Obrazy i atmosféra kroměřížské vernisáže malířky Rosany de Montfort nadchly návštěvníky

Obrazy i atmosféra kroměřížské vernisáže malířky Rosany de Montfort nadchly návštěvníky

Tisk

rosana 200Už od pátku 5. srpna může veřejnost obdivovat ve foyer Domu kultury v Kroměříži impozantní dílo malířky Rosany de Montfort. Její velkoformátové obrazy mají myšlenku, krásu a sílu, mají co říct a nutí zamýšlet se. Vernisáž otevřeli kromě umělkyně kroměřížský místostarosta Vít Peštuka a Helena Peštuk Sedláčková, která přidala i něco z vlastních veršů. Expozice nese název Dulce Dystopia a je otevřena do konce září.

„V Kroměříži se objevila vlastně úplně prvně většina mých obrazů pospolu. Téma DULCE DYSTOPIA zachycuje naši vývojovou tendenci k využití IT nejen k všeobecnému rozvoji a růstu, ale i ke kontrole a závislosti na technologii. V kolekci obrazů zachycuji to, co jsem prožila a co pravděpodobně ještě prožiji,“ říká Rosana de Montfort.

I když barvité obrazy jejích světů nabízejí tisíce otázek, mnohé z jejich záhad dost možná odtajníte. Právě díky zakódovanému tajemnu, nečekaných momentů i „realistických snů", kterých je moře, má její tvorba úspěch doma i v zahraničí.

Její um ocenili i návštěvníci kroměřížské vernisáže, s nimiž malířka živě debatovala. Jako organizátor akce jsem ocenil příjemnou atmosféru a pohodu, která vládla celou dobu, navíc bylo co jíst i pít... A skvělí byli i lidé, kteří vernisáž zahájili a kteří o Rosaně a jejím umění něco vědí. Mimochodem, v plánu je aspoň jedna „komentovka“, která proběhne v září.

rosana-1

Čtyřicet maleb velkoformátových rozměrů

„Jako malá jsem byla průmyslové dítě, neboť jsem vyrůstala v Ostravě,“ vzpomíná Rosana de Montfort. „Tam jste v sedmdesátých a osmdesátých letech považovali červánky s komíny za romantiku. Malebné fabriky, jejich oranžově osvětlené vchody a okna mne fascinovaly. Obrazy ukáží dojmy průmyslového rozvoje od mého dětství až po čas, který teprve přijde...“

Výstava obsahuje asi čtyřicet maleb převážně velkoformátových rozměrů včetně slavného triptychu "PEACEFUL ALTERNATIVE". V rámci vernisáže navíc probíhalo na obrovských stropních deskách promítaný přehled všech jejích maleb, včetně těch, které již mezitím našly jiné domovy.

A co zase zaujalo Rosanu de Montfort v Kroměříži? Máme s manželem rádi historii, proto je Kroměříž naší destinací v hledání architektonických pokladů,“ říká. „Koukáme se na štukové ozdoby, navštěvujeme výstavy, flákáme se po zahradách a kavárnách. Moc mne zaujaly parky a zeleň, která všechnu tu architekturu zaplavuje. Je to přenádherné město a bude nám nadále milou destinací.“

rosana 2

V její malbě není třeba číst

Spokojenost, ne-li nadšení, bylo cítit od návštěvníků, kteří na vernisáž v pátek 5. srpna dorazili. Překvapilo hodně „přespolních“, třeba z Brna, Olomouce, Ostravy nebo ze Zlína. Možná vás budou některé názory zajímat.

„Byl jsem ohromen nejen talentem a šarmem krásné malířky, ale i velkorysým pojetím této expozice. Je fakt, že jsem už dlouho nic tak nádherného neviděl, navíc mě fascinoval i nádherný prostor, kterým tento kulturní dům disponuje. Budu se těšit na další výstavy, které, jak jsem slyšel, jsou prý v plánu,“ nechal se slyšet Miroslav Hejduk z Otrokovic.

rosana 3

„Co mi říkají obrazy Rosany de Montfort? Že můžu přijmout jejich imaginární prostor a vstoupit. Kdykoliv, i když reálně tam nejsem. V její malbě není třeba číst. Jen vejít dovnitř. Je to rozhodnutí vaší duše. Metafyzika, oblíbené téma Georgia de Chirica. Schrödinkova kočka v krabici, je mrtvá nebo živá? Otevřete a poznáte. Vejděte do obrazů Rosany. Jsou živé. Když opravdu chcete... Výstava těchto obrazů v Kroměříži je výjimečná,“ prohlásila Zuzana Linder, která přijela na vernisáž až z Brna.

Podobný názor má i Dana Majer Dopitová z Kroměříže: „Tak jsem si vyslechla ohlasy na vernisáž, která nedávno proběhla na v Domě kultury v Kroměříži, a protože byly velice pěkné určitě si zaslouží poslat je i autorům. Akce to byla hodně povedená. Atmosféra uvolněná a přátelská, program jednoduchý, ale trefný, umělkyně krásná a usměvavá, řečníci nadčasoví, doprovodná hudba dobře zvolená a celkový sled událostí byl "vychytaný". Není to nádhera?“¨

rosana 4

Zdroj foto: Robert Rohál a archiv Rosana de Montfort


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Divadlo je magické, a jakmile mu jednou propadnete, je to láska na celý život

archiv Bára Kodetová 2Hraje, zpívá, je maminkou tří nadaných dcer. Sama pochází z rodiny s bohatou hereckou tradicí, a tak již od dětství byla Bára Kodetová přesvědčená, že bude herečkou. Vždycky ráda zpívala, al...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

„RENÉ ROUBÍČEK & BOŘEK ŠÍPEK - GENERACE VE SKLE“

altNovoměstská radnice v Praze 6. června 2012 pod záštitou primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody zahájila svoji letošní největší výstavu. Unikátní výstavu dvou sklářských generací, které se potkávají na jednom místě, v jednom časem...


Literatura

První Waltariho dílo znovu na pultech

velka iluze200Když se řekne Mika Waltari, zřejmě vás hned napadne jeho román Egypťan Sinuhet, který spousta osobností z kultury uvádí jako svou nejoblíbenější knihu. My se však dneska podíváme na úplně první román finského spisovatele Waltariho, který nás...

Divadlo

Blackbird

200divNárodné divadlo uviedlo 18. októbra v divadle Kolowrat v Prahe hru Blackbird podľa námetu Davida Harrowera. Hlavné postavy si zahrali Jiří Štěpnička ako Raymond a Jana Pidrmanová ako Una a vedľajšiu postavu dievčaťa stvárnila Matylda Blattná.

...

Film

Lajna 2 je plná humoru, ale nezapomíná ani na důležitá témata

 

Lajna 2Televize Seznam již za několik dní uvede druhou řadu komediálního seriálu z hokejového prostředí s názvem Lajna. Dokáže svým ostrovtipem a zajímavým tématem navázat na úspěšnou první řadu? Zúčastnil jsem se slavnostní předpremiéry, kte...