Příhody lišky Bystroušky. Slavnostní otevření Janáčkova divadla po rekonstrukci

Příhody lišky Bystroušky. Slavnostní otevření Janáčkova divadla po rekonstrukci

Tisk

LB perexDalší fáze rekonstrukce budovy Janáčkova divadla je ukončena. Kolik se ozývalo škarohlídů, že se to k výročí sta let republiky nepodaří. Avšak 17.11. byl zahájen Mezinárodní hudební festival, věnovaný dílu Leoše Janáčka, právě operou, která zazněla už při prvním otevření nové budovy divadla v roce 1965. To je už 52 let (!) Postupnou rekonstrukci si tato brněnská budova opravdu zasloužila.

 


Na tiskové konferenci 8. 11. byly promítány i fotografie z chystané inscenace. Jsem přesvědčen, že by se Janáčkovi, i autorovi předlohy Těsnohlídkovi, líbily. Možná by se dal celému dílu dát společný jmenovatel: HRAVOST. Kostýmy, výtvarné pojetí scény, kopec dětí na jevišti, rekvizity které potěší děti i mámy a táty, kteří si ještě nezapomněli hrát. (Kdo si hraje, nezlobí).

LB 2


Janáčkova pohádka je pro budoucnost opery veledůležitá. Přiláká totiž do hlediště dětské diváky. A to je v našem dnešku, který je tak digitalizován, hodně důležité. Díky takovýmto inscenacím snad máme (alespoň částečně) o budoucí diváky opery postaráno.

LB 4


Sedmnáctého proběhla slavnostní premiéra a otevření budovy Janáčovy opery pro diváky. Osmnáctého pak, u druhé premiéry Lišky Bystroušky, byl ve spolupráci s Českou televizí realizován první přímý přenos opery v rámci celosvětového projektu www.operavision.eu.  Diváci na celém světě tak mohli vidět naši Bystroušku. A nezůstane jenom u tohoto projektu. Majitelé zmíněné webové aplikace si přísně vybírají operní domy a náš byl tímto „vpuštěn“ do celého světa. To opravdu není maličkost.

LB 1


Jsme malá země. Musíme udělat všechno pro to, aby naše kultura byla ve světě vidět. Když jsem v New Yorku mluvil s jedním obchodníkem a chtěl jsem mu vysvětlit, kde je Česko, přikývl. „Jo znám, Čečensko…“ Tak jsem tu naši zemi začal lokalizovat a on hned řekl: „Jo, znám. Jágr, Havel…“ To je fajn, že nás trochu znal. Větší radost by mi udělal, kdyby řekl: „Jo, znám. Jágr, Havel, Janáček…“

LB 3


Příhody lišky Bystroušky
Příroda kolem mne opsala kruh, který nemohu překročit, sedím v něm a učím se milovat život.


Premiéra 17. listopadu 2018 v Janáčkově divadle
autor: Leoš Janáček
libreto: Leoš Janáček
hudební nastudování: Marko Ivanović
dirigent: Marko Ivanović, Robert Kružík
režie: Jiří Heřman
scéna: Dragan Stojčevski
kostýmy: Alexandra Grusková
světelný design: Daniel Tesař
sbormistr: Klára Složilová Roztočilová
dramaturgie: Patricie Částková
asistent režie: Silvie Adamová

Zdroj foto: ND Brno

www.ndbrno.cz

www.facebook.com/NDBRNO


 

Přihlášení



Banner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Dana Kalinová: Dobrá duše pražského veletrhu Svět knihy

svet knihyO rozhovor jsme požádali paní Danu Kalinovou, dámu, která je už dlouhých devatenáct let duší pražského veletrhu Svět knihy. S ředitelkou této úspěšné akce jsme si povídali právě o zmiňovaném svátku všech českých ...

Videorecenze knih

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Dagmar Pecková předvádí v Mistrovské lekci plnokrevné herectví

mistrovska lekce200Přiznám se, že oceňuji divadlo, které má co říct, není tendenční anebo které si na divadlo jenom hraje. Oceňuji umně zpracovanou klasiku stejně jako novinky, přičemž je mi upřímně jedno, jestli jde o dramata či (tragi)komedie. ...


Literatura

Moodroký chlapec si vás získá

moodroky chlapec200Nakladatelství Ikar před pár dny vydalo další knihu populární spisovatelky Danielle Steel s názvem Modrooký chlapec. Na první pohled mě zaujala půvabná a decentní obálka se zimní tématikou, kde můžeme na pozadí parku se zasněžen...

Divadlo

Legendární Past na myši ve Zlíně

past-na-mysi-perexMěstské divadlo Zlín uvedlo v půlce října loňského roku jednu z nejznámějších detektivních her na celém světě, Past na myši od Agathy Christie. Jak se světoznámého dramatu zhostilo zlínské divadlo a jak se vyvedlo rozuzlení, tak typi...

Film

Jersey Boys aneb každý si to pamatuje, jak chce

Jersey boys 200Film Jersey Boys (2014) vznikl pod rukama režiséra Clinta Eastwooda. Dlouholetá zkušenost s tvorbou komerčních filmů je na každém záběru patrná a nenechává diváka ani na chvíli odpočinout. Snad jen během hudebních vystoupení kapely The ...