Výstava KAREL NEPRAŠ v DOXu
Banner

Výstava KAREL NEPRAŠ v DOXu

Tisk

karel nepras doxDosud nejrozsáhlejší a nejkomplexnější retrospektivu významného českého sochaře, kreslíře a ilustrátora Karla Nepraše připravilo Centrum současného umění DOX u příležitosti jeho nedožitých 80. narozenin a zároveň v roce, kdy uplyne 10 let od jeho úmrtí. Souborná výstava představuje autorovy proslulé sochařské realizace i kreslířské a ilustrátorské práce.

 

 

Jako jeden z nejosobitějších umělců generace, která se v 60. letech zasloužila o rozkvět české výtvarné kultury, vešel Karel Nepraš ve známost nejprve svým kresleným humorem, z něhož pak postupně vyrůstala jeho specifická sochařská tvorba.  Ta vychází ze dvou základních motivů – dutiny a potenciálního pohybu, které lze najít také v umělcových hlavních inspiračních zdrojích: loutkách, pohybových mechanismech ozubených kol a klik, fontánách, pumpách nebo sanitárních a kanalizačních systémech.

Neobvyklé spojení kresleného humoru a sochařské tvorby předurčilo specifickou povahu Neprašova díla, kterou sám autor charakterizoval jako střetávání humoru a vážnosti. Humor v Neprašově tvorbě nebyl pouze uměleckou strategií, ale i prostředkem, jak se vyrovnat s politickou a společenskou situací komunistického Československa a zachovat si zdravý rozum ve společnosti plné absurdit.

karel nepras dox

Karel Nepraš, Velká facka, 80. léta, litina, dřevo, 13,5 x 25,5 x 32 cm, se svolením Karolíny Neprašové, foto: Jan Slavík

Humor jako svébytná forma obrany proti totalitnímu nátlaku byl také příznačnou charakteristikou Křižovnické školy čistého humoru bez vtipu, kterou Karel Nepraš v 60. letech zakládal společně s autorem konceptuálních akcí Janem Steklíkem. K řádným členům společnosti mladých výtvarníků, hudebníků, literátů a jejich přátel, kteří se od počátku šedesátých let setkávali v restauraci U Křižovníků na Starém Městě,  patřili např. malíři Zdenek Beran a Rudolf Němec, grafička a básnířka Naděžda Plíšková, výtvarní teoretici Věra Jirousová a Ivan Martin Jirous nebo básník a konceptualista Eugen Brikcius. Křižovnické škole je v rámci výstavy v centru DOX věnován prostor v samostatné expozici připravené Archivem výtvarného umění.

karel nepras dox

Plakátovací plocha Centra DOX, foto: Eva Moravcová

Výstava KAREL NEPRAŠ mapuje umělcovu sochařskou i kresebnou tvorbu v dobových souvislostech a vůbec poprvé nabízí celkový pohled na dílo, bez něhož si dnes české sochařství 2. poloviny 20. století nedovedeme představit. V expozici se představí Neprašova vrcholná díla i práce málo známé nebo zcela neznámé pocházející ze sbírek výstavních institucí i soukromých sbírek z celé České republiky.

karel nepras dox

Karel Nepraš, Pokus o sebevraždu, 1976/1977, litina, elektrický vodič, zástrčka, v. 39,5 cm, se svolením Karolíny Neprašové, foto: Jan Slavík

Výstavu připravil kurátorský tým centra DOX ve spolupráci s umělcovou rodinou, jeho přáteli a odborníky na jeho dílo. Cílem této dosud nejobsáhlejší souborné výstavy je přispět k docenění Neprašova díla v širším mezinárodním měřítku a také mezi mladšími generacemi. „Neprašovo dílo a jeho humor se rozvíjely od 50. let minulého století, tedy doby, kterou mladší nebo střední generace již nepamatují. Dnes, podobně jako za minulého režimu, většina lidí ztratila téměř veškerou naději a důvěru v politiky a politiku. Jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli uskutečnit soubornou výstavu Karla Nepraše bylo, že jsme jaksi podvědomě doufali a doufáme, že humor, s nímž Nepraš reagoval na absurdity společnosti své doby, bude působit svou osvobozující silou i na dnešní generace,“ říká jeden z kurátorů výstavy, umělecký ředitel centra DOX Jaroslav Anděl. K výstavě vychází obsáhlá monografie s podrobnou dokumentací a texty řady autorů, kteří se umělcovým dílem zabývali.

karel nepras dox

Karel Nepraš, Lázeň pro M.V. nebo S.S., 1988, textil, kov, barva, v. 216 x š. 642cm, se svolením Karolíny Neprašové,
foto: Jan Slavík

Karel Nepraš (1932 - 2002) patří k nejvýznamnějším českým umělcům druhé poloviny 20. století. Studoval v sochařském ateliéru u profesora Josefa Laudy na pražské AVU, kde od roku 1990 až do své smrti v roce 2002 působil  jako profesor. V 50. a 60. letech spoluzakládal skupinu Šmidrů a Křižovnickou školu čistého humoru bez vtipu. Jeho díla jsou zastoupena například v Library of Congress, Washington D.C., Musée d'Art Moderne de la ville de Paris / ARC, Paříž, Museum Bochum, Muzeum Sztuki w Łódzi, v Národní galerii v Praze, Moravské galerii v Brně a mnoha dalších výstavních institucích i soukromých sbírkách v České republice.

karel nepras dox

Centrum současného umění DOX, foto: Eva Moravcová


Výstava KAREL NEPRAŠ
Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7
Výstava je pro veřejnost otevřena od 8. 6. do 1. 10. 2012
Pořadatel: DOX Centre for Contemporary Art
Kurátoři: Jaroslav Anděl, Leoš Válka
Otevírací doba: Po 10-18 hod, Út zavřeno, St-Pá 11-19, So-Ne 10-18 hod.
Prostory centra DOX jsou bezbariérové.

Zdroj foto: Centrum současného umění DOX


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Turistický seriál K21: Hrubý Rohozec

hruby rozhozec 200Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Ne...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Čtěte také...

Jeřábnice v kožichu – pozvánka na výstavu Ivany Šátekové

Jerabnice perexOtázku aplikace svobodné vůle najdeme v religionistice, etice, biologii i v tvorbě Ivany Šátekové. Její výstava, která bude zahájena 17. července 2024 v Karpuchina Gallery, je pojednání o modřinách které k létu neodmyslitelně patří.

...

Divadlo

Osmyčky, totální unférie z dějin národa českého

Osmycky plakatProsím ten název není s hrubkou. Autoři opravdu svůj kabaret nazvali Osmyčky. V brněnském Městském divadle se představili místní autoři, kteří už mají za sebou několik inscenací, většinou uváděných v létě na Biskupském dvoře Moravského zem...

Film

Opět se koná přehlídka francouzského filmu

fff perexUž po dvacáté  - v Praze ve dnech 22.-29.11.2017 a poté v dalších městech České republiky (Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Ostrava) - se k publiku obrací přehlídka trochu domýšlivě nazvaná Festival francouzského filmu.