Fenomén pražských pasáží ve fotografiích Alana Pajera a textech Zdeňka Lukeše

Fenomén pražských pasáží ve fotografiích Alana Pajera a textech Zdeňka Lukeše

Tisk

Fen praz pasazi perex
Fenomén pražských pasáží zachytili fotograf Alan Pajer na fotografiích a historik architektury Zdeněk Lukeš v textech. Výstavu bylo možné (v době, kdy to epidemiologická opatření umožňovala) navštívit v sedmém patře Galerie v Paláci Securitas, kde sídlí radnice Prahy 1, ve Vodičkově ulici. K výstavě byl vydán taktéž neprodejný útlý průvodce.

 


„Moderní pasáže se objevily v evropských velkoměstech v průběhu druhé poloviny XIX. století. Známé jsou zejména ty, které vznikly v Miláně, Bruselu, Londýně, Vídni, Berlíně nebo Paříži. Smyslem bylo vytvořit prostor pro nákup zboží, různé služby i kavárny a restaurace, kde budou návštěvníci chráněni před rozmary počasí – deštěm, sněhem nebo třeba vedrem. Buď se jednalo o v podstatě zastřešené ulice, nebo o rozšířené průchody paláci, které pokračovaly i ve vnitroblocích, kde je bylo iluminovat denním světlem, jež prochází zasklenými stropy, později i sklobetonovými klenbami,“napsal Zdeněk Lukeš.


Zlatá éra v první polovině 20. století
S tím, že také v české metropoli vznikla řada pasáží, přičemž „jejich zlatá éra vypukla v první polovině XX. století zejména v oblasti Václavského náměstí a přilehlých ulic a také na „pražském ringu“, kde původní staroměstské opevnění nahradily luxusní nákupní třídy a ulice: Revoluční, Na Příkopě nebo Národní“. „Na projektech těchto pasáží, které zejména v bloku domů vymezeném Václavským náměstím, a ulicemi Vodičkovou, v Jámě a Ve Smečkách vytvářejí jakési město ve městě, se podíleli významní architekti té doby, jako byli Osvald Polívka, Pavel Janák, Josef Gočár, Oldřich Tyl, Ludvík Kysela a další,“ uvedl též Zdeněk Lukeš.

Fen praz pasazi


Pasáže na Starém na Novém Městě
Představil pasáže nafocené Alanem Pajerem, které se nachází na Starém a Novém Městě: Pasáž v Dlouhé ulici, Pasáž U Nováků I a II, Pasáž Lucerna, Pasáž Rokoko, Pasáž Koruna, Pasáž České banky (dnes Pasáž Světozor), Pasáž Adria, Lindtova pasáž, Pasáž Fénix, Pasáž u Stýblů, Pasáž Bondy (Černá růže), Pasáž Živnobanky (dnes ČNB), Pasáž Štěpánská, Pasáž Banky Československých legií (dnes Archa), Pasáž Brodway, Pasáž Vlasty Buriana, Pasáž U Závoje, Pasáž Olympic, Pasáž Metro, Zrcadlová (Skleněná) pasáž, Pasáž v paláci Securitas (dnes sídlo MČ Praha 1).


Zaniklé či nezrehabilitované pasáže
Zdeněk Lukeš zmínil i pasáže, které už zanikly (Praha, Juliš, Baťa atd.) nebo ty, které jsou v neutěšeném stavu a čekají na rehabilitaci (Družstevní práce, Štěpánská), uvedl též pasáže nové (Florentinum, Quadrio, Myslbek). Nad výstavou převzala záštitu předsedkyně výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy Mariana Čapková a podílela se na ní i první městská část.

(ac)


Fotografie z průvodce výstavou Fenomén pražských pasáží.


 

Přihlášení



Antarktida. Nejlepší povídky z pera Claire Keeganové

Oceňovaná autorka a královna povídek Claire Keeganová si drží i u našich čtenářů čestné místo a velký zájem, bývá velmi čtená a oblíbená. Její povídky v různých souborech vydává nakladatelství Prostor. Tentokrát nabízí obsáhlejší publikaci nazvanou Antarktida, v níž najdete hned patnáct povídek Claire Keeganové a já si myslím, že by tato knížka rozhodně neměla chybět ve vaší knihovně.

Doba kamenná neskončila kvůli nedostatku kamenů. Ale co doba ropná?

Už více než 150 let používá lidstvo ropu. Už více než 150 let určuje ropa hodnotu půdy a definuje mezinárodní vztahy. A stejnou dobu trvá život May (Marie Anna Myšičková). May je žena, která žije na chudé farmě v Anglii. S rodinou svého manžela moc nevychází a touží po jiném, lepším životě nejen pro sebe, ale i pro dítě, které čeká.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Načítám nejnovější video z playlistu...

Rozhovor

Vlastimil Vondruška: „Kopec Klíč je pro mne určitý symbol, který jsem rozhodně nemohl vynechat, když jsem se do psaní sklářské ságy pouštěl.“

Vondruska 200Čtyřdílná historická sága Křišťálový klíč Vlastimila Vondrušky je velkou rodinnou kronikou z období baroka. Příběhy sklářské rodiny se odehrávají v klíčovém období vývoje Čech, tzv. manufakturním období, tedy od konce 17. století do reforem ...

Je mi skvěle

Chceš vědět, jak se cítit skvěle? Tahle knížka plná zábavy, básniček, otázek k zamyšlení, pokusů, her, vychytávek a vtipných obrázků ti ukáže, co dělat, když ti není úplně hej. Odpoví na otázky, jak vést zdravé vztahy, mít silné tělo, kterému budeš rozumět, a dobré návyky, jak pěstovat silnou vůli, odolnost, cílevědomost. Pomůže ti hledat smysl života. Zjisti, co všechno se v tobě odehrává.

Z archivu...

Čtěte také...

Koza Nostra po 33 letech vystavuje v Galerii1

koza nostra200Ženská výtvarná skupina Koza Nostra (Magdalena Cubrová, Olina Franco, Alexandra Horová) vznikla na začátku devadesátých let a jako výtvarná recesisticko-feministická skupina to neměla zrovna snadné.

...

Divadlo

Hamlet ze Švanďáku není žádná historická plačka

hamlet perexNení Hamlet jako Hamlet. O tom ví své i Švandovo divadlo na Smíchově, které od prosince 2013 uvádí na své hlavní scéně jednu z nejhranějších Shakespearových tragédií ve zcela netradičním pojetí režiséra Daniela Špinara<...

Film

Nečekaně ztřeštěný výlet do Litvy

litva200Severský filmový podzim nabízí nejen filmy severských zemí, jak by název mohl napovídat, ale hranice se rozšiřují i na filmy z pobaltských republik. Ve filmu Litva, do toho! se můžete seznámit s největší pobaltskou zemí prostřednictvím ztřeštěné roa...