Výstavnictví slaví boom, lidé kvůli covidové odmlce lační po umění, také letos Galerie města Přerova nabídne řadu výstav

Výstavnictví slaví boom, lidé kvůli covidové odmlce lační po umění, také letos Galerie města Přerova nabídne řadu výstav

Tisk

vystavy prerov200Rekordních 17 800 návštěvníků prošlo vloni dveřmi Galerie města Přerova na Horním náměstí. Po letech 2020 a 2021, kdy covid změnil výstavní strategii a výstavám dominoval zájem o instalace ve veřejném prostoru, se situace vykrystalizovala tak, že lidé vyhledávají oboje. Kamenné galerie i tzv. krásu z chodníku.

 

„Jestliže táhnoucí se epidemiologická situace předloni a vloni vnesla do přerovského výstavnictví zbrusu nové trendy, jako byly pohledově přístupné výstavy 24 hodin za výlohami, nasvětlené pro noční vidění, pak letošek potvrdil zájem Přerovanů o krásno všeho druhu. Rádi se vracejí do naší galerie, zároveň lační po dalších typech expozic,“ nastínila nové přístupy k prezentaci umění ve městě kurátorka výstav a vedoucí Galerie města Přerova Lada Galová (na snímku).

vystavy prerov foto1

Nejnavštěvovanější výstavou v roce 2023 byla unikátní série dokumentující život ve městě objektivem světoznámého fotografa Jindřicha Štreita, jehož snímky vidělo za 8 týdnů přes 5 tisíc příchozích. Velkému zájmu se také těšily instalace ve veřejném prostoru, jako třeba kovaná plastika Sudičky na rondelu ulic Komenského/Šířava/Žerotínovo náměstí nebo adventní věnec na kovaných stojkách v zámeckém příkopu před galerií, oboje z umělecké dílny kováře Jiřího Jurdy ml.

Letos Městská galerie nabídne umělecké fotografie, olejomalby či retrospektivu o Dostavníčku

Nejnavštěvovanější přerovská galerie přichystala pro desetitisíce svých návštěvníků inovativní počin, s novým rokem vydává totiž leták s celoroční programovou náplní na rok 2023. K vyzvednutí je přímo v galerii na Horním náměstí, ve foyeru Městského domu nebo v Městském informačním centru.

„Náš výstavní plán na rok 2023 nabízí skvělé fotografie, tvorbu mladých výtvarníků i akademické malíře,“ zve vedoucí Galerie města Přerova Lada Galová. Hned první lednová výstava dá nahlédnout skrze Okna do ztracených světů do fenomenální tvorby Ladislava Kamaráda, českého horolezce a profesionálního krajinářského fotografa.

vystavy prerov foto2

Na něj kontinuálně naváže koncem února kolekce černobílých fotografií známých osobností umělecké branže Roberta Rohála, fotografa a publicisty, s výmluvným názvem Neobyčejně obyčejní – obyčejně neobyčejní.

Dubnová výstava se ponese v duchu světla. „Světla symbolizujícího věčnost, nehmotnost, božskou přítomnost, zjevení, osvícení, duchovní moudrost, inspiraci, intuici, lásku, radost a naději, jak komentuje svoji tvorbu autor olejomaleb a náš nový vystavovatel Jaroslaw Sebastian Pastuszak, který vystaví soubor Světlo v temnotě,“ těší se na nové přístupy kurátorka výstavy Lada Galová.

Autor podle ní volí formát, kombinuje techniku malby, pracuje s barevným kontrastem i kladením linií ve snaze postihnout a vyjádřit proudění energie. V jeho pojetí světlo symbolizuje a zosobňuje ducha, božskou oživující podstatu a manifestuje v kontrastu s temnotou a stínem neustálý koloběh protikladů. „Tmavá a světlá, plocha a linie. Sebastian Pastuszak si je plně vědom vlivu barvy na lidské vědomí, jejích symbolických významů. Osobně je mi to velmi blízké, sama preferuji barvy ryze světlé a pozitivní či všechny odstíny zlaté,“ vysvětluje volbu originální autorské kolekce obrazů Lada Galová.

Květnová vernisáž naváže na letitou tradici absolventských výstav výtvarného oboru ZUŠ Bedřicha Kozánka v Přerově, mladí výtvarníci předvedou kresbu, malbu, kombinované techniky, koláže i prostorové objekty. Červen pak dá nahlédnout pod pokličku deseti ročníků Dostavníčka s divadlem, kdy dosavadní historii festivalu ochotnického divadla připomene originálními plakáty, fotografiemi z představení i zákulisí, dochovanými komentáři a názory publika z FIX POPULI a dalšími exponáty.

„Následujíc hodová výstava se z galerie vysune i do veřejného prostoru, staronový vystavovatel Jan Dostál předvede překvapivé instalace v exteriérech kolem Bečvy i v ulicích,“ láká na letní podívanou Lada Galová. Chybět opět nebudou instalace na náměstí TGM 16 nebo velikonoční dekorace města pod hlavičkou galerie.

vystavy prerov foto3

Zdroj foto: Robert Rohál a archiv


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Hudba je moje životní vášeň

kristina 200

Mladičká studentka psychologie Kristýna Lištiaková je sympatickou písničkářskou s oduševnělými texty a nádherou barvou hlasu. Zpívá o spříznění duší a lásce, která se nedá na míru ušít…

...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Výstava KAREL NEPRAŠ v DOXu

karel nepras doxDosud nejrozsáhlejší a nejkomplexnější retrospektivu významného českého sochaře, kreslíře a ilustrátora Karla Nepraše připravilo Centrum současného umění DOX u příležitosti jeho nedožitých 80. naro...


Literatura

Knížka, která vás chytí a nepustí!

200litS neobvyklou otevřeností píše své knihy norská spisovatelka Anne Holtová a nešetří nikoho a nic, žádné téma není pro ni tabu. Právnička, která pracovala u policie, v televizním zpravodajství a několik měsíců i jako ministryně spravedlivosti, zúročuje své zk...

Divadlo

Experimentující Divadlo Líšeň zve začátkem podzimu Pražany na dvojici politicky angažovaných her

lisen 200Dvojici politicky angažovaných inscenací z projektu Provokující divadlo uvede zkraje podzimu v Praze experimentální brněnské Divadlo Líšeň. 25. září půjde o ceněnou jevištní reportáž o putinovském Rusku s názvem PUTIN LYŽUJE, na niž naváže beseda s in...

Film

Delfín je nejlepší přítel

Delfin 200Film Můj přítel delfín 2 (2014) je pokračováním příběhu o delfínovi Zimě, která má useknutou ocasní ploutev, ale i tak se ji podařilo zachránit. V hlavní roli jsou zde delfíni a děti, i když dospělí se zde taky objeví, aby si vyslechli, co se po nic...