Nejosobnější případ Matěje Mynáře

Nejosobnější případ Matěje Mynáře

Tisk

hrichy-otcu200Martin Stručovský patří mezi mé oblíbené české spisovatele a jak už jsem uváděla v předchozích recenzím, jsem ochotná díky němu číst dlouho do noci. Proto jsem měla velkou radost, když se konečně objevila další kniha s Matějem Mynářem.

 

 

 

S Matějem Mynářem se čtenář setkává ve chvíli, kdy už má dost akce a dopadávání zločinců. Chce vést poklidný život a věnovat se jeho partnerce policistce Pavle Králové a synovi Adamovi. Jenže nic není tak, jak si plánuje a poklidný rodinný život v Jindřichově Hradci je narušen, když ho krátce před svou smrtí kontaktuje známý s prosbou o pomoc. Matěj Mynář se tak vrací do akce a vyšetřování se záhy stává velmi osobní. Stopy totiž vedou k vraždě jeho otce, kterou je potřeba objasnit…

Kniha začíná prologem, následuje první část nazvaná Otci a synové, druhá je Nezvěstný, třetí nese název Hříchy otců a vše uzavírá epilog V lesích. Jejich součástí jsou krátké kapitoly plné přímé řeči, což hodně napomáhá rychlému čtení.

Hříchy otců se opět čtou velmi dobře a jsou skvělou knihou. Jde vidět, že autor měl vše promyšlené a příběh je tak velmi logický, a to přesto, že je zde hodně postav a prolíná se zde několik zápletek. Velkým plusem také je, že si lze vyprávění snadno představit a není problém mu uvěřit. Postavy se chovají lidsky a není problém si k nim vytvořit vztah.

Knihy s Matějem Mynářem jsou na české poměry opravdu nadprůměrné a nedám na ně dopustit. Moc se mi líbí a souhlasím s tím, co v doslovu řekl autor detektivek Antonín Mazáč: „Matěj Mynář by mohl být – nebýt toho, že je tak moderní – archetypem českého detektiva. Chlap, co se nebojí dát ránu, deset jich přijmout, zvládnout kamarády, lásku, dítě, matku, práci… a pak nějaký ten hřích, kterému se nedá v poctivých detektivkách nikdy vyhnout.“ Hříchy otců mě moc bavily, přečetla jsem je opět hodně rychle a teď (pokud Martin Stručovský něco nevymyslí) nezbývá, než dát si rereading celé série.

Martin Stručovský se narodil v Jindřichově Hradci. Po studiu na Západočeské univerzitě v Plzni zakotvil v knihkupectví, kde se naplno věnuje své celoživotní vášni. Nepohrdne ani dobrým filmem či seriálem. Rád se potuluje ulicemi města, popíjí kávu a vymýšlí nové příběhy. Je autorem detektivních románů Bez duše (2018), Zavátá sněhem (2019), V temnotách (2020) a Hříchy otců (2022). Jeho rozšiřující se krimi sérii spojuje postava vyšetřovatele Matěje Mlynáře a lokace rodného města. Na kontě má také antologii Excelsior, gentlemani!, na které se podílel jako jeden z editorů.

hrichy-otcu

Hříchy otců
Autor: Martin Stručovský
Žánr: beletrie, detektivka
Nakladatelství: Motto (Albatros Media)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 272
Hodnocení: 94 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/82977576/hrichy-otcu/


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Nakladatelství Portál slaví 30 let! Rozhovor s šéfredaktorem Martinem Bedřichem nejen o knihách

portalV letošním roce oslaví své 30leté výročí oblíbené nakladatelství Portál, které nabízí převážně odbornou psychologickou literaturu a zajímavé spirituálně laděné tituly. Od roku 2017 je šéfredaktorem Portálu pan Martin Bedřich, který...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Nahlédněte do bradavické knihovny

FvPV200Nakladatelství Albatros ku příležitosti dvacátého výročí od vydání prvního dílu Harryho Pottera znovu vydává všechny doposud zveřejněné knihy. Jedněmi z nich jsou i učebnice z bradavické knihovny – Famfrpál v průběhu věků a Fantastická zvířata a kde je na...


Literatura

Česká erotická tvorba: Hedvábná past Markéty Harasimové

hedvabna past 200V říjnu si česká autorka románů pro ženy Markéta Harasimová vydala ve svém nakladatelství MaHa knihu Hedvábná past, která na jedné straně řeší brutální vraždy žen a na straně druhé se věnuje milostnému životu hlavní hrdinky. Ideální č...

Divadlo

Národní divadlo uvádí: Čarodějův učeň

carodejuv-ucen200Dne 28. února Národní divadlo uvedlo světovou premiéru celovečerního baletního představení s názvem Čarodějův učeň. Ambice tohoto baletu jsou veliké. Oslovit co nejvíce generací, včetně té náctileté. ...

Film

Jak se lidé chovají za války a jak o ní smýšlejí

total2000Volná řada sborníků nazvaných Kultura a totalita je prozatím rozčleněna do pěti svazků.

...