Festival současného umění TINA B. 2012 aneb Praha centrem „šťastného“ umění
Kultura21.cz

Festival současného umění TINA B. 2012 aneb Praha centrem „šťastného“ umění

tina b Již po sedmé se v Praze od 17. října do 31. října 2012 koná festival TINA B., jehož tématem je pro letošní rok „štěstí“. Letos jsme pozvali 115 současných autorů z celého světa.

 

 

Pražané i návštěvníci Prahy se mohou potěšit „šťastnými“ venkovními a vnitřním instalacemi současných výtvarníků i konceptuálních umělců v Národní knihovně ČR, Českém centru, v holešovické Galerii Vernon, v refektáři sv. Jiljí, pod televizní věží na Žižkově, u Břevnovského kláštera a na mnoha dalších místech. Současné umění určené pro děti zhlédneme v Galerii umění pro děti GUD v Praze 1.

Klementinum, Břevnovský klášter a kostel Nejsvětějšího Salvátora

Jak uvedla vedoucí odboru komunikace NK ČR Irena Maňáková, je ráda, že Národní knihovna ČR byla vybrána a vyzdobena instalacemi světových umělců. Ale upozornila nás, že Národní knihovna jako státní instituce musela dbát na všechny možné předpisy při realizaci instalací. Zejména nepříliš jednoduchou otázkou bylo, kam mají dát například diaprojektor? V atriu Národní knihovny můžeme obdivovat instalaci ze žlutých balonků a halu služeb velmi působivě vyzdobila izraelská umělkyně Orna Oren Izraeli (Orna Lutski Artist) spoustou rudých desek, na jejichž hřbetu byla vyražena v angličtině, češtině a arabštině slova „Nezabiješ!“

Venkovní instalace pod Žižkovskou televizní věží zůstanou celý rok a spojuje je téma golema. CosmoGolem, čtyřmetrový dřevěný gigant, chce být pomocníkem a zachráncem pro všechny, kteří hledají naději a odvahu.

„Mezi perly festivalu zcela jistě patří obrovský červený lotos jihokorejského umělce Choie Jeonghwy, který rozprostře svoje okvětní lístky na nádvoří Břevnovského kláštera. Vizuálně zajímavá bude také instalace z barevných balónků od stejného autora, která je k vidění v kostele Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu. Z české tvorby lze doporučit interaktivní instalaci GOLEM od Petra Nikla, vystavenou v budově Klementina,” řekla Monika Burian Jourdan, ředitelka festivalu TINA B.

alt

ART-ECO-BIO

Festival současného umění TINA B. je přehlídkou vždy kvalitního současného umění od umělců ze všech koutů světa. Každý ročník festivalu TINA B. má své téma, které prostupuje celou přehlídkou. Zatímco loni byla TINA B. ve znamení hesla ART – ECO – BIO a předvedla nekonvenční díla, která se pojila s tématikou ekologie, kdy jsme mohli navštívit jen pro tento festival otevřený, jinak veřejnosti nepřístupný atomový kryt pod hotelem Jalta, letos je jeho pojící linkou Art and Happiness.

vystava tina b

Umění není pro umění, ale pro lidi

V rámci festivalu si tak můžeme klást otázky, zda může umění přinášet společnosti štěstí? Je možné umění použít jako účinný lék proti zdravotním i duševním potížím? A jak ovlivňuje umění náš duševní vývoj a začlenění do společnosti? A výzvy, jimž čelíme na venkově a ve městech, jsou si hodně podobné: osamělost, vyloučení, lhostejnost a netolerance jsou hlavními příčinami mnoha sociálních, environmentálních a zdravotních problémů.

