Šarlatán- zapomenutý léčitel

Šarlatán- zapomenutý léčitel

 

mikolasek1Pracoval každý den bez odpočinku a dovolené, a vždy v ráno u jeho brány stály stovky lidí. Denně stihnul léčit a diagnostikovat okolo 250 pacientů a někteří museli přijít na několikátý pokus, aby se na ně dostalo. Jan Mikolášek – pro některé poslední naděje na uzdravení, pro další symbol buržoazního kapitalismu, který se vysmíval do tváře komunistickému režimu.

Na základě jeho života uvedly kina film Agnieszky Holland Šarlatán s Ivanem Trojanem v hlavní roli, který se už nyní jeví jako divácky velmi úspěšný. Scénář k němu napsal Marek Epstein, a právě on se po společně s Josefem Klímou rozhodl ke zvláštnímu kroku – vydat tento scénář jako knihu.

Jan Mikolášek vyobrazený v tomto filmu a knize je postava, která moc sympatií nevzbuzuje, přesto si k němu cestu najdete. Jediné co chtěl, bylo léčit, bylo mu jedno koho. Nedělal rozdíly mezi vysokými politiky, hereckou elitou a obyčejnými lidmi. Ačkoliv se tvářil, že jej politické režimy moc nezajímají, uvědomoval si, že někteří z jeho klientů jsou velmi vlivní lidé a spoléhal se na jejich podporu. V mládí jej ovlivnila jeho zkušenost z války, kdy na rozkaz velitele musel popravit svého kamaráda, který byl chycen a odsouzen za dezerci. Dokonce se po tomto pokusil o sebevraždu, která nevyšla a on si jen způsobil průstřel ramene. Dostane se díky tomu domů a pomáhá v rodinném květinářství.

Jeho život změní setkání s místní léčitelkou, která ho přijme k sobě do učení a ukáže mu, jak podle moči diagnostikovat nemoci, a taky jaké bylinky na ně ordinovat. To se stane po její smrti základem jeho vlastní práce.

mikolasek

Zdroj foto: informuji.cz

Život léčitele Jana Mikoláška

V knize se prolínají vzpomínky na jeho minulosti, tak i současnost. Hlavním tématem je jeho vztah s Františkem Palkem, který se stal jeho pomocníkem a následně milencem. Sám Mikolášek byl kdysi ženatý, ovšem o ženě nemluví, manželství nebylo šťastné. Sám Palko je také ženatý, avšak svou manželku má až na Slovensku. Ačkoliv je vztah mezi muži velmi blízký, okolí nijak nevyjádří nahlas své domněnky o jejich možném mileneckém vztahu.

Mikolášek je čím dál více trnem v oku komunistickému režimu. Jeho buržoazní styl života – velká vila, americké auto, drahá umělecká díla a i to, že on sám zaměstnává pár lidí, kteří dle slov funkcionářů mohou budovat socialismus v továrnách. Také jeho prodej bylinných směsí, díky kterým údajně vydělává na poctivých lidech.

On sám o peníze moc nestojí, přispívá kde může, beztoho aniž by očekával něco zpět. Dle jeho slov chce jen jediné. Léčit lidi. Toto jediné má pro něj smysl. Ač jsou kniha i film jeho pouze životem inspirovány, rozhodně stojí za přečtení i shlédnutí. Už jen abychom se seznámili s tímto pozoruhodným člověkem, na něhož se v průběhu let téměř zapomnělo.

Kdo napsal knihu podle filmu Šarlatán?

Josef Klíma (* 19. března 1951) je český investigativní novinář, spisovatel a televizní reportér. Vystudoval Gymnázium Oty Pavla v Radotíně a Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy. Spolu zakládal týdeník Reflex, v letech 1990-1992 byl jeho šéf reportérem, spolu zakládal také české televizní investigativní pořady Na vlastní oči, Soukromá dramata a v letech 2014–2018 moderoval pořad Očima Josefa Klímy. 12 let psal sloupky do Lidových novin - rubrika s názvem Poslední slovo. Je nositelem novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky (2006) a Ceny Jana Beneše (2009). Vydal CD Na vlastní uši (1999 - autor hudby i textů), koncertuje s triem Na vlastní uši band. Pořádá přednášky pro středoškoláky a učně na téma Kriminalita mládeže po celé republice.

