S Průvodcem přírodou budou výlety ještě pestřejší

S Průvodcem přírodou budou výlety ještě pestřejší

pruvodce prirodou 200V nakladatelství Kazda vyšla kniha Průvodce přírodou na výlety s podtitulem Snadné určování živočichů, rostlin a hub podle biotopů od Frank a Katrin Heckerových. Určitě si ji nenechte ujít a třeba vám pomůže plnit nějaké předsevzetí jako je chodit častěji na procházky nebo se více dívat kolem sebe.

 

Jedná se o dalšího průvodce přírodou, který je tím pádem podobný jako v loňském roce vydaný Atlas hub nebo kniha Poznáte ptáky našich zahrad?. Jedná se o překvapivou, a hlavně moc dobrou věc, protože tyto knihy jsou velmi praktické, přehledné a zkrátka kvalitní.

Kniha je rozdělena do těchto biotopů: les, louka a pole, lidská sídla, voda, hory a velehory, pobřeží a kapitol živočichům na stopě a jedovaté rostliny. Autoři v úvodu vysvětlují, že při volbě biotopů vycházeli z toho, kde si daného živočicha nejspíše povšimneme a vědomě se zaměřili na nápadné druhy, které se dají dobře pozorovat. Z tohoto důvodu se v knize nachází více popisů ptáků než brouků, protože je snazší je pozorovat.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Vyrazte do přírody s tímto skvělým průvodcem

U každé houby, rostliny nebo živočicha je fotografie, české i latinské pojmenování, tři krátké odrážky s významnými vlastnostmi a následuje text s popisem, výskytem a zajímavostmi. Rostliny a živočichové jsou zde uváděni vždy v tomto pořadí: od rostlin k živočichům a od „malých“ po „velké“, tedy od bezobratlých až po velké obratlovce.

Průvodce je určen především k použití přímo v terénu, ale i při samotném čtení se můžete dozvědět spoustu nového. Mě například z botaniky zaujalo, že jaterník má nejprve květy a až poté listy, že se dá brusnice borůvka velmi snadno zaměnit s jedovatou vlochyní bahenní nebo že smrtelně jedovatou rostlinou je štědřenec odvislý, jehož květy zdobí zahradu mé mámy.

Ohledně zvířat mě překvapilo, že zvuk cvrčka se nese až 100 metrů daleko, zaujal mě zajíc bělák vyskytující se v severní Evropě a Alpách a chci si zapamatovat rozdíl mezi králíkem divokým a zajícem polním – zajíc má vždy černé špičky uší. A také jsem se kochala všemi fotografiemi.

Pokud rádi vyrážíte do přírody a pozorujete svět kolem sebe, nebo máte doma zvídavé děti, neměli byste si Průvodce přírodou na výlety nechat ujít.

Katrin Heckerová a Frank Hecker jsou kvalifikovaní biologové se zaměřením na zoologii, botaniku a mořskou biologii. Ve svém obytném voze často vyráží do divočiny, kde pozorují a dokumentují přírodu. Frank Hecker se proslavil jako fotograf přírody. Mnoho let publikuje přírodopisné články ve známých časopisech a novinách a je autorem několika knih. Katrin Heckerová je autorka knih o přírodě na volné noze. Vroucný vztah k přírodě si často užívá na svém pozemku uprostřed divočiny v přírodní oblasti Schleswig-Holstein, kde ráda vymýšlí a zkouší různé vychytávky pro zlepšení životních podmínek divokých zvířat, která žijí v její zahradě.

pruvodce prirodou

Průvodce přírodou na výlety
Snadné určování živočichů, rostlin a hub podle biotopů
Autor: Frank a Katrin Heckerovi
Překlad: Jana Čeřenová
Žánr: příroda, zvířata
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 368
Hodnocení: 95 %

https://www.knihykazda.cz/pruvodce-prirodou-na-vylety/


 

PřihlášeníSoutěže

Sny se mi plní, říká Taťána Kročková, autorka knihy Tajemství snů a jak ho rozluštit

Zatímco její první kniha se jmenuje Tajemství snů a jak ho rozluštit, která vyšla v minulých dnech, její další připravovanou publikací by měl být tentokrát - román. To o sobě v následujícím rozhovoru prozradila Taťána Kročková, zástupkyně šéfredaktorky serveru Kultura 21. Celé povídání se ale netočí jen kolem nové knihy o snech, ale také o kultuře jako takové, o zálibách, vášních či o tom, jak moc jí vyhovuje vesnický způsob života.

Písně Hany Zagorové jsou říší bez hranic

Bohatý průřez nabízí kolekce písní Hany Zagorové z let 1968 až 2020. Skladby jsou řazeny chronologicky podle let a na šesti cédéčcích je jich sto dvacet. Vedle notoricky známých hitů tam lze najít i vyložené perličky.
Supraphon

Videorecenze knih

Rozhovor

Renata Štulcová nejraději odpočívá s knihou nebo i zírá jen tak do přírody…

200 rsLetošní léto předvedlo různé podoby, kdy slunce pálilo o sto šest, na mnohé se nalepilo dovolenkové tempo (můj manžel ho nazývá „plážové“) a občas seslalo přílivy deště. Co dělají spisovatelé a ilustrátoři v létě? Jak se jim píše či kreslí pod žhavými papr...

Hledat

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Čtěte také...

Každá odevzdaná tonerová kazeta šetří přírodu


Tonery perexHromadí se vám doma použité tonerové a inkoustové kazety, nebo je dokonce házíte do směsného odpadu? Od 26. dubna 2021 je můžete odevzdat do sběrného papírového boxu, který je umístěn u recepce budovy radnice městské části Praha 12 v u...


Literatura

Myšlení o fotografii / I : Průvodce modernitou v antologii textů

mysleni o fotografiiPrincip fotografie krystalizoval během 30. let 19. století - protnuly se v něm dvě důležité položky, jednak znalost chemických látek citlivých na světlo, které dovolily fixaci snímaného obrazu, jednak princip...

Divadlo

Jaká je budoucnost Divadla Na zábradlí?

altSoučasná ekonomická situace, potažmo i kulturní založení obyvatel, není rozhodně příznivou dobou pro instituce věnující se umění. Zejména pak pro divadla, která jsou speciálním odvětvím. Není to film, jejich návštěva není rozhodnutí z minuty na minutu. Chce to p...

Film

Kult hákového kříže: herecký koncert Edwarda Nortona

kult hakoveho krize dvdFilm Kult hákového kříže (1998) je velmi dlouhý a plný rozporuplných osudů. Už od svého vzniku je označován jako nejlepší svého druhu. Ukazují se v něm stále aktuální nejniternější příčiny všech problémů...