Strhující příběh o soupeření dvou renesančních géniů

Strhující příběh o soupeření dvou renesančních géniů

Tisk

Raffael perexRaffael Santi z Urbina je mladý malíř, který je posedlý dokonalostí. Když mu bylo jedenáct, slíbil svému umírajícími otci, že se stane největším malířem v dějinách. Raffael je odhodlaný udělat všechno pro to, aby svůj slib splnil, ale v cestě mu stojí legendární sochař a tvůrce Davida, samotný Michelangelo Buonarroti.

 


Když jsou oba povolání do Říma, aby pracovali pro papeže Julia II., jejich rivalita ještě zesílí. Zatímco Michelangelo maluje strop v Sixtinské kapli, Raffael se stará o výzdobu papežových soukromých komnat. Kromě práce Raffaela však zaměstnávají i další záležitosti: jeho ctižádost, strach z nedokonalosti, osamělost, pikle kardinálů i láska k pekařově dceři, která se stala nevěstkou… a jeho múzou. Kdo vyhraje tento malířský souboj?

Novinka od autorky románu Mramor a plátno
Autorkou historického románu Raffael: Malíř v Římě je americká spisovatelka a velká milovnice umění Stephanie Storey. Ta má titul z dějin umění z Vanderbiltovy univerzity a MFA z Emerson College. Umění studovala i v Itálii a vydala se na pouť za všemi Michelangelovými díly po celé Evropě. Prosadila se hned svým prvním románem o soupeření Leonarda a Michelangela, který u nás vyšel pod názvem Mramor a plátno. V něm se také mihl slavný Raffael, který se nyní představuje v této novince. Knihu Raffael: Malíř v Římě vydalo Nakladatelství Brána.

Vítejte v renesančním Římě!
Příběh je psaný v ich-formě a jeho vypravěčem je mladý malíř Raffael. Ten si získá vaše sympatie svou otevřeností, upřímností, láskou k umění a cílevědomostí. Má ale i jednu vlastnost, která vás bude dost štvát: rád kopíruje díla jiných a obhajuje to tím, že je chce prostě vylepšovat. Další důležitou postavou je Michelangelo, záhadný sochař, se kterým Raffael bojuje. Protože vše uvidíte pouze z Raffaelova pohledu, bude pro vás všechno, co Michelangelo dělá, i jeho vliv na Raffaelův život, záhadou. I když jej však sledujeme jen z jedné strany, je toto soupeření mezi dvěma geniálními umělci strhující, napínavé a překvapivé.

Román je postavený na skutečných historických faktech, která jsou propletená se smyšlenými událostmi. Ty jsou však do děje zapracovány tak pečlivě, že bez problémů uvěříte, že se vše odehrálo tak, jak autorka popisuje. Atmosféra renesančního Říma se všemi jeho krásami i nebezpečenstvími je zachycena neuvěřitelně autenticky, což vás nadchne zejména v případě, že toto historické období máte v oblibě.

Pozoruhodný historický román
Je vidět, že autorka se v umění vyzná. Její popisy celého procesu malování, barev i jednotlivých obrazů jsou okouzlující a dodávají celému příběhu nádech originality. To společně s nádherným stylem psaní, zábavným vypravěčem, neotřelými zápletkami a nečernobílými postavami dělá z Raffaela: Malíře z Říma pozoruhodné dílo, které by nemělo uniknout žádnému milovníkovi historických románů. A pokud poslechnete autorčinu radu a budete si při čtení konkrétní obrazy vyhledávat na internetu, čeká vás mimořádný čtenářský zážitek.

Raffael

RAFFAEL: MALÍŘ V ŘÍMĚ
Autorka: Stephanie Storey
Originální název: Raphael: Painter in Rome
Žánr: historický román
Vydáno: Brána, 2022
Počet stran: 336

Hodnocení: 95 %

Odkaz/Zdroj obrázku: https://www.knizniklub.cz/knihy/446952-raffael-malir-v-rime.html


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Mám nízkou toleranci k lidské hlouposti, říká Miloslava Erika Veselá

M E Vesela 200Přestože se chtěla stát literární nebo výtvarnou kritičkou, vystudovala nakonec politologii a mezinárodní vztahy. I taková je nová hvězda na českém literárním nebi, spoluautorka povídkové knihy Kafe v pět – Miloslava Er...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Tváře v Rudolfinu

altKurátor výstavy Ladislav Kesner připravil v pražské galerii Rudolfinu výstavu Tváře.  Prostřednictvím sedmnácti experimentálních filmů a děl videoartu z posledních čtyřiceti let zkoumá tvář jako obrazové médium, kdy sama t...


Literatura

25 gramů štěstí: italský bestseller nejen pro milovníky ježků

25-gramu-stesti 20025 gramů štěstí s podtitulem Jak vám maličký ježek může změnit život je další knihou nakladatelství Kazda z edice Živá příroda. Ty jsou určeny všem milovníkům fauny i flory a přinášejí plno zajímavých informací.

Divadlo

Dramox má 3. narozeniny! Je v kinech a divadlům poslal 25 milionů korun

DramoxDramox slaví třetí narozeniny, nabízí přes 350 představení a divadlům poslal 25 milionů korun. Nově ho najdete v kinech po celé republice, kde si diváci každý měsíc užijí několik divadelních hitů na velkém plátně. Dramox se po třech letech fu...

Film

Norman a duchové aneb zombie komedie pro děti

norman a duchove plakatKreslený film Norman a duchové nabízí spoustu charakteristických postav lidí, dětí i zombie. Skvěle je vykreslena hlavní postavička Normana Babcocka, jedenáctiletého chlapce, kterému cht...