V týdnu od 30. června do 5. července 2024 probíhala v Praze největší oslava sportu pro všechny ve světě, XVII. všesokolský slet. Zhruba 20 000 cvičenců z Česka i ze zahraničí, například z USA, Brazílie, Německa a Rakouska, vystoupilo během sletového týdne na pódiích a na plochách stadionů. Česká asociace Sport pro všechny připravila pro Slet hromadnou koedukovanou skladbu dospělých, velkou pódiovou skladbu dětí a mládeže, další dvě skladby na menší pódia pro cvičence zlatého věku 50+ a v neposlední řadě nabídla také zajímavý workshop.
Celkem třikrát se konalo vystoupení velké pódiové skladby dětí a mládeže s názvem „Discopříběh“ u Tyršova domu, z toho dvakrát na venkovní ploše a jednou v tělocvičně, kam organizátoři program operativně přesunuli vzhledem k nepřízni počasí. Tato energická skladba, kterou si děti i jejich vedoucí v celkovém počtu 150 cvičenců a cvičenek velmi užívali, vyvolala vždy vřelou odezvu publika, které si hity Michala Davida s nadčasovými texty zpívalo společně s vystupujícími. Autorky choreografie Martina Mlýnková, Jana Valentová a Lucie Havránková neskrývaly své dojetí nad tím, s jakým nasazením děti skladbu předvedly.
Naši dospělí cvičenci a cvičenky se prezentovali hned v několika skladbách a na různých místech. Pódiovým skladbám „Inter-Gym-Net" autorů Vilémy Novotné a Jaroslava Sauera a „Na moři a na pláži" od Aleny Přehnilové, Radky Hrubé a Miroslava Zítka patřila pódia na Staroměstském náměstí a na náměstí Míru. Po vystoupení na náměstí Míru přišla zástupce ČASPV pozdravit zastupitelka Prahy 1 Mgr. Eva Špačková a tanečník Jindřich Panský, který působí například v souboru Losers Cirque Company a jehož maminka Šárka je jednou z vystupujících ve skladbě Na moři a na pláži. Nutnou podotknout, že obě vystoupení, která již byla úspěšně prezentována v rámci festivalu Golden Age na Krétě a na Madeiře, se divákům velmi líbila a vtipné choreografie je pobavily.
Lektorky Viléma Novotná a Alena Hozáková připravily workshop „Gymnastika pro každý den". Jejich cvičení s hudbou a s náčiním vtáhlo do děje diváky na Staroměstském náměstí. Zájemci si zde mohli vyzkoušet manipulaci se síťkami a se zátěžemi. Cílem lektorek bylo ukázat, jak pestré mohou být lekce na rozvoj tělesné i psychické zdatnosti.
Nejpočetnější skupinu tvořili cvičenci a cvičenky hromadné skladby „Příběhy léta“ autorů Vilémy Novotné, Ivety Holé a Jaroslava Sauera. Jejich vystoupení, které patřilo k tomu nejlepšímu, co bylo na Sletu k vidění, bylo součástí pátečního II. PROGRAMU HROMADNÝCH SKLADEB A SLAVNOSTNÍHO ZAKONČENÍ SLETU ve Fortuna Aréně v pražském Edenu a provázely ho známé melodie s letní a plážovou tématikou. Z diváckého hlediska působily atraktivně nejen prostorové změny, ale také rozdělení 350 cvičenců a cvičenek do tří prolínajících se celků se třemi druhy náčiní. Část žen cvičila s praporci, další měly batůžky a piknikovou podložku barevně sladěnou s úbory, muži obratně manipulovali s plastovými rourami. Celkový dojem umocňovalo precizní provedení a radostné nadšení zářící z tváří všech cvičících. Odezva publika byla velmi vřelá, celé vystoupení bylo provázeno vytleskáváním a na závěr odměněno bouřlivým potleskem. Vysoké hodnocení a obdiv získala tato skladba, jejíž finální podoba stojí na stovkách hodin nácviků a dalších příprav, rovněž od vedení České obce sokolské.
Nejen účastníkům a tisícům návštěvníků, kteří sledovali vystoupení na stadionu v Edenu či na pódiích, ale i dalším statisícům diváků u televizních obrazovek tak organizátoři Sletu připravili báječnou podívanou s nezapomenutelnými zážitky. Těší nás, že i Česká asociace Sport pro všechny byla součástí této mimořádné akce a že je v našich řadách stále dost nadšenců, kteří mají radost z pohybu a touto cestou motivují ostatní.
Děkujeme všem, kdo se podíleli na přípravách a realizaci naší účasti, zejména však cvičencům a cvičenkám, kteří nás na XVII. všesokolském sletu důstojně reprezentovali.
< Předchozí | Další > |
---|