Víte, kde se narodil Karel Marx?
Banner

Víte, kde se narodil Karel Marx?

Tisk

trev 200Tušíte? Snad vás tedy nezklame, že dnešním tipem na výlet není saský Chemnitz (někdejší Karl-Marx-Stadt), nýbrž o poznání západněji umístěný Trevír. Město, honosící se titulem nejstarobylejšího německého sídla.

 

 

Trevír (německy Trier, francouzsky Trèves) leží v údolí řeky Mosely v kraji porýnsko-falckém, v oblasti německo-lucemburských hranic. Turisticky je proslulý z řady důvodů. Milovníci všemožných žebříčků a seznamů kulturního dědictví by na prvním místě patrně jmenovali zdejší UNESCem střežené památky římské (Porta Nigra, neboli Černá brána, či místní amfiteátr) i středověké (Kostel Nejsvětější Panny Marie, Konstantinova bazilika a především Trevírský dóm).

trev 1

 

O trevírském Svatopetrském chrámu jste mohli slyšet zejména v souvislosti s tzv. Svatým rouchem, které do města podle legendy přinesla matka císaře Konstantina. Za touto nesčetněkrát zkoumanou křesťanskou relikvií se během Velikonoc, kdy je Ježíšova suknice veřejně vystavena, vydávají zástupy věřících z celého světa. I mimo „hlavní sezónu“ na vás však v prostorách chrámu čeká stálá muzejní expozice. Svatopetsrká katedrála je unikátní také z architektonického hlediska. Stavba, jejíž realizace prostoupila několika staletími, je (společně se sousedícím Kostelem Největější Panny Marie a zachovalým klášterním komplexem) ukázkovým příkladem románského i raně gotického slohu. Svým způsobem se na některých částech interiéru podepsaly i mladší architektonické styly.

trev 2

 

Muzejně naladění návštěvníci jistě nepohrdnou místním archeologicky zaměřeným Zemským muzeem (Rheinisches Landesmuseum Trier). Od 17. dubna do 28. října tohoto roku zde bude k vidění expozice věnovaná bitvě u Wittstocku, jednomu z nejkrvavějších vojenských střetů třicetileté války. V přímém sousedství Porty Nigry sídlí Městské muzeum (Stadtmuseum Simeonschift Trier) mapující historii Trevíru a jeho okolí. Ve sbírkách tohoto muzea najdete také řadu exponátů užitého umění – od 29. března do 25. října 2015 si mohou návštěvníci prohlédnout kolekci starožitného nábytku. Další muzejní příležitost v sobě schraňuje rodný dům Karla Marxe (Karl-Marx-Haus). Ostatně, máte-li zájem, tak suvenýr v podobě „příruční“ busty tohoto dějinami poněkud zprofanovaného myslitele si zde můžete koupit s trochou nadsázky na každém rohu.

trev 4

 

A co nabízí Trevír dětem? Krom skutečnosti kompaktního centra města, nacházejícího se pár minut chůze od vlakového nádraží a řady sladkostmi nabytých obchodů, stojí za zmínku také Muzeum hraček (Trierer Spielzeugmuseum). Studijním typům pak můžete ukázat zdejší univerzitu, jednu z nejstarších v Německu. Pokud se rozhodnete v tomto městě zůstat více dní, lze jen doporučit vydat se prozkoumávat jeho malebné okolí, ideální k menším i větším túrám.

trev 5

 

A v neposlední řadě, a přestože kvůli vzdálenosti od našich hranic může Trevír (českou optikou) sotva aspirovat na nákupní destinaci, stojí za zmínku i tato možnost využití volného času. Českému prostředí i naturelu bude jistě sympatické, že je město velmi dobře vybaveno obchody všeho druhu, a to v příznivých cenových relacích. Mimochodem, na nákupy sem jezdí i obyvatelé nedalekého Lucemburska. Hlavní město velkovévodství je totiž od Trevíru vzdáleno necelou hodinu cesty vlakem a může tak být zajímavým výletním zpestřením při poznávání tohoto regionu. O Lucemburku (a Lucembursku) si ale povíme až příště.

Foto: propagační materiály města Trevír (www.trier.de)

Rozcestník informací pro turisty: www.trier-info.de
Obecné informace: www.trier.de


 

Přihlášení



Anketa

Jak často sledujete dokumentární filmy?
 

Špína: temná krimi z východního Slovenska

V únoru vydalo nakladatelství Metafora velmi zajímavý detektivní počin slovenské autorky Barbory Bernátové s lakonickým názvem Špína. Druhý případ svérázného kapitána Davida Meiznera se s ničím nemaže. Vražda mladého profesora přináší spoustu otazníků i mnoho podezřelých…

Lištičky, klasické drama s nápaditou režií Michala Dočekala

Písní, jejímž textem je část Písně písní ze Starého zákona poklidně začíná drama Lištičky, uvedené Městskými divadly pražskými na scéně divadla ABC. Text verše je prostým konstatováním toho, že když lišky škodí ve vinici, je třeba je z ní bez milosti vyhnat. Smysl tohoto verše, jenž se stal v průběhu staletí předmětem mnoha teologických výkladů, hledajících v něm mnohá podobenství a jinotaje, je ale jasný – dávejte si pozor na to, co vypadá lákavě a skvěle, ale časem vás to může zničit.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

„Nejradši se učím texty zásadně v lese, doma to ani neumím,“ říká herec Jan Hönig

jan honig200Randle Patrick McMurphy se s ničím moc nepárá. Je to chlap, který za všech okolností říká, co si myslí. Má kladný vztah k ženám, alkoholu, hazardu... To je charakteristika postavy, která hraje prim v inscenaci Přelet nad kukaččiným hnízdem a kterou...

Chinaski ohlašují největší koncert kariéry. V červnu zahrají open-air pod „lízátky“ v Hradci Králové a na brněnském Velodromu

V prosinci letošního roku uběhne přesně 30 let od chvíle, kdy vyšlo první album skupiny Chinaski. Oslavu 30 let Chinaski oficiálně odstartují prosincovými koncerty v pražské O2 areně. Souběžně s nimi se fanoušci dočkají také speciální narozeni-nové desky nahrané v Rockfieldu. Oslavy tímto ale teprve začnou! Vše totiž vyvr-cholí v roce 2025, kdy se uskuteční vůbec největší koncert v historii kapely.

Z archivu...


Divadlo

Skleněný pokoj: Světová premiéra původně knižního bestselleru v Brně

Skleneny pokoj 200Román britského spisovatele Simona Mawera se odehrává v Brně, mezi roky 1925 a 1968. Podkladem příběhu je osud lidí kolem slavné vily Tugendhat, světově uznávaného architekta Ludwiga Miese van der Rohe.

Film

Tereza Hirsch, režisérka, o které ví svět, ale u nás o ní skoro nikdo neví

TH perexTereza Hirsch je mladá a úspěšná režisérka, scenáristka a producentka. Narodila se německé matce a českému otci. Vyrůstala v Praze. Filmařinu studovala v Los Angeles: „Došlo k tomu v podstatě náhodou. Chtěla jsem si někam odjet odpočinout a zvítěz...