V Ostrově se konal 55. ročník dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana

V Ostrově se konal 55. ročník dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana

Tisk

ostrov bohdalova200Herečka Jiřina Bohdalová převzala na Dětském filmovém a televizním festivalu Oty Hofmana v Ostrově cenu Zlatá buřinka Oty Hofmana. Stalo se tak hned v úvodu festivalu, v neděli 8. 10. 2023 na slavnostním zahájení, kde jsme mohli vidět i další známé tváře českého filmu Pavel Trávníček, Simona Stašová, Dagmar Patrasová, Pavel Nový, režiséři Zdeněk Troška, či Tomáš Magnusek.

 

Herečku, oceněnou za zvláštní přínos v oblasti dětského filmu, přišly pozdravit na náměstí Míru před ostrovský kulturní dům stovky lidí. Jiřina Bohdalová před zaplněným náměstím zavzpomínala na postavy z Večerníčku Pohádky z mechu a kapradí, které namluvila. „Jela jsem nedávno autem a pustila jsem si Křemílka a Vochomůrku. A řekla jsem si, že jsem to dělala dobře. Jsem na to pyšná,“ řekla za jásotu přihlížejících.

ostrov bohdalova

Letos poprvé byla udělena speciální cena hejtmana Karlovarského kraje. Tu získal Gert Müntefering, respektovaný německý producent, který stál u zrodu legendárních československých seriálů natočených v západoněmecké koprodukci, jako byly Pan Tau, Arabela, Návštěvníci či Létající Čestmír. Úzce spolupracoval především s režiséry Jindřichem Polákem a Václavem Vorlíčkem.

ostrov Gert Muntefering

Celý týden hodnotila odborná porota, ale i dětská porota všechny soutěžní filmy. Ceny nakonec v pátek 13. 10. 2023 na slavnostním zakončení festivalu získali:

Odborná porota pro seriálovou tvorbu uděluje hlavní cenu festivalu v této kategorii – seriálu Sex O Clock.

Odůvodnění: Cenu udělujeme seriálu za vynalézavou dramaturgickou stavbu jednotlivých dílů a humorné řešení dramatických situací. Seriál Jana Bártka a Karolíny Zalabákové je pevně žánrově uchopen a díky nápaditému hereckému obsazení a aktuálnímu vykreslení postav má ambice dokonale oslovit cílovou skupinu diváků.

Odborná porota pro seriálovou tvorbu uděluje čestné uznání poroty za režii seriálu Pět let.

Odůvodnění: Režie Damiána Vondráška má osobitý styl vyprávění krátkometrážních epizod. Režisér umí pracovat s dramatickým textem a přesným vedením herců dokáže diváka zaujmout na velmi malém prostoru.
Na základě hlasování dětí udělujeme cenu dětského diváka v kategorii seriálová tvorba seriálu Společně sami, režiséra Tomáše Magnuska.

Dospělá porota pro studentskou tvorbu uděluje cenu za třetí místo snímku Klíčení režisérky Ivany Vogrins Vidali.

Dospělá porota pro studentskou tvorbu uděluje cenu za druhé místo snímku Romeo a Julie? režiséra Jana Daniela.

Dospělá porota pro studentskou tvorbu uděluje cenu za nejlepší studentskou tvorbu snímku Ice Break režisérky Elvíry Duskai.

Dospělá porota pro studentskou tvorbu uděluje čestné uznání režisérovi Ivanu Crnacovi za snímky o neslyšících Mezi dvěma světy a Jsem CODA.

Odborná porota pro hraný film uděluje cenu Ostrovského dudka za nejlepší dílo v kategorii do 12 let filmu Děti Nagana režiséra Dana Pánka.

Odůvodnění: Podnětný snímek o podstatných lidských schopnostech, které mají sílu měnit svět k lepšímu, tedy o smyslu týmové spolupráce a víry v sebe sama.

Odborná porota pro hraný film uděluje cenu Ostrovského dudka za nejlepší dílo v kategorii od 13 do 18 let filmu #Annaismissing režiséra Pavla Soukupa.

