Dostatek pohybu, zdravá strava a únava je fuč

Dostatek pohybu, zdravá strava a únava je fuč

Tisk

unava200Jaro je tady. Sice se osměluje pomalu a na výšinách i sníh přihazuje, ale odpískat už se nenechá. Dny se prodlužují a přes den bývá tepleji. Proto prodlužujeme své procházky a bedlivě při nich sledujeme, jak rostlinky úprkem vystrkují listy a obarvují okolí do zelena. Příroda je bezezbytku nachystána na výbuch energie a odebrala chladu nadvládu.


Únava po zimě

A jak je to s námi, lidmi? Většina z nás se jara nemohla dočkat, přestože už dobře víme, že s ním zaútočí takzvaná jarní depresivní porucha, protože křehký organismus a křehká duše snáze onemocní. Někdo únavu pociťuje víc, jiný méně. Navíc ji máme posilněnou protivnou pandemií, která sužuje celý svět. Vlastně jde o únavu na druhou – kromě strachu z coronaviru se ještě pereme se změnami, jež běžně přicházejí. Pokud se budeme litovat, nepomůžeme si a náš start do letního období si o moc pohoršíme.

Na začátku je třeba si uvědomit, že během zimy a nevítaných částečných zákazů se naše tělo unavilo, zlenivělo a někdy i zakulatilo, prostě přešlo na pomalejší rytmus. Proto prožíváme jarní restart, před nímž je třeba načerpat živiny, které jsme spotřebovali, zbavit se škodlivin, jež jsme v sobě nastřádali.

Vhodná strava, odlehčený jídelníček, pobyt na čerstvém vzduchu a dostatečný spánek by měly všechno snadno dokázat.

unava3

Bez pohybu se nepohneme

Apatii a jarní únavu jednoduše přestaneme brát jako nemoc. Zapracujeme na sobě, protože jinak se z toho nevyhrabeme, a naopak by nás lenora mohla posunout k depresím a chronickým potížím. Nejdříve sečteme ztráty: po zimně máme horší pleť, kvalita vlasů a nehtů také není na jedničku, někomu se i špatně dýchá a občas se mu rozbuší srdce. O loupání v kloubech a bolesti dlouhých kostí ani hovořit nebudeme. Na to všechno je jedinečný lék: příroda!

Pokud to lze, denně bychom se měli vypravit alespoň na krátkou procházku, kdo má dost sil, zaběhá si či vsedne na kolo. Hodinka venku dodá svěžest pleti a lesk očím. A časem přestanou bolet kosti a loupání v kříži nebude tak úporné. Kdo nemůže pořádně ven, měl by si aspoň zacvičit u otevřeného okna.

Pohyb a čerstvý vzduch vykonají své. Člověk by si prostě neměl namlouvat, že je unavený, ale mírnou aktivitou by se měl rozpumpovat. Současně by měl být obezřetný a zátěž nepřepálit, prostě jít na všechno hezky zvolna. A když vše doplníme správným jídelníčkem, máme vyhráno.

unava2

Zdravě a chutně

Jídelníček si upravíme pěkně jarně, abychom nezatížili organismus a měli energii pro sportování. Jíme častěji menší porce a sníme jen tolik, abychom se necítili přejedeně. Ale to platí po celý rok, nejen pro jaro, též bychom neměli opomíjet snídani. Nemusí být velká, ale neměly by v ní chybět sacharidy a ovoce. Všichni se musíme řídit tím, co naše tělo chce. Naslouchat mu je ze všeho nejdůležitější. Kdo nenaslouchá, většinou prohraje.

K obědu si dopřejeme odlehčenou stravu, především ryby, libové maso, mléčné produkty, večer si můžeme dopřát zeleninu, sýry, ořechy, semínka i sušené ovoce. Vše s mírou a uvážlivě. V každém případě sladkosti zavřeme na nějaký čas do skříně. Pokud je člověk velký mlsal, chuť na sladké přebije ovocným čajem a třeba lžičkou medu.

