Recept: Kmínová polévka pro kamarádovu ženu, aby měla dost mléka
Banner

Recept: Kmínová polévka pro kamarádovu ženu, aby měla dost mléka

Tisk

KminTelefonuje kamarád, je v nedalekém autoservisu. Čeká, až mu opraví auto. ”Přijď na kávu,” navrhnu. ”Proto volám,” zasměje se. Vím, že kávu má rád. Teď káva před ním na stole chladne a on roztržitě kontroluje mobil. ”Problém s autem?,” nedá mi. ”Ne, se synem a ženou. A našim úplně malým synem,“ kývne rukou. Sedíme nedaleko zeleninové zahrady. “To je kmín? Dá se pěstovat jen tak?,“ řekne zaraženě. „Nať pořád, semínka na druhý rok, dvouletá, mrazuvzdorná,“ překvapím ho. “Co máš se ženou a dětmi?“ vyzvídám. “Větší syn nechce jíst, že má křeče. Žena nechce kojit a mrňous chce jíst. Tedy pít. Je hladový,“ sype ze sebe. „Všichni chtějí jíst a kojit, ale nejde to,“ vysvětluje. ”Kmín!” řeknu bez vysvětlení. ”Na křeče, podporuje laktaci, tedy kojení,” upřesním.

”Ještěže jsem k tobě přišel,” oznámí kamarád. „Ještěže sis všiml kmínu,“ vrátím mu to. „Křičel na mě,“ usměje se. Slíbím: ”Pošlu recept. Zabírá semínko i nať, ta je jemnější. Vezmi si ze zahrady,“ řeknu. „Studená káva je pro krásu,“ zasměju se a podívám se na kamaráda, v rychlosti dopije kávu a běží dál. Ze servisu přijde sms, auto je v pořádku. „Bude i celá rodina,“ uklidním ho. Potvrdil to později jeho telefonát. ”Kmín je zázračný,” oznámil, ”a tvé pokusy také. Vždyť kdo dnes pěstuje kmín?,“ dobírá si mě.

Expresní léčivá kmínová zapražená polévka

5 polévkových lžic oleje, 2 polévkové lžíce másla, 2 zarovnané polévkové lžíce hladké mouky, 5 hrníčků vody (1 hrnek, 250 ml), 1 polévková lžíce kmínu, sůl, nasekaná čerstvá kmínová nať (ze zahrady, z parapetu)

V hrnci zahřejeme olej, přisypeme kmín, smažíme do prvního zavonění. Přidáme máslo, necháme rozpustit, takto s olejem se nepřepálí, zaprášíme moukou. Za stálého míchání zalijeme studenou vodou, osolíme, necháme přejít varem. Vaříme 5 – 10 minut. Do hotové polévky vmícháme nasekanou nať. Polévku vychutnáme teplou, po lžících. Prohřeje žaludek, uvolní křeče. Kmín, semínko i nať usnadní trávení, zrychlí metabolismus. Pokud nemáte nať, postačí semínko.

kmin

Léčivé účinky kmínu

Kmín luční je mrazuvzdorná dvouletá rostlina. Nať je k dispozici již první rok, semínko až druhý po přezimování. Sbíráme, když je okolík zhnědlý, necháme ho proschnout pár dní, pak z něj vytřeseme – vymlátíme semínka. Postačí i kmín z obchodu, ze semínka jej vypěstujeme během celého roku na parapetu. Kmín je staré, účinné koření a přirozený konzervant. Podporuje trávení, léčí trávicí problémy, plynatost, nadýmání, průjem, zklidňuje žaludek. S horkou vodou – například v polévce. Podporuje imunitu, neutralizuje volné radikály, pomáhá s dýcháním. Dezinfikuje, omlazuje. Má mnoho železa, což je výborné pro zdravou krev. Proto je kmín pomoc pro kojící matky, těhotné ženy, při menstruaci. Rovněž má mimořádně mnoho vápníku a ten kojící mámy – ale nejen ony, pro zdravé a pevné kosti potřebují.

Rasca vnat.Maly

Text, fotografie, realizace © Maja Kadlečíková, novinářka, spisovatelka
Kniha Bodkulienka
https://marencin.sk/704/Bodkulienka
Kniha Život ide ako má
https://marencin.sk/938/Zivot_ide_ako_ma
Kniha Modré diaľky
https://marencin.sk/1104/Modre_dialky
Kniha Poetika FotoGrafie
http://www.eshop.librix.eu/Poetika-foto-grafie-d763.htm


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jana Jirátová: „Program festivalu je zaměřený na INSPIRACI v mnoha oblastech.“

Jana Jiratova 200Od úterý 15. srpna se bude v Sušici konat festival Inspirace, který představí pestrou nabídku aktivit ze současné alternativní scény. Akce má být především inspirativní a nabídnout vedle zábavy i nové zážitky a vjemy. Více o festiva...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Milý vesmíre…

mily vesmire200V dubnu vydalo nakladatelství Pragma inspirativní knížečku Sarah Proutové Milý vesmíre s podtitulem 200 minimeditací pro okamžité uskutečnění vašich tužeb. Dokáže nám pomoci každý den, přináší příběhy, připomenutí a afirmace podle toho, j...


Literatura

Za Josefa II. prý bylo dobře

Synove Matky terezieHistorická publikace o synech velkolepé panovnice Marie Terezie zaujme popisem nejen jejich panovnického, ale i soukromého života. Oblíbený panovník Josef II., který měl se svou matkou časté spory, nebyl sám, kdo seděl na habsbur...

Divadlo

Jak se francouzská revoluce proměnila v povyk

1789 200Národní divadlo v Praze si umanulo, že bude uvádět experimentální hry - a vylézají z toho příšernosti. Čekání na Godota se změnilo v pitvořivou roztlemenost, ze slavného experimentálního počinu Ariane Mnouchkinové 1789 aneb Dokonalé štěstí režisér Vl...

Film

Woody Allen a jeho filmy

Woody perexKdybychom chtěli zjistit, o kterém americkém filmaři vyšlo u nás nejvíce knížek, asi bychom byli překvapeni: nebyli to Charlie Chaplin ani Steven Spielberg či Quentin Tarantino, nýbrž komik Woody Allen. Kdo jiný se může pochlubit zhruba desítkou ...