Po stopách lidojeda

Po stopách lidojeda

Tisk

Po stopách lidojedaZkušený kulturní antropolog a etnolog Tomáš Boukal již dříve ve svých dílech předvedl precizní práci a velký zájem o zvyklosti různých národností a kmenů. Kniha Po stopách lidojeda, kterou vydalo nakladatelství Dauphin, se zabývá mýty indiánů Severní Ameriky a Sibiře a hledá případné genetické souvislosti.

Oceňuji velkou propracovat a odbornost knihy, ale uvítala bych jiný formát. Líbí se mi, že autor zpracoval toto téma velmi precizně a uchvacují mě jeho znalosti a důslednost, s jakou knihu napsal. V knížce jsou také mapy a spousta vysvětlivek. Nechybí mnoho poutavých příběhů a opravdu zajímavých informací. Mě kulturní antropologie vždy fascinovala, ale je pravda, že se soustředím na jiná témata. Je třeba si uvědomit, že už v titulku knihy autor nastiňuje, že bude psát o lidojedech a na to jsem jaksi pozapomněla…

Věřím však, že někoho jiného knížka nadchne, stejně jako další oceňované monografie tohoto autora, který svým odborným výzkumům zasvětil svůj život a které přinášejí zajímavé poznatky o životě a kultuře jiných národů. Je to kus jiného světa, který prostřednictvím této knihy můžeme poznat, možná i pochopit... 

O autorovi:

PhDr. Tomáš Boukal, Ph.D. (*1946)

Dlouhodobě se zabývá výzkumem transformace vztahů prostředí a původních obyvatel (Rusko, Kanada), spojených s využíváním přírodních zdrojů politicky majoritní společností. Vystudoval etnologii a dlouhodobě se zabývá původním obyvatelstvem Severu. Především vztahem lovců, rybářů a sběračů tajgy s životním prostředím, který se promítá nejen do způsobu života a obživy, ale také do jejich duchovní kultury a náboženství. Podnikl řadu cest mezi původní obyvatelstvo Sibiře a severní Kanady. Několik let žil na Altaji (jižní Sibiř. Je autorem několika odborných monografií a článků: např. Torava (Dauphin, 2003), Ekologická antropologie (Univerzita Pardubice, 2013), Cesta lesem (Univerzita Pardubice, 2018), ale také beletrie: Hřbitov nevěst (MF, 2018). Zabývá se také etnickou i autorskou hudbou a malířstvím se severskou inspirací.

Ukázka z knihy:

Jak vznikla Země

Nevelká země. Jen dům stojí. Dlouho nebo krátce žili. Měli bílého krkavce. Dlouho nebo krátce žil, stal se úplně černým. Vyhnali ho, někde jedl člověka ten bílý krkavec – ochránce. Dlouze nebo krátce byli, byli staří. Tak žili. Doma děd spí a za dveřmi Ekva topka. Dlouho spal, krátce spal. „Copak spíš?“ Vyšel ven. Porodila syna. Jak vyšel, syn se proměnil v kachnu – Luli. „Proč jsi vyšel?“ ptá se ho žena. „Já jsem porodila syna, ty jsi vyhlédl a proměnil se v Luliho.“ Co dělat. Luli u nich doma nějaký čas pobyl. Jednou jim povídá: „Nu což, otče, matko. My na takové zemi nemůžeme žít. Pokusím se zem získat.“

„Jak ji získáš?“

„Potřebujeme velkou zemi. Zemi takovou, aby se na ní různá zvířata objevila. Proč bych měl já Luli sám žít?“

Vydal se na cestu. Šel. Dlouho nebo krátce šel. Vyhlíží ho, až jim oči slzí. Luliho však nevidí. Najednou Luli seskočil na zem. „Tady je naše země.“ Postavil se vedle domu. Jednou plivnul, podruhé, potřetí vyplivl. Povídá: „Otče, matko, zavřete oči. Přikryjte se a spěte. Nedívejte se.“ Dlouho nebo krátce spali, probudili se. Dívají se kolem. Kraj země v nedohlednu. Radují se, smějí. „Kdepak je Luli?“

„Pročpak se tak rozhlížíte, koho hledáte? Na zemi žijeme!“ Ohlédnuli se, tam stojí chlapec, jejich syn. Zaradovali se. Líbali ho. Objevil se opět jako člověk. Byl Luli, ale stal se člověkem. Líbali ho a žili společně. Konec jsem zapomněl. On potom šel ještě hledat lidi. To je vše.