Marek Epstein (* 30. září 1975 Praha) je český scenárista, spisovatel, dramaturg, příležitostný herec a režisér. V roce 2003 vystudoval scenáristiku a dramaturgii na FAMU v Praze. V současnosti přednáší na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Napsal mnoho scénářů k televizním i klasickým filmům. V letech 2003 a 2004 získal hlavní cenu Sazky v rámci Českého lva za nerealizované scénáře (Amen Sam – ROMing), Rebarbora – Ryna. V roce 2007 debutoval jako spisovatel s novelou Ohybač křížů. Na ni navázal povídkovým souborem Ocucanej konec (2014). Příležitostně hrál vedlejší role v seriálech Hospoda a Poste restante a ve filmu Výheň. Režíroval filmy Chodec (2001) a Neděle (2003).

sarlatan

Zdroj foto: kczahrada.cz

Ukázka z knihy Šarlatán: 

Jan a František seděli v šeru ordinace, židle proti sobě, jakoby se chystali hrát rukama přetlačovanou. Tmavou místností prosvěcoval jen Janův bílý plášť.
„Tohle jsi mi ale už vyprávěl. A mockrát…“ řekl František nechápavě.
„Stokrát už lidi přečetli bibli a nepochopili nic!“
František nakčí obočí. Zkoumavě. „ Chceš mi naznačit, abych zavolal tvým pacientům do Chicaga?“
„ Chtěl jsem jen říct , že nejtěžší trest je volba.“
František pokrýval hlavou, vytáhl cigarety a gestem se optal, jestli si může zapálit. Když Jan přikývl, vpustil mezi ně oblak dýmu.
„ Tys to přece nechtěl udělat.“
Hleděl Janovi do očí, ale najednou jakoby jeho pohled ztrácel stabilitu.
„ Nebo ano?“
„ Jdeme spát, „ zvedl se Jan a nakročil ke dveřím. František čekal, jestli se ohlédne, než vyjde. Neohlédl.

Název: Šarlatán
Autor: Josef Klíma, Marek Epstein
Žánr: beletrie
Vydáno: 2020
Stran: 222
Vydalo nakladatelství: Euromedia Group a.s.
Hodnocení: 95 %


 

PřihlášeníSoutěže

Nevěřící, odejděte! (nebo vás zabijeme)

Nakladatelství Pavel Mervart vydalo cennou knihu o pronásledování křesťanů v zemích, které vyznávají islám (tedy zdaleka nejen v arabských). Nazývá se NEVĚŘÍCÍ, ODEJDĚTE! a sepsal ji MICHAL ŘOUTIL. Nakladatelství Pavel Mervart

Atlas ohrožených živočichů

Po více než roce od publikace Atlas vyhubených živočichů přichází duo Radek Malý a Pavel Dvorský (tentokráte i s pomocí manželky Pavly) pod hlavičkou nakladatelství Albatros s další poučnou knihou nejen pro děti Atlas ohrožených živočichů. Albatros Media a.s.

Rozhovor

Brazilská capoeira v sobě skrývá boj, tanec, akrobacii i hudbu

capoeira 200Capoeira… už jste to slovíčko někdy slyšeli že? Ale co to jen mohlo být… hora v Asii? Mexický dezert? Nebo možná španělská vesnice…kdepak, samá voda. Capoeira je brazilské bojové umění. A kdo by vám o něm mohl říct více, než graduado Girafa, olo...

Hledat

Videorecenze knih

Petr Janda užívá nekonečnej kyslík. Nové album Olympicu je plné živé muziky a silných příběhů!

„Jdu, kam mý nohy jdou, a tam, kde plyne proud. Nesmím se ohlížet, už vůbec ustrnout…,“ zpívá Petr Janda v písni „Šrám, co se nezahojí“, která má silnou melodii i text. Na novém albu Olympicu „Kaťata“, které vznikalo v době pandemie, je znát, že opravdu neustrnul. SUPRAPHON a.s.

Z archivu...

Čtěte také...

145 let Evy Hruškové a Jana Přeučila
foto - Jan Preucil a Eva HruskovaKdo by jim to hádal?! Dohromady 145 let slaví Eva Hrušková a Jan Přeučil. Oslava se uskutečnila v jejich oblíbeném podniku – Café Faux Pas na pražských Vinohradech. Moderátor René Kekely ře...

Literatura

Všechno dopadne jinak: Mechanismy evoluce se nezastaví, budoucnost ale nepředpovíme

Koukolik‘Chtít od vás, abyste tu takhle u čaje konverzačně shrnul svých vlastních padesát let zkušenosti s vývojem poznání lidského mozku je nejspíš drzost povrchní novinářky. Přesto to zkouším,’ říká tazatelka, novinářka Libuše Koubská. Zkusila to a povedlo se.

Divadlo

Legendární Past na myši ve Zlíně

past-na-mysi-perexMěstské divadlo Zlín uvedlo v půlce října loňského roku jednu z nejznámějších detektivních her na celém světě, Past na myši od Agathy Christie. Jak se světoznámého dramatu zhostilo zlínské divadlo a jak se vyvedlo rozuzlení, tak typi...

Film

Tři bratři se vydali hledat nevěsty

Tri bratri 200Na počátku bylo i z televize známé jevištní pásmo pro děti, poskládané z hudebních variací na čtyři známé pohádky - o Šípkové Růžence, o Červené Karkulce, o Marušce s dvanácti měsíčky a o Budulínkovi. Hudbu složil Ja...