Pozvánka do Francie: Languedoc-Roussillon

Pozvánka do Francie: Languedoc-Roussillon

cultu 200Když se řekne slovo Francie, většina lidí si vybaví Paříž, sýry, dobré víno a francouzskou módu. Mně se vybaví neuvěřitelně krásný region na jihu Francie, provoněný oleandry, odkud pochází většina kvalitních francouzských vín.

 

 

Vzhledem k poloze je Languedoc předurčen především k pěstování vína a produkce vína z tohoto regionu tvoří jednu třetinu francouzské produkce. Možná také proto si zde zakoupil vinice známý herec a komik Gérard Depardieu. Languedoc-Roussillon je jeden z 27 regionů Francie. Nachází se na jihu Francie, při hranici se Španělskem, a táhne se od ústí Rhony až po vrcholky horského pásma Pyrenejí.  Tvoří jej pět departmentů (Aude, Gard, Hérault, Lozère a Pyrénées-Orientales) a jeho hlavní město je Montpellier.

cultu 1

Montpellier (foto: volně dostupné na internetu) 


Montpellier je osmým největším městem ve Francii a je také nejrychleji rostoucím městem v zemi za posledních 25 let. Je to třetí největší francouzské město na pobřeží Středozemního moře (po Marseille a Nice). Poloha města je ideální k prožití nezapomenutelných prázdnin pro ty, co chtějí jak poznat nová a zajímavá místa, tak strávit dovolenou u moře, například na plážích Palavas-les-Flots nebo Villeneuve-lés-Maguelone. Tento kraj ovšem nenabízí jen koupání v moři. V blízkosti města Montpellier je možné absolvovat projížďku na koni okolo sladko-slaných jezer s plameňáky, kteří zde loví krevety. Pro milovníky sportu je možné půjčit si kolo přímo na ulici ze stojanů k tomu určených nebo jet třeba na vodu. V kánoi nebo kajaku sjet řeku L´Hérault. Najdete zde množství tenisových kurtů a rozlehlá golfová hřiště. Každoročně se v Arena Montpellier koná Sud de France Open, kterého se často účastní i Tomáš Berdych a také rodák z Béziers (město, nacházející se taktéž v Languedoku) Richard Gasquet.

cultu 2

Lékařská fakulta v Montpellier (foto: autorka) 


Montpellier je jedním z mála měst v této oblasti bez galsko-římské minulosti. Bylo založeno „až“ roku 985 a za svůj vznik vděčí – byť nepřímo – pirátům. Nejdůležitějším městem raného středověku v tomto kraji bylo Maguelone, avšak kvůli neustálým nájezdům pirátů se místní feudální panstvo rozhodlo přestěhovat správní centrum hlouběji do vnitrozemí. Spojením dvou vísek, které byly obehnány zdmi, a vybudováním hradu vzniklo Montpellier, ležící asi 10 kilometrů od pobřeží. Městečko postupně rostlo a stalo se významným obchodním centrem. Byly zde tolerovány náboženské menšiny židů, muslimů a katarů. Arabové tu založili školy medicíny, které v té době patřily mezi nejvyspělejší vědecké instituce ve Středomoří a potažmo i v celé Evropě. Z těchto škol následně vznikla nejstarší křesťanská škola medicíny v Evropě, založená v roce 1021. Roku 1160 pak přibyla právnická škola a v roce 1220 školy zastřešila nově založená univerzita, nejstarší v dnešní Francii.

cultu 3

Pláž Palavas (foto: autorka) 

Je ovšem nutno si uvědomit, že tato oblast nebyla tehdy vnímána jako Francie ani místními obyvateli, ani kýmkoliv jiným. Ačkoliv nešlo o samostatný státní útvar, zemi Languedoc (či také Okcitánie), odpovídající zhruba jižní třetině dnešní Francie, vládla dlouhá řada hrabat z Toulouse a mluvilo se zde vlastním románským jazykem, okcitánštinou. I když tato řeč byla později vytlačena francouzštinou (jazykem oblasti kolem Paříže), i dnes si zdejší řeč ze staré okcitánštiny něco ponechala a od běžné francouzštiny se poněkud liší. Město Montpellier se každopádně stalo velmi důležitým centrem vzdělanosti. Univerzita od té doby funguje dodnes, s krátkým přerušením v období francouzské revoluce.

cultu 4


Město v průběhu středověku mnohokrát změnilo majitele a bylo vystaveno mnoha zvratům, jako ostatně téměř každé místo na Zemi. V období reformace v 16. století se velká část zdejších obyvatel stala protestanty a Montpellier se stalo základnou a pevností protestantů proti francouzské koruně. V roce 1622 jej proto obklíčila vojska francouzského krále Ludvíka XIII. a město bylo nakonec po osmi měsících obléhání dobyto. Během vlády jeho nástupce, Ludvíka XIV., zde pak vyrostlo mnoho honosných budov, v současnosti obdivovaných památek. Hlavním lákadlem pro turisty je historický střed města, náměstí Place de la Comédie, Opera, nacházející se v centru Montpellier, množství kavárniček na Place Jean Jaures nedaleko Place de la Comédie, gotická katedrála ze 14. století, promenáda ze 17. a 18. století (Promenade du Peyrou) a vítězný oblouk z roku 1691. Navštěvovaná jsou také zdejší muzea, zejména Musée Fabre a Atger Musée, a botanická zahrada z roku 1593, nejstarší ve Francii.

