S Průvodcem přírodou budou výlety ještě pestřejší

S Průvodcem přírodou budou výlety ještě pestřejší

pruvodce prirodou 200V nakladatelství Kazda vyšla kniha Průvodce přírodou na výlety s podtitulem Snadné určování živočichů, rostlin a hub podle biotopů od Frank a Katrin Heckerových. Určitě si ji nenechte ujít a třeba vám pomůže plnit nějaké předsevzetí jako je chodit častěji na procházky nebo se více dívat kolem sebe.

 

Jedná se o dalšího průvodce přírodou, který je tím pádem podobný jako v loňském roce vydaný Atlas hub nebo kniha Poznáte ptáky našich zahrad?. Jedná se o překvapivou, a hlavně moc dobrou věc, protože tyto knihy jsou velmi praktické, přehledné a zkrátka kvalitní.

Kniha je rozdělena do těchto biotopů: les, louka a pole, lidská sídla, voda, hory a velehory, pobřeží a kapitol živočichům na stopě a jedovaté rostliny. Autoři v úvodu vysvětlují, že při volbě biotopů vycházeli z toho, kde si daného živočicha nejspíše povšimneme a vědomě se zaměřili na nápadné druhy, které se dají dobře pozorovat. Z tohoto důvodu se v knize nachází více popisů ptáků než brouků, protože je snazší je pozorovat.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Vyrazte do přírody s tímto skvělým průvodcem

U každé houby, rostliny nebo živočicha je fotografie, české i latinské pojmenování, tři krátké odrážky s významnými vlastnostmi a následuje text s popisem, výskytem a zajímavostmi. Rostliny a živočichové jsou zde uváděni vždy v tomto pořadí: od rostlin k živočichům a od „malých“ po „velké“, tedy od bezobratlých až po velké obratlovce.

Průvodce je určen především k použití přímo v terénu, ale i při samotném čtení se můžete dozvědět spoustu nového. Mě například z botaniky zaujalo, že jaterník má nejprve květy a až poté listy, že se dá brusnice borůvka velmi snadno zaměnit s jedovatou vlochyní bahenní nebo že smrtelně jedovatou rostlinou je štědřenec odvislý, jehož květy zdobí zahradu mé mámy.

Ohledně zvířat mě překvapilo, že zvuk cvrčka se nese až 100 metrů daleko, zaujal mě zajíc bělák vyskytující se v severní Evropě a Alpách a chci si zapamatovat rozdíl mezi králíkem divokým a zajícem polním – zajíc má vždy černé špičky uší. A také jsem se kochala všemi fotografiemi.

Pokud rádi vyrážíte do přírody a pozorujete svět kolem sebe, nebo máte doma zvídavé děti, neměli byste si Průvodce přírodou na výlety nechat ujít.

Katrin Heckerová a Frank Hecker jsou kvalifikovaní biologové se zaměřením na zoologii, botaniku a mořskou biologii. Ve svém obytném voze často vyráží do divočiny, kde pozorují a dokumentují přírodu. Frank Hecker se proslavil jako fotograf přírody. Mnoho let publikuje přírodopisné články ve známých časopisech a novinách a je autorem několika knih. Katrin Heckerová je autorka knih o přírodě na volné noze. Vroucný vztah k přírodě si často užívá na svém pozemku uprostřed divočiny v přírodní oblasti Schleswig-Holstein, kde ráda vymýšlí a zkouší různé vychytávky pro zlepšení životních podmínek divokých zvířat, která žijí v její zahradě.

pruvodce prirodou

Průvodce přírodou na výlety
Snadné určování živočichů, rostlin a hub podle biotopů
Autor: Frank a Katrin Heckerovi
Překlad: Jana Čeřenová
Žánr: příroda, zvířata
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 368
Hodnocení: 95 %

https://www.knihykazda.cz/pruvodce-prirodou-na-vylety/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Arogance u mého focení nemá žádnou šanci

Spingl 200Davida Spingla (29) uchvátilo focení již při studiu na střední škole. Se svými kolegy se spolupodílí na projektu „Proč ne...?“, ve kterém fotí zajímavé tváře neznámých lidí na ulici. Tématem jeho nynějšího focení je „street swag“. Čím ho modelka zauj...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

EXTRATERRESTRIAL // DENISA DOVALA // SS22

denisa dovala perexAlfou i omegou kolekce SS22 značky Denisa Dovala se staly návrhářčiny autorské potisky. Jedná se o soubor abstraktních obrazců, které vyobrazují mimozemské bytosti z jiných sfér, jež se usídlily ve schránách lidských těl. Samot...


Literatura

Deník uštvané matky vás dokáže rozesmát

denik 200Abych řekla pravdu, nepatřím zrovna mezi nejvášnivější čtenáře knih s romantickou tématikou, avšak Deník uštvané matky mě oslovil svou anotací slibující oživení romantického příběhu reálným mateřstvím, které se výrazně liší od jeho ideální představy...

Divadlo

Tři mušketýři pod brněnskou oblohou

musketyrivbrne-perexDevátým rokem se v objektu Moravského zemského muzea, na Biskupském dvoře na Zelném trhu konala premiéra inscenace, která byla (jako vždy v minulosti) připravena právě pro tento nádherný prostor pod širým neb...

Film

Vstup do Zóny jen na vlastní nebezpečí

Zona 200Když příznivec ruského režiséra Andreje Tarkovského uslyší nebo uzří slovo Zóna, okamžitě zastříhá ušima, zbystří pozornost a hledí zjistit, zda se tenhle výraz neváže k filmu Stalker (1979). V případě knihy Zóna, vydané nakladatelstvím Paseka, se sk...