Romana Jákl Vítová: Jako malá jsem byla bojovná divoška

Romana Jákl Vítová: Jako malá jsem byla bojovná divoška

Tisk

Romana Jakl Vitova200Romana Jákl Vítová, bývalá modelka a televizní moderátorka patřila řadu let k nejznámějším tvářím TV Prima. Ve společnosti ji už nějaký čas nepotkáváme, ale od 8. září ji můžete vídat na stříbrném plátně v roli středověké vesničanky Terezy v historickém velkofilmu Jan Žižka. Vůbec není jisté, zda ji ihned poznáte. Tmavá paruka, ušpiněný obličej a občas i krvácející rány jí vzaly osobitý půvab…

 

A jaké byly její první reakce, když ji manžel Petr Jákl nabídl zahrát si ve velkofilmu Jan Žižka? „Nejdřív jsem se tomu smála. Vůbec jsem to nebrala vážně, myslela jsem, že si dělá legraci. Petr mi ale dokola říkal, že to v pohodě dám, že na to mám talent. Takže jsem mu pak průběžně vysvětlovala že není normální. A že je blázen, jestli si myslí, že se tam postavím vedle Michaela Cainea. Připadalo mě to absurdní, i když je to jen maličká role. Nakonec jsem ale moc ráda, že mě přemluvil. Nejenom kvůli Michaelovi. Mého manžela hraje Ondra Vetchý, a to je člověk s velkým srdcem. I na něho jsem se moc těšila."

Vedle Hollywoodské legendy pociťovala Romana zpočátku nervozitu, převládal ale obdiv a nadšení. „To, že jsem mohla zblízka pozorovat jeho herectví byl nezapomenutelný zážitek. Michael má obrovské charisma a nádherný podmanivý hlas. Když začal mluvit, připadala jsem si, jako bych seděla před filmovým plátnem. Už jen samotným hlasem mě dokázal vtáhnout do děje tak, že jsem se do své role nepotřebovala nijak vciťovat. V té chvíli jsem tam s ním ten středověk opravdu žila,“ říká představitelka vesnické ženy Terezy.

Romana Jakl Vitova2

Romana si ale užívala i bojové scény. Připomněly ji její dětství, kdy si s kluky hrála na indiány a svedla nejednu velkou bitvu. „Jako malá jsem byla taková bojovná divoška, říkali mi klučice. Místo hraní s panenkami jsem raději lezla po stromech. A když se plánovala nějaká bitva, tak jsem u toho nemohla chybět. Vyrobili jsme si luky a šípy a jako granáty jsme měli pytlíky se štěrkem. Zpětně musím říct, že ne všechny naše hry byly bezpečné. Každopádně moje filmová role je podobně bojovná, takže jsem si to užívala,“ vzpomíná moderátorka.

Co ale Romanu stresovalo, byla choreografie bojových scén, které pro ni byly jako pro laika poměrně těžké. „Nejnáročnější pro mě bylo, že musíte na vteřinu přesně reagovat na pohyby kaskadérů, jinak by to nepůsobilo věrohodně. Pocit zodpovědnosti, aby se to kvůli mně nemuselo přetáčet, byl hodně velký adrenalin. Ale nakonec i euforie a úleva, že jsem nic nezkazila a všechno se dalo použít. Navíc to mělo jednu velkou výhodu, byla jsem tak moc soustředěná na bojové scény, že už mi na trému z herecké části nezbyl téměř žádný prostor,“ popisuje Romana, jak přistupovala k natáčení složitých scén.

Romana  Jak Vitova 1

Romanu Jákl Vítovou na večírcích už nějaký čas nepotkáváme, proto ji média začala označovat jako „paní Columbovou“. Po narození dcer se sice stáhla částečně do ústraní, ale ponechala si práci PR manažerky, takže ve společnosti jste ji občas mohli potkat. Dnes už jen zcela výjimečně. Jak říká, není to už součástí její práce. „Práce PR manažerky šla prozatím stranou a je otázka, jestli se k ní ještě vrátím. Během natáčení Žižky jsme si s Petrem ověřili, že to, kde svůj čas a zkušenosti zúročím nejlépe je právě podpora jeho projektů. Z Amerického trhu má velké množství nabídek na spolupráci na různých filmech. A my máme hodně podobný vkus i vnímání, takže ho zajímají moje názory a nápady do scénářů nebo do čehokoli v postprodukci. A že nechodím do společnosti? V mém životě teď nejsem v tématu, jestli chodit nebo nechodit na večírky. Teď jsem v tématu, co je mojí hodnotou, a co mi dává smysl. A mě dává smysl dělat podporu a dobré zázemí, a ne být vidět,“ prozradila sympatická Romana, kterou ale možná potkáte na premiéře historického velkofilmu Jan Žižka, na kterém její manžel pracoval téměř 11 let a ještě dodala: „Samozřejmě bych manžela ráda podpořila, ale jsem čerstvě po covidu a není mi ještě úplně nejlépe, takže se rozhodnu podle aktuálního stavu.“

romana a petr jaklovi

Zdroj foto: archiv


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Barvitý a zajímavý život prožívá Alexander Goldscheider, což dokládají nejen jeho memoáry, ale i jeho hudba

alexander perexMuž mnoha tváří. Nebo také renesanční muž. Tak bych charakterizoval Alexandra Goldscheidera (ročník 1950), který se prosadil už před mnoha lety v československé pop music jako hitmaker, aranžér, producent, novinář… Nicméně po emigraci se ko...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Hon: nezištné lži na komunální úrovni

hon jagten 200Obecně vzato jsou skandinávská dramata opředena řadou mýtů. Například, že seveřané točí často filmy o patologických jevech ve společnosti (násilí, alkoholismus, rodinné krize) a že je točí realisticky a bez cíleného uspokojování diváckých oč...


Literatura

Další napínavé setkání s Joonou Linnou

lazarLars Kepler se znovu po roce vrací s novým případem Joony Linny. Ten by se měl za pár dní vrátit na své původní pracoviště. Jak asi tušíte, cesta nebude jen tak bez problémů. Kniha vyšla ve stejný den ve Švédsku, Norsku a v Česku.

Divadlo

Peníze vás otráví i napnou

Penize Dan a jeho matka perexDěj se rozbíhá: Jojco a Mirec  - dva vulgární výrostci se ženou dodávkou vyloupit banku. Jsou nezkušení, ustrašení, nervózní a nejistí.

 

Film

Víkend na Festivalu krátkých filmů v Praze
ImageNa Festival krátkých filmů zavítaly naše redaktorky Klára Scholzová a Martina Černá. Dvě reportáže v jednom vydání vás nalákají na příští ročník.
...