„Každodenní realitou 21. století ve velkých městech, jako je Praha, je neustálý stres lidí. Festival má ambici odpoutat lidi alespoň na malou chvíli od všednodenních starostí a nechat je relaxovat za přítomnosti pozitivně naladěného umění,“ dodává Monika Burian Jourdan.

tina b

Galerie GUD

Do Galerie umění pro děti GUD v Praze 1, která zahájila provoz letos na jaře, zavítala dětská sekce TINA B. Umělci tam řeší otázky typu: Kde začíná a končí dětská tvorba? Kde začíná umění pro dospělé? Pro koho tvoří zralí tvůrci a kdo má klíče od budoucnosti? Dokážou dospělí akceptovat názory dětí a naopak – bude příští generace chápat své rodiče a prarodiče? Umělci si pro děti připravili kouzelný koberec vytvořený z barevných látek, se kterým si děti mohou hrát a ve kterém mohou nacházet inspiraci. Objeví v něm obří šneky, pestré květiny nebo například věci, které se ztratily z pohádek.


Festival se koná za podpory Hlavního města Prahy a společnosti De'Longhi.

tina b

Těšme se na rok 2013 - „On the Rainbow“ !

I v roce 2013 představí TINA B. veřejnosti sochy, instalace a performance předních světových umělců i vycházejících hvězd. Cílem je vytvořit jedinečný kontext pro prezentaci současného umění a kultury. Chcete být jeho součástí? Přihlaste se! Projekt navazuje na dlouholetou tradici festivalu současného umění TINA B. (letos se koná již sedmý ročník). Na rozdíl od předchozích ročníků však bude probíhat po celý rok s vyvrcholením v týdnu od 26. 11. do 2. 12. 2013, kdy proběhnou závěrečné instalace, a pro návštěvníky bude připraven bohatý doprovodný program. TINA B., jejímž tématem pro rok 2013 je „On the Rainbow”, je největším projektem v České republice, který se zaměřuje na současné umění. V Praze budou představeny dlouhodobé instalace (3 měsíce – 1 rok) i krátkodobé projekty (2 týdny – 1 měsíc). TINA B. se koná na mnoha venkovních veřejných prostranstvích, na historicky i průmyslově zajímavých místech a v galeriích. Oslovení umělci prezentují ta nejdynamičtějších a nejnovější díla z jejich portfolia, která dávají návštěvníkům přehled o současné umělecké tvorbě. Prolínání mnohokulturnosti umělců a rozmanitosti uměleckých disciplín přináší neobvyklá spojení, úvahy a nové možnosti. Talentovaní umělci přenášejí skrze svá díla své myšlenky bez ohledu na to, z které země pocházejí.

Zdroj foto: www.tina-b.eu
www.facebook.com/TinaBFestival


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Barbora Šťastná: “Nej kniha je ta, na které právě pracuju. Tu nejvíc miluju i nenávidím současně.”

Bara Stastna 200Přinášíme vám rozhovor s Bárou Šťastnou, zakladatelkou Šťastného blogu a autorkou několika knížek. Přečtěte si, co pro ni znamená štěstí, na čem teď pracuje, nebo jak se od ostatních liší její poslední kniha.

...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Písecká zákoutí v obrazech Aleny Jiříkové


alena200Minimálně do konce května si můžete prohlédnout výstavu obrazů výtvarnice Aleny Jiříkové. Instalovaná je ve Vinotéce Galerie (Žižkova třída 246/2, Písek). Díla jsou převážně inspirována jejími oblíbenými místy v Písku, kde se narodila, a byť nyní...


Literatura

Simpsonovi

SIMPSONOVI RODINA 200Když rodinka Simpsonových poprvé spatřila světlo světa, můj syn ještě dávno nebyl na světě. To mu bylo mínus třináct let. Tahle velká barevná kniha je kronikou pětadvacetiletého života postaviček, které někdo miluje a někdo ne...

Divadlo

Zničující a krutá láska na Větrné Hůrce

Vetrna hurka perexKdyž Kateřina a Heathcliff společně vyrůstali, slíbili si na svobodných úpětích Větrné Hůrky věčnou lásku. I když byl Heathcliff jen nalezenec, kterého do domu přivedl Kateřinin otec, aby se o něj postaral, Kateřina v tom nevid...

Film

Vavřinec Menšl: 3KinoFest jako středoevropský Sundance, proč ne

3kinofest perexLetošní dramaturgie 3KinoFestu se povedla. Vítězný film Nezanechat stopy režiséra Jana P. Matuszyńského se právě teď začíná promítat v amerických kinech a v Los Angeles bude představen jako nominant na Oskara. A minimálně dva další fil...