Šarlatán- zapomenutý léčitel

Šarlatán- zapomenutý léčitel

 

mikolasek1Pracoval každý den bez odpočinku a dovolené, a vždy v ráno u jeho brány stály stovky lidí. Denně stihnul léčit a diagnostikovat okolo 250 pacientů a někteří museli přijít na několikátý pokus, aby se na ně dostalo. Jan Mikolášek – pro některé poslední naděje na uzdravení, pro další symbol buržoazního kapitalismu, který se vysmíval do tváře komunistickému režimu.

Na základě jeho života uvedly kina film Agnieszky Holland Šarlatán s Ivanem Trojanem v hlavní roli, který se už nyní jeví jako divácky velmi úspěšný. Scénář k němu napsal Marek Epstein, a právě on se po společně s Josefem Klímou rozhodl ke zvláštnímu kroku – vydat tento scénář jako knihu.

Jan Mikolášek vyobrazený v tomto filmu a knize je postava, která moc sympatií nevzbuzuje, přesto si k němu cestu najdete. Jediné co chtěl, bylo léčit, bylo mu jedno koho. Nedělal rozdíly mezi vysokými politiky, hereckou elitou a obyčejnými lidmi. Ačkoliv se tvářil, že jej politické režimy moc nezajímají, uvědomoval si, že někteří z jeho klientů jsou velmi vlivní lidé a spoléhal se na jejich podporu. V mládí jej ovlivnila jeho zkušenost z války, kdy na rozkaz velitele musel popravit svého kamaráda, který byl chycen a odsouzen za dezerci. Dokonce se po tomto pokusil o sebevraždu, která nevyšla a on si jen způsobil průstřel ramene. Dostane se díky tomu domů a pomáhá v rodinném květinářství.

Jeho život změní setkání s místní léčitelkou, která ho přijme k sobě do učení a ukáže mu, jak podle moči diagnostikovat nemoci, a taky jaké bylinky na ně ordinovat. To se stane po její smrti základem jeho vlastní práce.

mikolasek

Zdroj foto: informuji.cz

Život léčitele Jana Mikoláška

V knize se prolínají vzpomínky na jeho minulosti, tak i současnost. Hlavním tématem je jeho vztah s Františkem Palkem, který se stal jeho pomocníkem a následně milencem. Sám Mikolášek byl kdysi ženatý, ovšem o ženě nemluví, manželství nebylo šťastné. Sám Palko je také ženatý, avšak svou manželku má až na Slovensku. Ačkoliv je vztah mezi muži velmi blízký, okolí nijak nevyjádří nahlas své domněnky o jejich možném mileneckém vztahu.

Mikolášek je čím dál více trnem v oku komunistickému režimu. Jeho buržoazní styl života – velká vila, americké auto, drahá umělecká díla a i to, že on sám zaměstnává pár lidí, kteří dle slov funkcionářů mohou budovat socialismus v továrnách. Také jeho prodej bylinných směsí, díky kterým údajně vydělává na poctivých lidech.

On sám o peníze moc nestojí, přispívá kde může, beztoho aniž by očekával něco zpět. Dle jeho slov chce jen jediné. Léčit lidi. Toto jediné má pro něj smysl. Ač jsou kniha i film jeho pouze životem inspirovány, rozhodně stojí za přečtení i shlédnutí. Už jen abychom se seznámili s tímto pozoruhodným člověkem, na něhož se v průběhu let téměř zapomnělo.

Kdo napsal knihu podle filmu Šarlatán?

Josef Klíma (* 19. března 1951) je český investigativní novinář, spisovatel a televizní reportér. Vystudoval Gymnázium Oty Pavla v Radotíně a Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy. Spolu zakládal týdeník Reflex, v letech 1990-1992 byl jeho šéf reportérem, spolu zakládal také české televizní investigativní pořady Na vlastní oči, Soukromá dramata a v letech 2014–2018 moderoval pořad Očima Josefa Klímy. 12 let psal sloupky do Lidových novin - rubrika s názvem Poslední slovo. Je nositelem novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky (2006) a Ceny Jana Beneše (2009). Vydal CD Na vlastní uši (1999 - autor hudby i textů), koncertuje s triem Na vlastní uši band. Pořádá přednášky pro středoškoláky a učně na téma Kriminalita mládeže po celé republice.