Odůvodnění: Vysoce společenský a aktuální film, který poměrně komplikovaný příběh vypráví přehledně a zachovává napětí zvoleného žánru detektivky. Působivé dílo s vyváženou kvalitou od scénáře přes kameru, střih, hudbu, režii až k přesvědčivým výkonům.

Odborná porota pro hraný film uděluje zvláštní cenu poroty za dílo s největším morálním akcentem filmu #Annaismissing.

Porota dětí uděluje cenu Ostrovského dudka za nejlepší chlapecký herecký výkon Tomu Brantonovi, za roli Dominika z filmu Děti Nagana.

Odůvodnění: Tom předvedl plnou paletu emocí a hereckých poloh. Svou přirozeností si získá diváka tak, že s ním jde po celou dobu příběhu.

Porota dětí uděluje cenu Ostrovského dudka za nejlepší dívčí herecký výkon Johaně Rackové za roli Káti z filmu Děti Nagana.

Odůvodnění: Johana citlivě rozehrává svou dívčí roli v klučičím filmu. Její síla je především v tom, že zamilované scény nepatetizuje, ale zkrátka tu pro představitele Dominka je ve své přirozenosti.

ostrov cena pro Nagano

Porota dětí uděluje hlavní cenu festivalu Ostrovského dudka v kategorii do 12 let filmu Děti Nagana, režiséra Dana Pánka.

Odůvodnění: Porotě se líbila vkusně zvolená a účinná zkratka řešení vztahů a nastolených konfliktů. Nemoralizující téma, že v partě toho dokážete víc.

Porota dětí uděluje hlavní cenu festivalu Ostrovského dudka v kategorii od 13 do 18 let filmu #Annaismissing.

Odůvodnění: Porota ocenila neobvyklé zpracování aktuálního tématu. Oceňujeme hudební i zvukovou složku filmu. Kontrastní střihy a uvěřitelné herecké výkony.

Na základě hlasování dětí udělujeme cenu dětského diváka v kategorii filmová tvorba filmu Krakonošovo tajemství, režiséra Petera Bebjaka.

Po soutěžních projekcích se konaly besedy s delegacemi k filmům.

Celkem navštívilo festival 13000 návštěvníků. Z toho v Karlových Varech 2000 a v Sokolově dalších 1000 dětí.

Statistika festivalu:

  • 32 projekcí filmů, nebo seriálů.
  • 5 divadelních představení
  • 6 koncertů
  • 16 seminářů, přednášek
  • 1 tisková konference k uvedení nového snímku Úsvit

 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Vladimír Brabec: Conneryho miluju, ale naštval mě, pacholek! (1.část )

Brabec perexNa rozhovor se skvělým hercem a znamenitým dabérem Vladimírem Brabcem jsem dorazila s asi 20 minutovým zpožděním. Dole mi otevřela jeho manželka a poslala mě nahoru – prý už na mě čekají a ona že...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Čtěme dětem – stojí to za to!

ccd perexDo redakce nám přišel tento krásný dopis od pana ředitele Miloše Richtera z Knihovny Vincence Priessnitze v Jeseníku:  Vážení přátelé,  rád bych se podělil o poznatek, jak někteří lidé vnímají knihovny a čtení dětí a dětem. Můj známý a přítel Roman ž...


Literatura

Uslzené Květiny pro Lauru

kvetiny pro lauru 200Nakladatelství NOXI přišlo v červenci s druhým vydání knihy Květiny pro Lauru z roku 2006. Jedná se o román od populární slovenské autorky Táni Keleové-Vasilkové, který je opět velmi čtivý…

 ...

Divadlo

Dějiny násilí. Autobiografický román o znásilnění na prknech Švandova divadla

dejiny nasili 200Dějiny násilí, adaptaci známého autobiografického románu Édouarda Louise, hvězdy francouzské literatury, uvede v české premiéře Švandovo divadlo. Příběh mladíka, který se stal jedné vánoční noci obětí zločinu, režíruje Tomáš Loužný patří...

Film

Ekonomika Hollywoodu

epstein Ekonomika hollywoodu200Americkým filmovým průmyslem protékají neuvěřitelné sumy, mnohonásobně převyšující český rozpočet - a mezi přední badatele, kteří se mnohasměrnými toky peněz zabývají, patří také Edward Jay Epstein<...