cultu 5

Pezenas – interiér starobylého hotelu (foto: autorka)


Montpellier je v současnosti moderním průmyslovým městem a kulturním centrem jižní Francie, které kypí životem. Studuje zde mnoho zahraničních studentů včetně Čechů. Jde o vyhledávané město, co se týče výuky cizích jazyků, především francouzštiny. Ve městě se narodili mj. svatý Roch, zakladatel sociologie Auguste Comte či malíř Frédéric Bazille. Vznikl zde Řád sv. Ducha z Montpellier. Sídlí zde také montpellierské arcibiskupství.

cultu 6

V uličkách Pezenas (foto: autorka)


Z Montpellieru to není daleko do dalších zajímavých měst. Za zmínku rozhodně stojí Moliérovo rodiště Pezenas, které patří k nejkrásnějším městům Languedocu a najdete zde množství uměleckých ateliérů s možností pozorovat umělce přímo při práci. Také přístavní město Séte je turisticky přitažlivé. Pěstují se tady mušle, kterými jsou zásobovány restaurace nejen v Languedoku. Nedaleko od něj najdete středomořské letovisko Cap d’Agde s bungalovy a hotelovými komplexy, zábavními a sportovními centry, bazény, obchody, restauracemi. Na každém kroku se Vám nabízí pestrá zábava a společenský život. Proto je toto městečko vhodné zejména pro mladší rekreanty. Za návštěvu rozhodně stojí Carcassonne, které patří k nejzachovalejším středověkým pevnostním městům v celé Evropě, a proto bylo roku 1997 zařazeno na seznam kulturních památek UNESCO.

cultu 7

Řeka L´Hérault (foto: autorka)

Tady se vyřádí rodiny s dětmi, které hravou formou poznají život ve středověkém městě. Až téměř u španělských hranic leží další pozoruhodné přístavní město, Collioure. Jižní proměnlivé světlo, které sem přilákalo známé malíře Matisse a Deraina, tu dává další rozměr všemu, na co dopadá. Tento rybářský přístav je schoulený v zátoce pod ochranou Chateau Royal, původně templářského hradu z 12. století, a navíc střeženým Vaubanovou pevností St. Elmo. Francie jej získala až roku 1659 Pyrenejskou smlouvou od Aragonie. A něco ze španělského ducha zde zůstalo dodnes, jako ostatně v celé této části Roussillonu. Proto jsou zde v oblibě býčí zápasy, můžete tu ochutnat paellu a místní mají v sobě něco z Katalánců.

cultu 8

Collioure (foto: autorka)


Tento kouzelný kraj vřele doporučuji k návštěvě. Návštěva kulturních památek, pohostinnost a přátelskost zdejších obyvatel, chuť místních středomořských specialit a lahodného vína ve vás zanechá nesmazatelný dojem.

( 8 hlasů )

www.culturea.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Veverčák Píťa se vrátil

Veverčák Píťa se společně s hajným Petrem objevili v knize Víš, kde jsou děti stromů? a nyní se vrací v titulu Kde si Píťa chladí tlapky? Nakladatelství Kazda

Ženy, které milují příliš a doufají, že se jejich partner změní

Doufáte, že se váš partner, který vám ubližuje, změní? Ne, nezmění! Kniha z nakladatelství Portál psychoterapeutky Robin Norwood je o citové závislosti ve vztazích a pomáhá ženám najít cestu k sobě a odejít z nevyhovujícího vztahu. Je plná skutečných příběhů žen, které milovaly příliš… Nakladatelství Portál

Rozhovor

„To dobré jsme nechali z minulého ročníku a přidali k tomu další zajímavé věci.“ lákají organizátoři Holešovské Regaty

altChcete si sjet vodní lávku na trakaři či kole a u toho poslouchat Tomáše Kluse? Dát si díky Kultuře21 Holešovského utopence? Už za 29 dní máte možnost, protože necelý měsíc nás dělí od druhého ročníku festivalu Holešovská Regata, který nenabízí jen hudbu, ale i s...

Hledat

Videorecenze knih

Michael Krásný vydává druhé album 20:20

Michael Krásný, kontrabasista, baskytarista, zpěvák a dlouholetý doprovodný hráč trumpetisty Laca Decziho, vydává druhé sólové album s výmluvným názvem 20:20. michaelkrasnymusic.com

Z archivu...


Literatura

Prázdniny s Dinou a tajemstvím starých tenisek

200perexKdy jindy mají děti větší šanci zažít pořádné dobrodružství, než o letních prázdninách! Ale pozor, je k tomu potřeba pořádná dávka fantazie a samozřejmě také odvahy.

...

Divadlo

Kolečko v Disku pracuje s buchtami i bohyněmi

buchty a bohyne200Petr Kolečko (Okresní přebor) napsal divadelní hru přímo na míru čtyřem absolventkám, čtvrtého ročníku Katedry herectví činoherního divadla pražské DAMU, Nikol Kouklové, Evě Josefíkové, Marii Poulové

Film

Co přinesou ozvěny Febiofestu ve Zlíně

febiofest 200V tomto článku bychom vás rádi informovali, na jaké filmy můžete vyrazit od 15. do 17. dubna do zlínského Golen Apple Cinema v rámci regionálních ozvěn Febiofestu.

...