Šarlatán- zapomenutý léčitel
Kultura21.cz

Šarlatán- zapomenutý léčitel

 

mikolasek1Pracoval každý den bez odpočinku a dovolené, a vždy v ráno u jeho brány stály stovky lidí. Denně stihnul léčit a diagnostikovat okolo 250 pacientů a někteří museli přijít na několikátý pokus, aby se na ně dostalo. Jan Mikolášek – pro některé poslední naděje na uzdravení, pro další symbol buržoazního kapitalismu, který se vysmíval do tváře komunistickému režimu.

Na základě jeho života uvedly kina film Agnieszky Holland Šarlatán s Ivanem Trojanem v hlavní roli, který se už nyní jeví jako divácky velmi úspěšný. Scénář k němu napsal Marek Epstein, a právě on se po společně s Josefem Klímou rozhodl ke zvláštnímu kroku – vydat tento scénář jako knihu.

Jan Mikolášek vyobrazený v tomto filmu a knize je postava, která moc sympatií nevzbuzuje, přesto si k němu cestu najdete. Jediné co chtěl, bylo léčit, bylo mu jedno koho. Nedělal rozdíly mezi vysokými politiky, hereckou elitou a obyčejnými lidmi. Ačkoliv se tvářil, že jej politické režimy moc nezajímají, uvědomoval si, že někteří z jeho klientů jsou velmi vlivní lidé a spoléhal se na jejich podporu. V mládí jej ovlivnila jeho zkušenost z války, kdy na rozkaz velitele musel popravit svého kamaráda, který byl chycen a odsouzen za dezerci. Dokonce se po tomto pokusil o sebevraždu, která nevyšla a on si jen způsobil průstřel ramene. Dostane se díky tomu domů a pomáhá v rodinném květinářství.

Jeho život změní setkání s místní léčitelkou, která ho přijme k sobě do učení a ukáže mu, jak podle moči diagnostikovat nemoci, a taky jaké bylinky na ně ordinovat. To se stane po její smrti základem jeho vlastní práce.

mikolasek

Zdroj foto: informuji.cz

Život léčitele Jana Mikoláška

V knize se prolínají vzpomínky na jeho minulosti, tak i současnost. Hlavním tématem je jeho vztah s Františkem Palkem, který se stal jeho pomocníkem a následně milencem. Sám Mikolášek byl kdysi ženatý, ovšem o ženě nemluví, manželství nebylo šťastné. Sám Palko je také ženatý, avšak svou manželku má až na Slovensku. Ačkoliv je vztah mezi muži velmi blízký, okolí nijak nevyjádří nahlas své domněnky o jejich možném mileneckém vztahu.

Mikolášek je čím dál více trnem v oku komunistickému režimu. Jeho buržoazní styl života – velká vila, americké auto, drahá umělecká díla a i to, že on sám zaměstnává pár lidí, kteří dle slov funkcionářů mohou budovat socialismus v továrnách. Také jeho prodej bylinných směsí, díky kterým údajně vydělává na poctivých lidech.

On sám o peníze moc nestojí, přispívá kde může, beztoho aniž by očekával něco zpět. Dle jeho slov chce jen jediné. Léčit lidi. Toto jediné má pro něj smysl. Ač jsou kniha i film jeho pouze životem inspirovány, rozhodně stojí za přečtení i shlédnutí. Už jen abychom se seznámili s tímto pozoruhodným člověkem, na něhož se v průběhu let téměř zapomnělo.

Kdo napsal knihu podle filmu Šarlatán?

Josef Klíma (* 19. března 1951) je český investigativní novinář, spisovatel a televizní reportér. Vystudoval Gymnázium Oty Pavla v Radotíně a Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy. Spolu zakládal týdeník Reflex, v letech 1990-1992 byl jeho šéf reportérem, spolu zakládal také české televizní investigativní pořady Na vlastní oči, Soukromá dramata a v letech 2014–2018 moderoval pořad Očima Josefa Klímy. 12 let psal sloupky do Lidových novin - rubrika s názvem Poslední slovo. Je nositelem novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky (2006) a Ceny Jana Beneše (2009). Vydal CD Na vlastní uši (1999 - autor hudby i textů), koncertuje s triem Na vlastní uši band. Pořádá přednášky pro středoškoláky a učně na téma Kriminalita mládeže po celé republice.