(vyprávěl Pjotr G. Kurikov, pelymští Mansové)

Uvedené vyprávění jsem zapsal v zimě 2000/01 v lesích severozápadní Sibiře. Vyprávěl mi ho slepý mansijský stařík. Mansové jsou jednou z původních skupin obyvatelstva této oblasti. Část jich stále žije způsobem života jejich předků. Loví zvěř a ryby, sbírá lesní plodiny.

Pjotr Gavrilovič Kurikov, který mi příběh vyprávěl, byl natolik zajímavou postavou, že bych ho rád představil blíže. I když mu v době, kdy mi příběh vyprávěl, bylo pouze 55 let, tvrdé životní podmínky se na něm už výrazně podepsaly. Při nešťastných nehodách přišel postupně o obě oči. Přesto zůstával neuvěřitelně aktivní. Do ekonomiky rodiny svého mladšího bratra, v jehož rodině žil, se zapojoval výrazným způsobem. Přes svůj handicap pomáhal při rybolovu, vyráběl řadu předmětů včetně hudebních nástrojů a lovecké výbavy. Absence zraku zřejmě podpořila také jeho zájem o ústně předávané příběhy. Znal řadu mýtů, pohádek, ale také velice oblíbených hádanek. Byl také jedním z posledních nositelů duchovního světa starého mansijského náboženství. Znal jeho obřady, vyráběl a skvěle hrál na hudební nástroj sánkultap, který byl součástí mansijských rituálů. Hra na tento nástroj přivolávala jejich duchy a božstva.

big po-stopach-lidojeda-bkR-516009

Název: Po stopách lidojeda
Autor: Tomáš Boukal
Nakladatelství: Dauphin
Rok vydání: 2023
Počet stran: 304

https://www.dauphin.cz/book_978-80-7645-416-3.html


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jiří Zbořil: Pokud člověk může pomoci, pomáhat má!

Zboril 200Těší se na své vánoční pořady, věnuje se charitě, učí, připravuje pohybovou dílničku pro děti, chystá projekt s herci Evou Hruškovou a Janem Přeučilem, bude natáčet první díly nového televizního pořadu, podporuje aktivity cviči...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

POPELKA SLAVILA V „TOBOGANU“

Popelka perexTřetí březnová sobota v Českém rozhlase byla zasvěcena skutečně významnému výročí české kinematografie. Dlouholetý moderátor pořadu Tobogan Aleš Cibulka hostil v přímém přenosu opravdu vybranou společnost. Všichni, kteří se sešli ve studiu „...


Literatura

Agatha Christie: A pak nezbyl žádný...v novém překladu o černoušcích ani zmínka

a-pak-nezbyl-zadny perexDetektivka z roku 1939 je skvostem z jednoduchého důvodu. Deset malých černoušků v novém překladu! Jaká bude? „Do moderního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu...

Divadlo

Městské divadlo Brno představuje tituly pro sezónu 2024/2025

mdb 200Stanislav Moša, ředitel MdB říká, že v divadelní sezóně 2024/2025 pro diváky připraví celkem 9 inscenací. Pět z nich bude uvedeno na Činoherní scéně, čtyři pak na Hudební scéně. Jedna z nich bude premiérou českou a hned 3 (!) uvedou ve světové premiéře. „D...

Film

Publicistický thriller ze současnosti: Čtvrtá mocnost

ctvrta mocnost200Do českých kin vstupuje německý koprodukční snímek Čtvrtá mocnost. Jeho autor Dennis Gansel, režisér mezinárodně oceněného filmu Náš vůdce (Die Welle, 2008), se opět vrací k tematice p...