Krajská galerie představí dílo Dominika Feye, stavitele na přelomu doby

Krajská galerie představí dílo Dominika Feye, stavitele na přelomu doby

Tisk

Dominik FEY 200Výstava v grafickém kabinetu Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně seznámí návštěvníky s tvorbou architekta a stavitele Dominika Feya, který na přelomu 19. a 20. století zrealizoval řadu staveb ve Zlínském a Jihomoravském kraji. Výstava byla zahájena vernisáží 10. května v 17 hodin a k vidění bude ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 31. července.


Dominik Fey (1863– 1950), který v letech 1882–1889 studoval pod vedením Josefa Schulze, Jana Kouly a Jiřího Pacolda na ČVUT v Praze, si v roce 1895 založil v Uherském Hradišti vlastní architektonickou kancelář. Jeho autorská tvorba se pohybovala od práce s historizujícími slohy až po vlivy moderny a secese. Navrhoval občanské, obytné, sakrální, ale i průmyslové stavby. Zároveň realizoval mnoho budov jako stavitel. Zejména v závěru své kariéry se věnoval i obnovám historické architektury.

„Přestože se Fey zapsal do vzhledu mnoha obcí a měst, není veřejností téměř znám. To by tato výstava chtěla alespoň trochu změnit. K vidění budou dosud nikdy nevystavené archivní dokumenty, plány a fotografie. Z důvodu citlivosti materiálů nemůžeme dokumenty vystavovat déle než jeden měsíc, i proto se bude výstava v jejím průběhu proměňovat,“ pozval na výstavu její kurátor Ivan Bergmann z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

domik fey 1

Měšťanská škola ve Zlíně, 1897, SOkA Uherské Hradiště

Mezi jeho nejznámější díla patří měšťanská škola ve Zlíně (1897, později krajská knihovna, dnes Zlínský klub 204), která byla ve své době nejhonosnější budovou a symbolizuje konec éry starého Zlína před baťovským rozvojem. K dalším stavbám patří radnice v Napajedlech (1904) či dvojice bytových domů na Palackého náměstí v Uherském Hradišti (1895). Feyův vlastní dům Na tůni (1906), který v sobě reflektoval i autorovu lásku k lidovému folkloru, byl v roce 1984 zbourán. Zachovány z něj byly pouze keramické mozaiky od Jano Köhlera, s kterým dlouhodobě spolupracoval, dodatečně osazené na fasádě Slováckého muzea. Mezi poslední Feyovy realizace patří spolkový dům Orla v Buchlovicích (1930), kde se zároveň podílel na úpravách zámeckého interiéru a zahrad, neboť proslul i jako znalec barokní architektury.

Návštěvníci se mohou těšit také na komentovanou prohlídku s kurátorem výstavy v úterý 7. června v 17 hodin.

Výstava se koná při příležitosti 700 let města Zlína. Vznikla ve spolupráci se Státním okresním archivem Uherské Hradiště, Státním okresním archivem Zlín a Slováckým muzeem v Uherském Hradišti.

Dominik FEY plakat

Více informací: www.galeriezlin.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Operní režisérka: „Odvážné kroky nás posouvají kupředu“

klasterky rozhovor 200S odvahou sobě vlastní se do přípravy novodobé premiéry opery J. A. Bendy Vesnický trh pustila zkušená operní režisérka Magdalena Švecová. Dílo spatří světlo světa poprvé na zahájení festivalu Klášterní hudební slavnosti 30. k...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Válečný rok 1942 ve vysočanském bytě…

vystava200Je rok 1942, zuří válka, Němci jsou u Stalingradu. Ve vysočanském domku sedí jsou rodiče se synkem, babičkou a kočkou. Nad nimi mapka Evropy - všichni tehdy sledovali pohyb fronty…

...


Literatura

Víte, kam patříte? Román Emily Giffin Vám poradí!

kam patrime 200Ostravské nakladatelství Domino má na svém kontě další klenot. Tentokrát je jím román Emily Giffin s názvem „Kam patříme.“ Kniha vychází v edici Inteligentní romány pro intelige...

Divadlo

Muzikál Edith a Marlene se v Národním divadle moravskoslezském dočká čtyřiačtyřicáté reprízy

edith a marlene perex1Jubilejní 44. reprízy se dočká v pondělí 28. prosince na jedné ze scén Národního divadla moravskoslezského Ostrava, konkrétně na jevišti Divadla Jiřího Myrona, komorní muzikál Edith a Marlene, jehož autorkou je maďar...

Film

20 let Projektu100

projekt pernyden perexProjekt 100 byl poprvé uveden do českých kin v roce 1995. Dnes již slaví 20-té výročí. Za jeho působení bylo do kiny uvedeno 179 filmů a vidělo je přes 800 tisíc diváků.