Užijte si No Elevators Day - Mezinárodní den bez výtahů
Kultura21.cz

Užijte si No Elevators Day - Mezinárodní den bez výtahů

no-elevators-day perexJiž od roku 2015 se zájemci na celém světě mohou zapojit jedné z iniciativ Mezinárodní asociace sportu a kultury (ISCA), která pod názvem No Elevators Day probíhá v rámci kampaně Now We Move obvykle na konci dubna. Myšlenka a cíl jsou jednoduché - motivovat lidi k tomu, aby místo používání výtahů či eskalátorů více chodili po schodech. Letošní Mezinárodní den bez výtahů připadá na 27. dubna 2022.


ISCA a její partneři vyzývají všechny občany, organizátory, instituce a společnosti, aby uzavřeli alespoň některé výtahy a povzbudili tak návštěvníky, zaměstnance a zákazníky k chůzi po schodech. Celá aktivita by měla probíhat v příjemné a lidské atmosféře: „Chceme poukázat na to, jak málo stačí, abychom udělali něco pro své zdraví.“ Zapojte se tedy i vy do Dne bez výtahů a přidejte ke statisícům lidí na celém světě, kterým není jejich zdraví (a zdraví lidí v jejich okolí) lhostejné. Domluvte se s majiteli budov a alespoň na nějakou dobu uzavřete výtahy – označte uzávěrku logem No Elevators Day a vysvětlete lidem, o co se jedná.

no-elevators-day 1

Proč se přidat, aneb #UseTheStairs

1. Stanete se součástí celosvětové oslavy pohybu pro zdraví a pohodu. Jako „MOVE Agent“ můžete motivovat své kolegy, přátele a další lidi k větší pohybové aktivitě a ukázat jim, že stačí málo - místo výtahu začít používat schody.
2. Mezinárodní den bez výtahů vám pomůže nastartovat pravidelnou dávku fyzické aktivity téměř kdykoliv a kdekoliv – doma, v práci i na veřejných prostranstvích.
3. Stanete se příkladem pro ostatní, kterým tak můžete pomoci s vytvářením zdravějších návyků
4. Nejenže spálíte přebytečné kalorie, ale používáním schodů místo výtahů nebo eskalátorů ušetříte elektřinu a tím přispějete k ozdravění naší planety.

Nedostatek pohybové aktivity zkracuje život

World Health Organisation (WHO) uvádí: „Nedostatek tělesné aktivity je mnohem nebezpečnější než např. kouření. Pohybová neaktivita je čtvrtým hlavním rizikovým faktorem globální úmrtnosti. Šest set tisíc lidí ročně v Evropě umírá i v důsledku nedostatečné pohybové aktivity.“ Nedostatek nebo absence pohybové aktivity má i velké finanční dopady na společnost. Jako hlavní důvod, proč se více nevěnují pohybovým aktivitám, lidé většinou uvádějí nedostatek času, málo příležitostí nebo jim chybí sparingpartner.

no-elevators-day

Pozitivní účinky chůze po schodech

Chůze po schodech nevyžaduje žádné speciální vybavení ani přípravu a poskytuje spoustu benefitů. Podle společnost StepJockey chozením do schodů vynakládáme 8 až 9 krát více energie, než kdybychom seděli, a 7 krát více energie než kdybychom jeli výtahem. Kalorie spalujeme nejen chůzí nahoru, ale i chůzí dolů. Pokud zařadíme chůzi po schodech do svého pravidelného denního režimu, výrazně snížíme zdravotní rizika vyvolávaná neaktivitou. Zpevní se nám kosti, svaly i šlachy, přirozeně upravíme svou tělesnou hmotnost. Když denně vystoupáme dvě poschodí, můžeme zhubnout až několik kilogramů za rok. Kromě toho se jedná o čistě „zelenou“ aktivitu. A nakonec, chůze po schodech nám může ušetřit i čas – je totiž dokázané, že v budovách, které mají méně než 7 poschodí, jsou schody nejrychlejší cestou! Především během ranní a odpolední špičky.

placka button 30 výročí

Česká asociace Sport pro všechny v roce 2022 slaví významné jubileum – 30 let od svého založení. V průběhu celého roku 2022 si budeme tuto událost připomínat nejen na běžně pořádaných akcích, ale i prostřednictvím speciálně připraveného programu. Členové našeho spolku i veřejnost se mohou těšit na neodolatelné výzvy, pestré úkoly a spoustu zajímavých novinek. Jednou z těchto aktivit bude právě No Elevators Day.

Letošní Mezinárodní den bez výtahů připadá na 27. dubna 2022

30 let spolu táhneme za jeden provaz a to už něco znamená! A tak jsme jako hlavní motiv tohoto výročí zvolili lano, jako symbol naší soudržnosti, pevného propojení a jistoty. Protože Sport pro všechny nás spojuje, dává našim životům dynamiku a smysl. Navazujeme nová přátelství, přijímáme výzvy, překonáváme sami sebe a sílu čerpáme jeden z druhého. Můžeme se na sebe spolehnout. Česká asociace Sport pro všechny nám poskytuje skvělé zázemí pro naši činnost. Přejeme jí vydařené třicáté narozeniny a hlavně hodně svěžesti, energie a síly do dalších let.

Sledujte naše stránky www.caspv.cz, Facebook a časopis Pohyb je život, abyste se o všem, co chystáme, dozvěděli včas.

Zdroj: https://no-elevators-day.nowwemove.com/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Ivo T. Budil: Nejsem si jist, zda evropské hodnoty obstojí

TBudil200Profesor Ivo T. Budil patří mezi nejznámější české antropology. Založil a několik let vedl Filozofickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni. V současnosti působí na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií Metropolitní univerzity Praha. Je ...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Trápí vás nějaké neduhy? Využijte Přírodní lékárny

prirodni lekarna 200V nakladatelství Anag vyšla kniha Přírodní lékárna obsahující 60 receptů z přírody pro zdraví. Jak titulka napovídá, najdete zde elixíry, sirupy, likéry, tinktury, masti a další léčivé přípravky.


Literatura

Ve světě zločinu Nic není svaté

lehane200Po dlouhém napínání nám nakladatelství Epocha udělilo předčasně vánoční dárek v podobě třetí detektivní knihy o dvojici Kenzie a Gennarová. Chcete-li si oddechnout od severských krimi, ale zároveň se odmítáte zříci strhujícího příběhu, sympatických...

Divadlo

Šestnáctá Flora nabízí desetidenní porci divadla

altCelkem osm scén bude hostit 16. ročník mezinárodního festivalu Divadelní Flora, který se tentokrát v Olomouci uskuteční 10. – 20. května. Tradiční nesoutěžní přehlídka divadelní tvorby českých i zahraničních soubor...

Film

Světoběžný dokumentarista Joris Ivens

ivens 200Akademie múzických umění vydala již několik zasvěcených monografií věnovaných světově uznávaným filmařům, najmě dokumentaristům (nalezneme tu jména jako Jean-Luc Godard, Chris Marker, Karel Vachek, Jan Němec). Nyní přibyl svazek pojednávající o Joris...