Výstavnictví slaví boom, lidé kvůli covidové odmlce lační po umění, také letos Galerie města Přerova nabídne řadu výstav

Výstavnictví slaví boom, lidé kvůli covidové odmlce lační po umění, také letos Galerie města Přerova nabídne řadu výstav

Tisk

vystavy prerov200Rekordních 17 800 návštěvníků prošlo vloni dveřmi Galerie města Přerova na Horním náměstí. Po letech 2020 a 2021, kdy covid změnil výstavní strategii a výstavám dominoval zájem o instalace ve veřejném prostoru, se situace vykrystalizovala tak, že lidé vyhledávají oboje. Kamenné galerie i tzv. krásu z chodníku.

 

„Jestliže táhnoucí se epidemiologická situace předloni a vloni vnesla do přerovského výstavnictví zbrusu nové trendy, jako byly pohledově přístupné výstavy 24 hodin za výlohami, nasvětlené pro noční vidění, pak letošek potvrdil zájem Přerovanů o krásno všeho druhu. Rádi se vracejí do naší galerie, zároveň lační po dalších typech expozic,“ nastínila nové přístupy k prezentaci umění ve městě kurátorka výstav a vedoucí Galerie města Přerova Lada Galová (na snímku).

vystavy prerov foto1

Nejnavštěvovanější výstavou v roce 2023 byla unikátní série dokumentující život ve městě objektivem světoznámého fotografa Jindřicha Štreita, jehož snímky vidělo za 8 týdnů přes 5 tisíc příchozích. Velkému zájmu se také těšily instalace ve veřejném prostoru, jako třeba kovaná plastika Sudičky na rondelu ulic Komenského/Šířava/Žerotínovo náměstí nebo adventní věnec na kovaných stojkách v zámeckém příkopu před galerií, oboje z umělecké dílny kováře Jiřího Jurdy ml.

Letos Městská galerie nabídne umělecké fotografie, olejomalby či retrospektivu o Dostavníčku

Nejnavštěvovanější přerovská galerie přichystala pro desetitisíce svých návštěvníků inovativní počin, s novým rokem vydává totiž leták s celoroční programovou náplní na rok 2023. K vyzvednutí je přímo v galerii na Horním náměstí, ve foyeru Městského domu nebo v Městském informačním centru.

„Náš výstavní plán na rok 2023 nabízí skvělé fotografie, tvorbu mladých výtvarníků i akademické malíře,“ zve vedoucí Galerie města Přerova Lada Galová. Hned první lednová výstava dá nahlédnout skrze Okna do ztracených světů do fenomenální tvorby Ladislava Kamaráda, českého horolezce a profesionálního krajinářského fotografa.

vystavy prerov foto2

Na něj kontinuálně naváže koncem února kolekce černobílých fotografií známých osobností umělecké branže Roberta Rohála, fotografa a publicisty, s výmluvným názvem Neobyčejně obyčejní – obyčejně neobyčejní.

Dubnová výstava se ponese v duchu světla. „Světla symbolizujícího věčnost, nehmotnost, božskou přítomnost, zjevení, osvícení, duchovní moudrost, inspiraci, intuici, lásku, radost a naději, jak komentuje svoji tvorbu autor olejomaleb a náš nový vystavovatel Jaroslaw Sebastian Pastuszak, který vystaví soubor Světlo v temnotě,“ těší se na nové přístupy kurátorka výstavy Lada Galová.

Autor podle ní volí formát, kombinuje techniku malby, pracuje s barevným kontrastem i kladením linií ve snaze postihnout a vyjádřit proudění energie. V jeho pojetí světlo symbolizuje a zosobňuje ducha, božskou oživující podstatu a manifestuje v kontrastu s temnotou a stínem neustálý koloběh protikladů. „Tmavá a světlá, plocha a linie. Sebastian Pastuszak si je plně vědom vlivu barvy na lidské vědomí, jejích symbolických významů. Osobně je mi to velmi blízké, sama preferuji barvy ryze světlé a pozitivní či všechny odstíny zlaté,“ vysvětluje volbu originální autorské kolekce obrazů Lada Galová.

Květnová vernisáž naváže na letitou tradici absolventských výstav výtvarného oboru ZUŠ Bedřicha Kozánka v Přerově, mladí výtvarníci předvedou kresbu, malbu, kombinované techniky, koláže i prostorové objekty. Červen pak dá nahlédnout pod pokličku deseti ročníků Dostavníčka s divadlem, kdy dosavadní historii festivalu ochotnického divadla připomene originálními plakáty, fotografiemi z představení i zákulisí, dochovanými komentáři a názory publika z FIX POPULI a dalšími exponáty.

„Následujíc hodová výstava se z galerie vysune i do veřejného prostoru, staronový vystavovatel Jan Dostál předvede překvapivé instalace v exteriérech kolem Bečvy i v ulicích,“ láká na letní podívanou Lada Galová. Chybět opět nebudou instalace na náměstí TGM 16 nebo velikonoční dekorace města pod hlavičkou galerie.

vystavy prerov foto3

Zdroj foto: Robert Rohál a archiv


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Uvědomit si ty správné hodnoty

Rozhovor LUCIE NOZIZWE 200Koncert míru - pod tímto názvem proběhne 30. září v Praze v Lucerna Music baru koncert , na kterém vystoupí Zululand Gospel Choir a česká zpěvačka, která přináší na českou hudební scénu rytmy Afriky, Lucie Nozizwe. Pán...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Fotografie v českých a moravských galeriích

fotovystavy 200Kromě Prague Photo Festivalu, navazujícího na dubnovou přehlídku mladých nadějí české fotografie, mohou přívrženci tzv. osmého umění (kam bývá tato disciplína často řazena) nalézt příležitosti k estetickému vyžití i jinde...


Literatura

Detektivové Artur a Bára pátrají již potřetí

big zbloudila-strela-quo-359028Už potřetí mají dětští fanoušci Kláry Smolíkové a Jiřího W. Procházky možnost přečíst si o dobrodružstvích detektivní dvojice Artura a Báry. Tentokrát dostala série Tajná dvojka A+B podti...

Divadlo

Epilog jedné rodinné tragédie

epilog 200Může mít člověk, který má peníze a s nimi také velkou moc, ještě nějaký morální kredit? Dokáže rodina zbohatlíků ustát zamlčované nevěry, korupční aféry a vypjaté vztahy mezi rodinnými příslušníky? Na tyto otázky dostanete odpověď v Divadle na Vino...

Film

Severský filmový podzim – Ptáci nad průlivem

ptaci 200I v pátek 10. listopadu jsem vyrazila na film v rámci festivalu Severský filmový podzim do pražského kina Lucerna. Tentokrát padl výběr na válečné drama Ptáci nad průlivem, který přibližuje osudy dánských Židů a pokusy o jejich záchranu před běsnícími nacisty.