Demonstrací zněly písně napsané v době tvrdého lockdownu

Demonstrací zněly písně napsané v době tvrdého lockdownu

Tisk

demo perexLockdown, který naši zemi sužoval v době pandemie covidu a který nějakým způsobem doléhal na každého, přinesl i řadu písní, z nichž čiší nejen smutek, ale také odhodlání. Některé z nich zazněly na nedávné demonstraci Trikolóry-Svobodných-Soukromníků za svobodu a zodpovědnost, kterou svolal předseda Svobodných Libor Vondráček a uskutečnila se na pražském Staroměstském náměstí.

 

Covidová doba byla těžká především kvůli izolaci, která připravila děti o prezenční výuku, nemálo dospělých o práci a na mnoho lidí, ať si to připouštěli nebo ne, doléhala psychicky. V těžkých chvílích pomáhá zpěv, veřejné koncerty ale byly v tu doby zakázány, a tak hudebníci, básníci či písničkáři skládali nové písně, kde vyzpívali to, co mnoho lidí trápilo. Na demonstraci vystoupila písničkářka Kelsie, která složila kupříkladu písničku Svoboda je trestný čin. „…Ztrácíme všechno, dostali nás do klece…,“ zpívá v ní mimo jiné. Mrazivě působivá skladba Andělé pohleďte písničkáře Radomíra Švece, který zpívá v muzikálech a spolupracuje s divadly, zase začíná slovy: „Svoboda umírá ve jménu svobody, lháři prohnaní udávaj důvody…“. Skladbu nazpíval v rámci cyklu „Písně z hladu“, kterým reagoval na slova prezidenta Miloše Zemana na umělce, který v době, kdy umělci přišli o práci, řekl, že „vytvořili svá nejkrásnější díla tehdy, když byli hladoví“.

demo uvodni

Rozdělování dětí ve školách

V úvodu demonstrace z reproduktorů zazněla píseň Daniela Landy Blanický manifest, kterou v době lockdownu nazpíval s několika kolegy a v jejímž textu mimo jiné stojí: „…časy se před očima mění, ptám se, jak je můj řetěz dlouhý…“. Libor Vondráček představil iniciativu Žlutý špendlík, v níž se zpěvák coby občan spolu s dalšími odvolává na článek 23 Listiny základních práv a svobod, jež je součástí Ústavy ČR, a v níž je uvedeno, že občané mají právo postavit se zákonnými prostředky na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod. Iniciativa usiluje o obnovení normálního života. Stejné požadavky zaznívaly i v projevech řečníků. Matěj Gregor, který již v lockdownu zastupoval studenty a bylo mu vyčítáno, že až odmaturuje, na aktivity se vykašle, řekl, že úspěšně odmaturoval a nadále mu vadí, jak jsou děti ve školách rozdělovány na testované, netestované, očkované a neočkované. Totéž kritizovala poslankyně Tereza Hyťhová, která připomněla, že pozitivních testů bylo nyní něco málo přes nulu procent, na což ale padlo mnoho milionů korun.

Učitelky, právníci, zdravotníci, ekonomové

V rámci demonstrace vystoupily i učitelky z městysu Vraný u Slaného, které se postavily proti restrikcím, nebyly vpuštěny do školy, což vyústilo v to, že daly výpověď a rozjíždějí individuální vzdělávání, kam se již přihlásilo nemálo dětí. Poděkovaly rodičům, kteří se za ně postavili, a připomněly, že ve škole působily ke všeobecné spokojenosti léta. Než přišla tato nenormální doba… Pošlapávání práva připomněli přítomní právníci – Zdeněk Koudelka, který se opakovaně a úspěšně kvůli opatřením obrátil na Nejvyšší správní soud, či Jindřich Rajchl. O tom, že to, zda je pro konkrétního člověka vhodné očkování, hovořili přítomní lékaři. O ekonomických dopadech mluvili ekonomové, například Miroslav Ševčík, médiím se věnoval Petr Štěpánek. Odpolednem provázel zástupce hospodských, kteří měli v době lockdownu jednu z nejtěžších pozic, David Biksadský, mluvili i zástupci Soukromníků, včetně jejich předsedy Petra Bajera. Předsedkyně Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková řekla, že je především máma, která se staví za děti.

Foto: Facebook Zuzana Majerová Zahradníková


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Autoři Varování – Ilona Fryčová a Tomáš Kříkava – se vyzpovídali navzájem

Varovani 200Koncem srpna vyjde druhá knížka nevidomé spisovatelce Iloně Fryčové. Její Varování – sedm povídek, v nich dětem pomáhá sedm dobrých duchů – ilustroval spolužák z Literární akademie Josefa Škvoreckého, spisovatel...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Čtěte také...

S dětmi do divadla? Ve Zlíně žádný problém!

aktivne zivotem 200Řadu novinek pro rodiny s dětmi připravuje pro novou 68. sezónu Městské divadlo Zlín. Spolupracuje na nich se zlínskou obecně prospěšnou společností Aktivně životem.

...

Literatura

Nejsem z ledu

nejsem z ledu 200V červenci vyšel u nakladatelství Ikar mrazivý detektivní příběh Anne Frasierové Nejsem z ledu, který pochází ze série Tajemství detektiva Jude Fontaineové a nese pořadové číslo tři. Čtenáře čeká neobvyklý případ pro detektivy a ješt...

Divadlo

Zlínu se „hra her“ povedla

hamlet 200Shakespearův Hamlet je jedním z nejvýraznějších představení 73. sezóny Městského divadla Zlín a také jí dal motiv v podobě otázky být či nebýt. Jedná se o jednu z 11 premiér, kterou si zlínští diváci mohou vychutnat.

...

Film

Film Tajemství a smysl života oznamuje termín české premiéry 23.11.23 a představuje první ukázky

TASZ perexFilmová událost roku 2023 v podobě ojedinělého multižánrového filmu natáčeného v průběhu deseti let si vám dovoluje nabídnout první krátké upoutávky. Osobitý tvar animovaného, hraného i dokumentárního snímku představuje divákům světoznámé filozofy,...