Balijský deník: I v ráji někdy prší

Balijský deník: I v ráji někdy prší

Tisk

munduk-singaraja perexJiž počtvrté se nám přihlásila naše zahraniční zpravodajka Barbora Adamcová z dalekého Bali, aby nám přiblížila atmosféru a život v této exotické destinaci. Dnešní příspěvek je plný vůní, pocitů, zvuků... Zurčení vodopádů, řev papoušků, teplé dešťové kapky, zkrátka doslova na vás dýchne místní rajská atmosféra.

 

 

I v ráji někdy prší. Od rána je pod mrakem (což je v tomto období celkem normální) a já se ukrývám na nejrůznějších místech. Ráno vstanu, popadnu knihu a vyrážím na snídani. Opravdu mě to tady baví. Zaujímám místo s výhledem na moře, dám si ovoce a zelený čaj. Otevírám knihu a mezi doušky si čtu. Jediné, co na tom není dokonalé, jsou mé myšlenky utíkající k faktu, že se budu muset za pár dní vrátit do školy a řešit zase realitu… ale teď ještě ne.

A dnešek není dnem, kdy bych chtěla být  jen někde zalezlá a pomalu se aklimatizovat na návrat do ČR. Dnes odpoledne totiž vyrážíme na Lemurkih waterfalls. Podle místních je to jedno z nejkrásnějších míst na Bali.

Po dvou hodinách kodrcání po kostrbatých silničkách přijíždíme do malé vesnice, kde nás nadšeně vítají místní a přichází k nám náš ,,guide“, osmnáctiletý chlapec, který nám později vypráví, jak šetří peníze na cestu do Evropy, aby mohl posílat peníze svojí rodině. To si zde, koneckonců, přeje hodně lidí. Myslím ovšem, že je všude chleba o dvou kůrkách.

Git-Waterfall

První hodinu procházíme přes osady s vanilkou, hřebíčkem, muškátovým oříškem a všechny vůně jsou nesmírně intenzivní a vtahují nás stále více do vnitrozemí. Stromy jsou obalené rambutanem a mangoldem. Jestli tohle není ráj, tak už opravdu nevím, co si mám myslet.

Dostáváme se k velkému útesu, ze kterého po straně vede rovných 340 schodů směrem do nížiny k vodopádům. Vlhkost zavinila, že vysoké ostré schody jsou kluzké a na některých místech chybí zábradlí, což nám poskytuje možnost rovnou se vrhnout několik desítek metrů do řvoucí zeleně plné života.

Teď už jsme dole v údolí a slyšíme rozzuřené vodopády. Náš průvodce vypráví, že údajně protékají místem původních chrámů a proto ten, kdo vdechne výpar, nebo se vykoupe ve vodě, posvětí svou mysl a dojde plného zdraví.

munduk-singaraja

Jsme tady. Skoro se neslyšíme přes ten rámus a nezbývá nám nic jiného, než tiše obdivovat tu krásu. Tropický les, řev papoušků, respekt z vodopádů, kapky v ovzduší a to vše jako by nás přímo pohlcovalo. Za pár vteřin jsme promočení až na kost ze samotných výparů a prašných kapének.

Nepopsatelný pocit… jako bych stála uprostřed podstaty vesmíru. Tak tohle je ono! Stojím tady pod vším, pod úrovní světa a vstřebávám každý detail všemi molekulami svého těla… jsem uchvácená!

Teď už je čas se vrátit, neochotně se loudáme, znovu brodíme říčku a psychicky se připravujeme na ty obrovské schody vedoucí zpět na svět.

Byl to nádherný zážitek! Vůně koření, ovoce a svěžest vodopádů. Krásná procházka starými vesničkami a schody jako z Dantova ,,očistce“.


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ladislav Plecitý: Divadlo je živé, ale iluze filmu je dokonalá!

Plecity perexRežisér a scénárista Ladislav Plecitý, pod jehož taktovou vznikl absolventský film Poslední odměna, adaptace stejnojmenné povídky slavného spisovatele Terryho Pratchetta, se podí...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...


Literatura

Hercule Poirot nově: Záhada tří čtvrtin

zahada tri ctvrtin 200V září vydalo nakladatelství Knižní klub nový příběh Hercula Poirota v podání britské autorky Sophie Hannahové. Jak se autorce podařilo zhostit role epigona nezaměnitelné Agathy Christieové a jaký je příběh z dávných let v m...

Divadlo

Překrásná je nepotřeba nářku přináší zpět na jeviště poezii Jana Skácela

marta prekrasna je nepotreba narku200Letošní významné výročí sta let od narození Jana Skácela neoficiálně uzavře 15. 12. 2022 ve Studiu Marta inscenace studentů Divadelní fakulty JAMU Překrásná je nepotřeba nářku. Autorský počin re...

Film

Miloš Forman slaví osmdesátiny
ImageMiloš Forman jako jediný z českých režisérů, kteří kdy emigrovali (připomeňme uměleckou rezignaci Gustava Machatého, Františka Čápa, Ivana Passera, Vojtěcha Jasného, nemluvě o Janu Němcovi atd.), plně souzněl s cizím prostředím a pro...