Nalákejte si do zahrady hmyz, ptáky a další zvířata

Nalákejte si do zahrady hmyz, ptáky a další zvířata

Tisk

sykorky miluji medunku 200Sýkorky milují meduňku je další skvělá kniha od nakladatelství Kazda. Dozvíte se díky ní, co si nasadit na zahradě, abyste do ní nalákali užitečné tvory.

 

 

Autorka Elke Schwarzerová v úvodu popisuje, že kniha pojednává o konkrétních souvislostech mezi určitými rostlinami a zvířecími obyvateli zahrady. „Pomůže vám přilákat do zahrady vaše oblíbence z říše zvířat prostřednictvím určitých rostlin a vedle toho na jejich květech či plodech třeba objevíte i další živočišné druhy. Úspěch je zaručený – šikovným plánováním si své oblíbené živočichy na zahradě přece jen nějak „vypěstujete“,“ dodává.

Kniha začíná kapitolou Zahrada pro zvířata popisující, co mají jaké druhy rády, následují Lákadla pro oblíbené druhy zvířat (veverky a ptáky), pro brouky, motýly a spol. a pro pestřenky. Tvořivé čtenáře zaujme část Projekty pro zvířata, kde se nachází návod na vyrobení hmyzího hotelu nebo budky pro ježka a ti více zvídaví ocení Další informace se zdroji, tipy na další čtení a rejstříkem.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Zjistěte, kdo další miluje meduňku

U jednotlivých rostlin nechybí názorné fotografie, jejich popis, zdůrazněné poznávací znaky a také informace o kultivarech. Mě zaujal i autorčin tip (Můj tip), kde přidává své praktické zkušenosti. Například u okrasné jabloně radí přebytek úrody zavařit s tím, že všechna okrasná jablka nemusí dobře chutnat, ale všechna jsou jedlá a dá se z nich vytvořit třeba želé. Kromě rostlin jsou v knize popisována i zvířata – dozvíte se také jejich poznávací znaky, ale navíc jaké jsou jejich oblíbené plody, rostliny, nebo semena a jak je můžete podpořit. Nadšeně jsem zhltla stránky o pestřenkách, protože jsem vůbec netušila, že je takových vosiček tolik druhů a rozhodně si jich budu na zahradě více všímat!

Sýkorky milují meduňku potěší především ty, kteří plánují založení zahrady, nebo v ní chtějí udělat takové změny, aby byla lákavá pro živé tvory. Zkrátka však nepřijdou ani ostatní – jedná se o poučné čtení plné inspirace! Mě se moc líbily nápady na sochání z mrtvého dřeva a zase mám několik tipů na nové rostliny.

Elke Schwarzerová vystudovala biologii a co nejčastěji se pohybuje v přírodě. Fotografuje rostliny a hmyz a zahradničí na své přírodní biozahradě s kompostem, bez rašeliny a bez pesticidů. Na její zahradě lze objevit několik včelích hotelů, čmeláčí hnízdo, písečné včely v trávníku a motýly aurory, kteří kladou vajíčka na stříbrný list.

sykorky miluji medunku obalka

Sýkorky milují meduňku
Jak do zahrady přilákat hmyz, ptáky a další zvířata
Autor: Elke Schwarzerová
Překlad: Lenka Pučalíková
Žánr: dům, byt a zahrada
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2022
Počet stran: 128
Hodnocení: 90 %

https://www.knihykazda.cz/sykorky-miluji-medunku/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Turistický seriál K21: Litomyšl

zamek litomysl arkady 200Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašid...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Láká vás pěstovat si doma houby? Zjistěte, jak na to

Pestovani hub 200Nejednoho milovníka hub jistě někdy napadlo, jaké by to bylo, kdyby si je pěstoval doma. A díky nakladatelství Kazda a knize Vše o pěstování hub se o tom můžete dozvědět více!

 

...

Literatura

Řepkovo peklo s vybranou společnosti

denik ze dna perexTuto společnost by si sám nikdy nevybral, byla mu určena. On, známý fotbalista, Sparťan tělem i duší, ale také rebel, bouřlivák a provokatér, má mezi vrahy, zloději, feťáky, psychicky nemocnými a pedofily strávit 2,5 roku.<...

Divadlo

Tak trochu jiný Jules Verne

julesverne 200Laterna magika v letošní sezoně obohatila svůj repertoár opět o jednu jedinou premiéru, na kterou se rozhodla vsadit veškeré své technické i umělecké trumfy. Výsledkem tohoto absolutního tvůrčího nasazení měla být inscenace s vysoce inova...

Film

Čtyřlístek ve službách krále aneb Fifinka, Myšpulín, Piňďa a Bobík poprvé filmovými hvězdami!

ctyrlistek ve sluzbach kralePopulární komiksový seriál Čtyřlístek letos oslavil už 40 let od svého prvního vydání kresleného příběhu autora a výtvarníka Jaroslava Němečka. Pos...