Obrazy i atmosféra kroměřížské vernisáže malířky Rosany de Montfort nadchly návštěvníky

Obrazy i atmosféra kroměřížské vernisáže malířky Rosany de Montfort nadchly návštěvníky

Tisk

rosana 200Už od pátku 5. srpna může veřejnost obdivovat ve foyer Domu kultury v Kroměříži impozantní dílo malířky Rosany de Montfort. Její velkoformátové obrazy mají myšlenku, krásu a sílu, mají co říct a nutí zamýšlet se. Vernisáž otevřeli kromě umělkyně kroměřížský místostarosta Vít Peštuka a Helena Peštuk Sedláčková, která přidala i něco z vlastních veršů. Expozice nese název Dulce Dystopia a je otevřena do konce září.

„V Kroměříži se objevila vlastně úplně prvně většina mých obrazů pospolu. Téma DULCE DYSTOPIA zachycuje naši vývojovou tendenci k využití IT nejen k všeobecnému rozvoji a růstu, ale i ke kontrole a závislosti na technologii. V kolekci obrazů zachycuji to, co jsem prožila a co pravděpodobně ještě prožiji,“ říká Rosana de Montfort.

I když barvité obrazy jejích světů nabízejí tisíce otázek, mnohé z jejich záhad dost možná odtajníte. Právě díky zakódovanému tajemnu, nečekaných momentů i „realistických snů", kterých je moře, má její tvorba úspěch doma i v zahraničí.

Její um ocenili i návštěvníci kroměřížské vernisáže, s nimiž malířka živě debatovala. Jako organizátor akce jsem ocenil příjemnou atmosféru a pohodu, která vládla celou dobu, navíc bylo co jíst i pít... A skvělí byli i lidé, kteří vernisáž zahájili a kteří o Rosaně a jejím umění něco vědí. Mimochodem, v plánu je aspoň jedna „komentovka“, která proběhne v září.

rosana-1

Čtyřicet maleb velkoformátových rozměrů

„Jako malá jsem byla průmyslové dítě, neboť jsem vyrůstala v Ostravě,“ vzpomíná Rosana de Montfort. „Tam jste v sedmdesátých a osmdesátých letech považovali červánky s komíny za romantiku. Malebné fabriky, jejich oranžově osvětlené vchody a okna mne fascinovaly. Obrazy ukáží dojmy průmyslového rozvoje od mého dětství až po čas, který teprve přijde...“

Výstava obsahuje asi čtyřicet maleb převážně velkoformátových rozměrů včetně slavného triptychu "PEACEFUL ALTERNATIVE". V rámci vernisáže navíc probíhalo na obrovských stropních deskách promítaný přehled všech jejích maleb, včetně těch, které již mezitím našly jiné domovy.

A co zase zaujalo Rosanu de Montfort v Kroměříži? Máme s manželem rádi historii, proto je Kroměříž naší destinací v hledání architektonických pokladů,“ říká. „Koukáme se na štukové ozdoby, navštěvujeme výstavy, flákáme se po zahradách a kavárnách. Moc mne zaujaly parky a zeleň, která všechnu tu architekturu zaplavuje. Je to přenádherné město a bude nám nadále milou destinací.“

rosana 2

V její malbě není třeba číst

Spokojenost, ne-li nadšení, bylo cítit od návštěvníků, kteří na vernisáž v pátek 5. srpna dorazili. Překvapilo hodně „přespolních“, třeba z Brna, Olomouce, Ostravy nebo ze Zlína. Možná vás budou některé názory zajímat.

„Byl jsem ohromen nejen talentem a šarmem krásné malířky, ale i velkorysým pojetím této expozice. Je fakt, že jsem už dlouho nic tak nádherného neviděl, navíc mě fascinoval i nádherný prostor, kterým tento kulturní dům disponuje. Budu se těšit na další výstavy, které, jak jsem slyšel, jsou prý v plánu,“ nechal se slyšet Miroslav Hejduk z Otrokovic.

rosana 3

„Co mi říkají obrazy Rosany de Montfort? Že můžu přijmout jejich imaginární prostor a vstoupit. Kdykoliv, i když reálně tam nejsem. V její malbě není třeba číst. Jen vejít dovnitř. Je to rozhodnutí vaší duše. Metafyzika, oblíbené téma Georgia de Chirica. Schrödinkova kočka v krabici, je mrtvá nebo živá? Otevřete a poznáte. Vejděte do obrazů Rosany. Jsou živé. Když opravdu chcete... Výstava těchto obrazů v Kroměříži je výjimečná,“ prohlásila Zuzana Linder, která přijela na vernisáž až z Brna.

Podobný názor má i Dana Majer Dopitová z Kroměříže: „Tak jsem si vyslechla ohlasy na vernisáž, která nedávno proběhla na v Domě kultury v Kroměříži, a protože byly velice pěkné určitě si zaslouží poslat je i autorům. Akce to byla hodně povedená. Atmosféra uvolněná a přátelská, program jednoduchý, ale trefný, umělkyně krásná a usměvavá, řečníci nadčasoví, doprovodná hudba dobře zvolená a celkový sled událostí byl "vychytaný". Není to nádhera?“¨

rosana 4

Zdroj foto: Robert Rohál a archiv Rosana de Montfort


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner

Rozhovor

Zbyňka Šolcová: „Mám ráda pestrost a změny.“

zbynka solcova200Lidé si myslí, že harfenistky jsou romantičky ze starých časů. U Zbyňky Šolcové to neplatí. Nevyhýbá se uměleckým experimentům a fúzím s jinými žánry. Také se věnuje poezii a fotografování. Před nedávnem nahrála se so...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

Prague Photo Festival pokračuje

praguephoto 200Prague Photo 2013 již sice skončilo, zato jeho dceřiný projekt Prague Photo Festival nyní úspěšně běží v několika pražských galeriích. Oproti dubnovému Prague Photu, jehož cílem bylo seznámit laickou i od...


Literatura

Kam na dovolenou? Přece na sever Francie, do Bretaně a Normandie

bretan 200S rozhodováním, který kraj světa při své dovolené navštívit, vám pomůže nový turistický průvodce Bretaň a Normandie od nakladatelství Jota a to již ve třetím upraveném vydání s nejaktuálnějšími informacemi a tipy pro prvotřídní zážitek.

...

Divadlo

Jára Cimrman na Vás dýchne v několika českých kinech

jara cimrman ceske nebeGénius samotný se nám ukáže skrze Divadlo Járy Cimrmana, které slaví 45 let od svého založení. U této příležitosti dojde 4. října k historicky prvnímu přímému satelitnímu přenosu z České republiky, díky kterému se na p...

Film

Dějiny filmové hudby pro každého

dejiny filmove hudbyV téměř každém filmu slyšíme znít hudbu, ať již pochází z nějakého zdroje, který lze v kontextu obrazu rozpoznat, nebo naopak tvoří toliko zvenčí dodávaný zvukový doprovod, který v obraze nemá žádnou reálnou oporu. Hudba je r...