Autor plejády hitů a vynikající aranžér Vítězslav Hádl slaví narozeniny
Kultura21.cz

Autor plejády hitů a vynikající aranžér Vítězslav Hádl slaví narozeniny

vita hadl 200Sedmasedmdesáté narozeniny slaví v těchto dnech hitmaker, pianista a vyhledávaný aranžér Vítězslav Hádl. Je podepsán pod celou řadu hitů, které zpívali Hana Zagorová, Karel Gott nebo Helena Vondráčková. Ale je také autorem hudby přibližně k šedesáti filmům a televizním inscenacím.

 

Vítězslav Hádl se narodil 5. května 1945 v Praze. Pochází z muzikantské rodiny, což bylo rozhodující i pro něj samotného. Je absolventem pražské konzervatoře, kde vystudoval obory varhany, skladba a dirigování. Ještě jako student si přivydělával v pražském Rokoku, kde jako pianista v divadelním bandu doprovázel dnes už legendární muzikál Filosofská historie.

vita hadl 1

Později hrál v doprovodné kapele Evy Pilarové, potom ve skupině Karla Vágnera, která doprovázela Hanu Zagorovou. Právě pro ni napsal a zaranžoval spoustu písní (Benjamin, Cesta ke štěstí, Jsi mrtvá sezóna, Melodram, Na pátou ranvej, Příboj, Tvá kočka, Vlaštovčí hnízdo). Poté, co odešel z Vágnerovy kapely, působil jako redaktor v Supraphonu i jako hudební dramaturg v televizi, ale léta byl profesorem skladby a hudební improvizace na Pražské konzervatoři.

vita hadl2

V letech 1979 – 1984 spolupracoval s Helenou Vondráčkovou. Byl nejen supervizorem, hlavním autorem a aranžérem na jejích pěti albech Múzy, Sblížení, Zrychlený dech, Ode mne k tobě a I´m Your Song, ale současně řídil studiový orchestr. Vedle toho zaranžoval zpěvačce i řadu písní, které vycházely na singlech, anebo se objevily v televizních pořadech.

Vítězslav Hádl je podepsán pod hity jako Já jsem tvá neznámá (Hana Zagorová), Dávné lásky (Hana Zagorová a Karel Gott), Jen já a motýl (Iveta Bartošová), Dingi lingi, ding dong (Helena Vondráčková a Karel Gott), Jednou je hůř, jednou je líp (Jiří Korn), Kino Gloria (Petr Rezek), Zatracenej čáp (Marie Rottrová a Pavel Landovský) nebo Tvá země (Waldemar Matuška).

vita hadl 3

Alespoň jednu píseň od něj má ve svém repertoáru řada českých pop interpretů, ať už jde o Evu Pilarovou, Milana Drobného, Yvettu Simonovou, Dalibora Jandu, Milušku Voborníkovou, Jaromíra Mayera, Jitku Zelenkovou, Jiřího Štědroně, Naďu Urbánkovou, duo Stanislav Hložek – Petr Kotvald nebo Valérii Čižmárovou.

Jako autor uspěl na soutěžích i festivalech, například v mezinárodní části festivalu Bratislavská lyra 1982 byla jeho písnička Sblížení (v podání Heleny Vondráčkové) oceněna stříbrnou lyrou.

vita hadl 4

Vítězslav Hádl je také autorem hudby přibližně k šedesáti filmům a televizním inscenacím (jsou mezi nimi i tituly Trhák, Křtiny nebo Jako kníže Rohan), právě z jeho autorské dílny pocházejí písničky jako Lásko, amore (Hana Zagorová a Juraj Kukura), Sexem sek jsem (Juraj Kukura) nebo Nech brouka žít (Juraj Kukura). Pravděpodobně první filmovou písničkou Vítězslava Hádla je dnes už slavný duet Heleny Vondráčkové a Václava Neckáře Znala panna pána, který zaznívá v komedii Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách.

Zdroj foto: archiv


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

„V poezii jsem objevila tu nejvhodnější vrbu,“ tvrdí Věra Orzághová

obalka ROZT 200Drsná, provokativní, dráždivá, zhýralá. A také něžná, milující, pokorná a obětující se. Taková je poezie Věry Orzághové, v literárním světě známé pod uměleckým pseudonymem Vorona. Autorka v básních prož...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Demonstrací zněly písně napsané v době tvrdého lockdownu

demo perexLockdown, který naši zemi sužoval v době pandemie covidu a který nějakým způsobem doléhal na každého, přinesl i řadu písní, z nichž čiší nejen smutek, ale také odhodlání. Některé z nich zazněly na nedávné demonstraci Trikolóry-Svobodných-Soukromní...


Literatura

Jen jeden člověk může zjistit, co po ní zůstalo

Co po ni zustalo 200Debut spisovatele T. R. Richmonda s názvem Co po ní zůstalo je zařazen do kategorie psychologický thriller. Možná bych byl s tímto škatulkováním opatrnější. Nejsem si jist, jestli bych tento román zařadil zrovna k thrilleru. Ale ...

Divadlo

Falešná nota - hrajte hru, kterou vás nutí hrát

reznicka perexDalší českou premiérou této sezóny, kterou divadlo chystá na 27. února, bude hra Falešná nota z pera Didiera Carona, v překladu Alexandra Jerieho. Herce ve složení Pavel Rímský a Martin Finger režíruje Radim Špaček, který již v minulosti s ...

Film

Do kin míří dokument Tempos – otevřená výpověď Rytmuse o budování československé hip hopové scény

RYTMUS TEMPOS 200Unikátní pohled na hip hop na Slovensku i v Čechách exkluzivně přináší celovečerní hudební dokument Tempos. Nejznámější slovenský raper Patrik „Rytmus“ Vrbovský v něm odhaluje svou 30letou kariéru, vzpomíná na své vzestupy a pády a ma...