„V českém divadelním prostředí je maďarské drama stále poměrně neznámé a nemá ani svou výraznou inscenační tradici. Výjimku tvoří snad jen István Örkény a Zoltán Egressy. Maďarská kultura je přitom nedělitelnou součástí středoevropského kulturního prostředí a výrazně je ovlivňuje,“ komentuje dramaturgyně Městského divadla Zlín Katarína Kašpárková Koišová.

Terapeutický kurz se odehrává v prostředí nízkoprahového klubu: minimalisticky pojaté scéně Jána Mariánského dominuje prvek graffiti. Kostýmy pro celkem jedenáct účastníků kurzu navrhla Lucie Halgašová. Aktéry terapie jsou známé tváře zlínského uměleckého souboru: Luděk Randár, Radoslav Šopík, Radovan Král, Pavel Vacek, Marek Příkazký, Zdeněk Lambor, Marie Vojtěchová, Marta Bačíková a hostující Karolína Vlčková. V rolích psycholožek, které účastníky celou terapií provedou, se objeví Tamara Kotrbová a Eva Daňková. Všichni herci jsou po dobu představení prakticky permanentně na jevišti.

JÁNOS HÁY

* 1960 Vámosmikola

Maďarský spisovatel, dramatik, básník, malíř, ilustrátor. Založil nakladatelství Palatinus Book Publishing. Během středoškolských let se z venkova přesunul do Budapešti, kde se setkal se současnou alternativní výtvarnou a hudební kulturou, která měla na jeho pozdější tvorbu zásadní vliv. V roce 1981 začal studovat obor ruština a historie na pedagogické fakultě Univerzity v Segedínu. Tady založil i první a poslední rockovou kapelu svého života – po několika demo nahrávkách se bohužel rozpadla. Vášeň pro hudbu mu však zůstala dodnes. Po ukončení vysokoškolského studia v roce 1985 založil literární časopis Sonet oranžového srdce. Další tři léta učil na základní škole v Budapešti.

Zlomový byl pro něj rok 1989. Vzdal se pedagogické kariéry a začal pracovat jako redaktor v několika nakladatelstvích (Holnap, PestiSzalon, Palatinus). V tomto roce mu také vychází první básnická sbírka pod názvem Půjdu k tobě pěšky. Svazek představuje jeho tvorbu od roku 1976 do roku 1985. Později vydal dalších sedmnáct knih včetně románu Dzsigerdilen, který ho proslavil jako prozaika, a divadelní hry
A Gézagyerek, která ho proslavila jako dramatika. Nezanevřel však ani na výtvarné umění. Jeho kresby a malby byly několikrát publikovány, své knihy také sám ilustruje. V současnosti působí jako spisovatel na volné noze v Budapešti. Mnohé z jeho tvorby vychází z jeho rolnického původu, z raného přijetí alternativní kultury a z jeho vhledu do neduhů moderní společnosti.

Je držitelem Ceny Sándora Máraie za beletrii a Ceny Attily Józsefa za poezii.

Rekondicni jizdy

János Háy
Utánképzés ittas vezetőknek
aneb Rekondiční terapie pro opilé řidiče

režie – Petr Štindl
překlad – Renáta Deák, Petr Štindl
dramaturgie – Katarína Kašpárková Koišová
scéna – Ján Mariánský
kostýmy – Lucie Halgašová

Osoby a obsazení: 
STELLA, psycholožka – Tamara Kotrbová
ELFRIDA, psycholožka – Eva Daňková
BÓĎA, manikérka, nehtová designérka – Marie Vojtěchová
RÓZA, marketingová specialistka – Marta Bačíková
ALENA, novinářka – Karolína Vlčková, j. h.
TIBOR, majitel nonstopu – Pavel Vacek
MÁRIO, obchodník s masnými výrobky – Radovan Král
LÁĎA, správce bytů – Radoslav Šopík
ALEXANDR, projektový manažer – Luděk Randár
SAŠA, pracuje v gastronomii – Marek Příkazký
EMIL, zřejmě z ministerstva vnitra – Zdeněk Lambor

česká premiéra 24. 2. 2024 | Velký sál

Více informací: www.divadlozlin.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Anna Julie Slováčková: Chtěla bych, aby lidé měli rádi sami sebe

a s200Mladou herečku a zpěvačku Annu Julii Slováčkovou můžete již několik měsíců vídat na prknech Divadla Kalich jako Rózi v kultovním muzikálu Krysař. Jak se s novou rolí sžila a jaké plány má v novém roce 2018 se dočtete v následujícím rozhovor...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

BALETNÍ KARAFIÁTOVI BROUČCI V ÚSTÍ NAD LABEM

Broucci plakat 200Po 13 letech se v Severočeském divadle v Ústí nad Labem představili v premiéře 6.10 2013 v 15 hodin Karafiátovi Broučci. Pohádkový příběh o lásce, pochopení i naději napsal Jan Karafiát (1846-1929) v...


Literatura

Fantazii se meze nekladou – a v Zaklínačovi to platí dvojnásob

lisk200Rok 2015 by se klidně dal nazvat rokem Zaklínače – nejenomže hra na PC byla vyhlášena nejlepší hrou roku, ale nakladatelství Crew vydalo první grafický román o Geraltovi, Skleněný dům. Nesmím zapomenout ani na nabušené a skvostně vypracované kompendium Z...

Divadlo

Vražedkyně nebo oběť?

lady macbeth z ujezdu perexMladá Kateřina vede na první pohled záviděníhodný život. Výhodný sňatek jí zabezpečil dobré společenské postavení, bohatství a pohodlí. Okradl ji však o její svobodu a vášnivou touhu žít naplno. Manžela víc ...

Film

Co mají Forman s Menzelem společného a co je rozděluje

formen menzel perexPánové Miloš Forman a Jiří Menzel proslavili českou kinematografii i v mezinárodním kontextu, prvních z nich se navíc prosadil i v Hollywoodu. Oba začínali v 60. le...