Marek Epstein (* 30. září 1975 Praha) je český scenárista, spisovatel, dramaturg, příležitostný herec a režisér. V roce 2003 vystudoval scenáristiku a dramaturgii na FAMU v Praze. V současnosti přednáší na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Napsal mnoho scénářů k televizním i klasickým filmům. V letech 2003 a 2004 získal hlavní cenu Sazky v rámci Českého lva za nerealizované scénáře (Amen Sam – ROMing), Rebarbora – Ryna. V roce 2007 debutoval jako spisovatel s novelou Ohybač křížů. Na ni navázal povídkovým souborem Ocucanej konec (2014). Příležitostně hrál vedlejší role v seriálech Hospoda a Poste restante a ve filmu Výheň. Režíroval filmy Chodec (2001) a Neděle (2003).

sarlatan

Zdroj foto: kczahrada.cz

Ukázka z knihy Šarlatán: 

Jan a František seděli v šeru ordinace, židle proti sobě, jakoby se chystali hrát rukama přetlačovanou. Tmavou místností prosvěcoval jen Janův bílý plášť.
„Tohle jsi mi ale už vyprávěl. A mockrát…“ řekl František nechápavě.
„Stokrát už lidi přečetli bibli a nepochopili nic!“
František nakčí obočí. Zkoumavě. „ Chceš mi naznačit, abych zavolal tvým pacientům do Chicaga?“
„ Chtěl jsem jen říct , že nejtěžší trest je volba.“
František pokrýval hlavou, vytáhl cigarety a gestem se optal, jestli si může zapálit. Když Jan přikývl, vpustil mezi ně oblak dýmu.
„ Tys to přece nechtěl udělat.“
Hleděl Janovi do očí, ale najednou jakoby jeho pohled ztrácel stabilitu.
„ Nebo ano?“
„ Jdeme spát, „ zvedl se Jan a nakročil ke dveřím. František čekal, jestli se ohlédne, než vyjde. Neohlédl.

Název: Šarlatán
Autor: Josef Klíma, Marek Epstein
Žánr: beletrie
Vydáno: 2020
Stran: 222
Vydalo nakladatelství: Euromedia Group a.s.
Hodnocení: 95 %


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Jakub Urban se po letech vrací na parník Tyrš a slibuje návrat do zlatých časů taneční muziky

Urban perexUž v sobotu 4. července znovu vypluje parník Tyrš, tentokrát bude jeho kapitánem DJ Jakub Urban. Vystudovaný právník a pravidelný florbalista je hlasem radia City a tuzemské diskotéky brázdí už osm let.  Jelikož se netají velkým žánrovým rozptyle...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

U Jarošů se ve čtení střídá celá rodina - a získali 2. místo v naší Velké jarní soutěži!

Jarosovi perexRodina Jarošova ze Žďáru nad Sázavou získala druhé místo v naší Velké jarní soutěži s podtitulem Český literární hrdina? Hledá ho celá rodina! a jak jsme slíbíli, představujeme vám zde jeji...


Literatura

Album prvňáčka – Můj první rok ve školní lavici

album prvnacka perexJasně si pamatuji, když šel můj syn do první třídy. Sama jsem byla asi víc nervózní a rozechvělá než on. Říkala jsem si: „Tak už mám doma školáka.“ Všechny výkresy jsem schovávala, všechny jeho školní pokroky jsem si zapisovala, ...

Divadlo

Malované na skle: Jánošík po brněnsku

malovane na skle divadlo radostJuraj Jánošík je pro někoho národním hrdinou, který bohatým bral a chudým dával, někdo ho považuje pouze za zbojníka, který loupil, aby se sám obohatil. V brněnském divadle Radost můžete zhlédnout h...

Film

Jaké to je Být ženou?

Být ženouJeden svět “kouká” na nás všude. Reklamní plochy, internet, televize. Všude tam je nám připomínán ten svět sám pro sebe, dokumentární ostrov, na který máme možnost udělat si výlet. Široká nabídka pohledů do jádra všemožných problémů, denních realit...