Marek Epstein (* 30. září 1975 Praha) je český scenárista, spisovatel, dramaturg, příležitostný herec a režisér. V roce 2003 vystudoval scenáristiku a dramaturgii na FAMU v Praze. V současnosti přednáší na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Napsal mnoho scénářů k televizním i klasickým filmům. V letech 2003 a 2004 získal hlavní cenu Sazky v rámci Českého lva za nerealizované scénáře (Amen Sam – ROMing), Rebarbora – Ryna. V roce 2007 debutoval jako spisovatel s novelou Ohybač křížů. Na ni navázal povídkovým souborem Ocucanej konec (2014). Příležitostně hrál vedlejší role v seriálech Hospoda a Poste restante a ve filmu Výheň. Režíroval filmy Chodec (2001) a Neděle (2003).

sarlatan

Zdroj foto: kczahrada.cz

Ukázka z knihy Šarlatán: 

Jan a František seděli v šeru ordinace, židle proti sobě, jakoby se chystali hrát rukama přetlačovanou. Tmavou místností prosvěcoval jen Janův bílý plášť.
„Tohle jsi mi ale už vyprávěl. A mockrát…“ řekl František nechápavě.
„Stokrát už lidi přečetli bibli a nepochopili nic!“
František nakčí obočí. Zkoumavě. „ Chceš mi naznačit, abych zavolal tvým pacientům do Chicaga?“
„ Chtěl jsem jen říct , že nejtěžší trest je volba.“
František pokrýval hlavou, vytáhl cigarety a gestem se optal, jestli si může zapálit. Když Jan přikývl, vpustil mezi ně oblak dýmu.
„ Tys to přece nechtěl udělat.“
Hleděl Janovi do očí, ale najednou jakoby jeho pohled ztrácel stabilitu.
„ Nebo ano?“
„ Jdeme spát, „ zvedl se Jan a nakročil ke dveřím. František čekal, jestli se ohlédne, než vyjde. Neohlédl.

Název: Šarlatán
Autor: Josef Klíma, Marek Epstein
Žánr: beletrie
Vydáno: 2020
Stran: 222
Vydalo nakladatelství: Euromedia Group a.s.
Hodnocení: 95 %


 

PřihlášeníSoutěže

Zrození hrdinů na ostrově Socci

Dobrodružný pohádkový příběh ze současnosti vypráví o zlovolném diktátorovi Pepinovi, který chce ovládnout svět. S pomocí generálů a celého vojska kuje své dobyvatelské plány, vyhlašuje okolním státům a jejich panovníkům válku. Zarazí někdo jeho řádění? Nakladatelství Omar el Karib

Dívka s dýkou v duši a s nožem v ruce

Ožehavé téma incestu tvoří děj psychologického románu Markéty Harasimové. Tato autorka má na svém kontě již pěknou řádku románů cílených zejména na ženy. Jedná se jak o klasické romantické příběhy s prvky erotiky, tak o psychologicky laděné thrillery. Tentokrát zvolila opravdu silný námět. Jedenáctiletou Eriku začne sexuálně zneužívat otec a matka před tím zavírá oči. Dá se žít s touto trýznivou zkušeností? Platí i zde, že zlo plodí další zlo? Nakladatelství MaHa

Rozhovor

Sylva Lauerová rozdělila české muže do čeledí a druhů. Kopne svou nejnovější knihou do vosího hnízda?

SY 3Kniha Sylvy Lauerové, autorky, o níž se říká, že ráda boří společenská tabu, právě vychází. Bohatě ilustrovaný Experimentální atlas mužů, vtipně parodující vědeckou publikaci, se tváří jako kniha, která by měla sběratelkám i sběratelům pomoci při odchytu, k...

Hledat

Videorecenze knih

Láká vás včelařství? Pak si nenechte ujít tuto audioknihu

V nakladatelství Kazda vyšla po knize i audioverze titulu Srdce včely má pět komor s podtitulem Jak jsem se stala včelařkou od autorky Helen Jukes. Nakladatelství Kazda

Čtěte také...

Zábavná show Partička se vrací

HML 4831Partička. Zábavná show s předními českými komiky se vrací zpět na scénu. Jen v lehce obměněném kabátku. Co nás čeká nového?

 

 

 

...

Literatura

Jak daleko byste zašli kvůli tomu, abyste zjistili pravdu?

Stara tajemstvi perexInspektorka Lottie Parkerová řeší další komplikovaný případ. Vyšetřuje vraždu ženy, jejíž tělo bylo nalezeno v domě její dcery. Zmiňovaná dcera se však pohřešuje, a tak se Lottie a její parťák, detektiv Boyd, začnou obávat ...

Divadlo

Vojtěch Kotek a Václav Kopta si zahrají Jana Wericha

werich perexTvůrci úspěšné inscenace Meda chystají novou premiéru s potenciálem události kulturního léta. Producentka a autorka Daniela Sodomová tentokrát divákům zprostředkuje nekonvenční a v mnohém objevný pohled na život Jana Wericha. Herec, komik, k...

Film

Případ Laurel a Hardy

Nejprve vyšlo několik DVD hrdě oznamujících, že obsahují grotesky s Laurelem a Hardym, poté lákala Nova na tutéž osvědčenou značku a nyní rovněž Česká televize hlásá, že nachystala cyklus Laurela a Hardyho. Potíž je v tom, že oba komici v nich sice ...