Protože jsme vyčerpali zásobu vitamínů a minerálů, je třeba ji doplnit. Mohou pomoci doplňky stravy. Mnohem lepší však je malá zahrádka bylinek za oknem. Zaprvé nás potěší, za druhé si pochutnáme. Můžeme si vysadit pažitku či lichořeřišnici, dobrá je i bazalka, od věci není jarní cibulka. Na procházce pak můžeme natrhat třeba listy pampelišek či sedmikrásek. A skvělou práci odvedou obyčejné kopřivy, které právě na jaře obsahují nejvíce potřebných látek. Sbíráme pouze mladé rostlinky, trháme listy i stonky. Kopřivový čaj připravíme ze dvou lžiček drcených kopřiv, které vyvaříme ve vodě, slijeme a vlažné pijeme každý den po dobu tří až šesti týdnů.

unava1

Žádné flámy!

Spánek přináší dobré pocity, chrání naše tělo. Na jaře se neflámuje. Naopak bychom měli ulehnout, jakmile pocítíme únavu. Dokonce bychom neměli před spaním dlouho číst, protože děj příběhů by nás mohl rozrušit. Stejně působí i filmy a audioknihy. Klid je velmi důležitý, protože dokáže přinést kvalitní odpočinek, a tím nás posune za hranu jarní únavy. I tady se dá pomoci, unavit se sportem a navodit pohodu třeba sklenkou mléka s medem.

Bonus: k dobré jarní náladě patří květiny. Protože v zimě jsme si jich moc neužili, není od věci si koupit kytici a osvěžit tak příbytek. Tulipány či narcisy ve váze rozzáří svět kolem nás a nějaké chmury nemají šanci. To se pak bude cvičit jedna radost!

Ranní cviky proti únavě

Cvičení pro leckoho sice může být noční můrou, ale proč to ráno nezkusit. Proti únavě zaberou nenáročné cviky, které budeme opakovat pravidelně každý den:
Položme se na záda s upaženýma rukama, nohy držme u sebe a zvedněme je ke stropu. S nádechem nohy pomalu roznožíme do krajní polohy, s výdechem je vrátíme do polohy původní. Opakujeme desetkrát.
Vleže na zádech zvedneme nohy ke stropu, pokrčíme je, uchopíme rukama pod koleny a přitahujeme k hrudníku. Několikrát se takto zhoupneme v zádech, nejméně pětkrát.
Klekneme si, usedneme na paty a položíme hrudník na kolena, ruce dáme na zem podél nohou. Snažíme se ramena přiblížit co nejvíce k zemi a v této poloze chvilku vydržíme (počítáme do deseti), pak se uvolníme. Opakujeme pětkrát.
Nakonec zkusíme holubičku: postavíme se na jednu nohu, druhou zanožíme a ruce rozpažíme v mírném předklonu. Současně zatáhneme břicho a zpevníme tělo. Cvik opakujeme pětkrát na každé noze.

Zdroj foto: Pixabay


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Rozhovor s riaditeľkou Mestského divadla Trenčín Zuzanou Mišákovou

Zuzana-Misakova 200Situácia za posledné dva roky bola veľmi náročná. Každý sa s ňou vysporiadal inak. Zasiahla podnikateľov, cestovateľský ruch, no najmä umelcov, ktorých umenie je ich živobytie. To ako sa s danou situáciou vysporiadali a aký vplyv to...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Perfektní dárek ke stým narozeninám

sloni200Vybírat dárky může být rok od roku těžší. Lidé totiž postupem času nabydou všechno, co potřebují a chtějí. Zvlášť, když jim je sto let. Přeje se pevné zdraví, bez něj by nešlo nic, ale co dále? Miroslav Zikmund, český světoběžník, dostal ke svým úctyh...


Literatura

Pět kamarádek. Která z nich spí s jejím manželem?

Jedna z peti perexEditina oslava čtyřicátých narozenin by byla dokonalá, kdyby nebylo jedné nenadálé události. Náhodou se dozvěděla, že ji její manžel podvádí. A to nebylo to nejhorší.

...

Divadlo

Duchařská komedie o jednom velkém vánočním zázraku

Ti druzi 200Komedie Spirit Level, kterou v MdB uvedou pod názvem Ti druzí, sice obletěla úspěšně kus světa, ale o její autorce, přesněji o jejím životě se ví až podezřele málo. Anglická scenáristka a dramatička zůstává v téměř dokonalém utajení (důraz je na sl...

Film

Povedený film Dáma ve zlatém

damaVezlatem perexFilmová novinka Dáma ve zlatém se představila českým divákům premiérou 25. června. Jedná se o životopisný snímek, kdy hlavní postava Maria Altmannová, v podání oscarové herečky Helen Mirren, bojuje o ...