Demonstrací zněly písně napsané v době tvrdého lockdownu

Demonstrací zněly písně napsané v době tvrdého lockdownu

demo perexLockdown, který naši zemi sužoval v době pandemie covidu a který nějakým způsobem doléhal na každého, přinesl i řadu písní, z nichž čiší nejen smutek, ale také odhodlání. Některé z nich zazněly na nedávné demonstraci Trikolóry-Svobodných-Soukromníků za svobodu a zodpovědnost, kterou svolal předseda Svobodných Libor Vondráček a uskutečnila se na pražském Staroměstském náměstí.

 

Covidová doba byla těžká především kvůli izolaci, která připravila děti o prezenční výuku, nemálo dospělých o práci a na mnoho lidí, ať si to připouštěli nebo ne, doléhala psychicky. V těžkých chvílích pomáhá zpěv, veřejné koncerty ale byly v tu doby zakázány, a tak hudebníci, básníci či písničkáři skládali nové písně, kde vyzpívali to, co mnoho lidí trápilo. Na demonstraci vystoupila písničkářka Kelsie, která složila kupříkladu písničku Svoboda je trestný čin. „…Ztrácíme všechno, dostali nás do klece…,“ zpívá v ní mimo jiné. Mrazivě působivá skladba Andělé pohleďte písničkáře Radomíra Švece, který zpívá v muzikálech a spolupracuje s divadly, zase začíná slovy: „Svoboda umírá ve jménu svobody, lháři prohnaní udávaj důvody…“. Skladbu nazpíval v rámci cyklu „Písně z hladu“, kterým reagoval na slova prezidenta Miloše Zemana na umělce, který v době, kdy umělci přišli o práci, řekl, že „vytvořili svá nejkrásnější díla tehdy, když byli hladoví“.

demo uvodni

Rozdělování dětí ve školách

V úvodu demonstrace z reproduktorů zazněla píseň Daniela Landy Blanický manifest, kterou v době lockdownu nazpíval s několika kolegy a v jejímž textu mimo jiné stojí: „…časy se před očima mění, ptám se, jak je můj řetěz dlouhý…“. Libor Vondráček představil iniciativu Žlutý špendlík, v níž se zpěvák coby občan spolu s dalšími odvolává na článek 23 Listiny základních práv a svobod, jež je součástí Ústavy ČR, a v níž je uvedeno, že občané mají právo postavit se zákonnými prostředky na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod. Iniciativa usiluje o obnovení normálního života. Stejné požadavky zaznívaly i v projevech řečníků. Matěj Gregor, který již v lockdownu zastupoval studenty a bylo mu vyčítáno, že až odmaturuje, na aktivity se vykašle, řekl, že úspěšně odmaturoval a nadále mu vadí, jak jsou děti ve školách rozdělovány na testované, netestované, očkované a neočkované. Totéž kritizovala poslankyně Tereza Hyťhová, která připomněla, že pozitivních testů bylo nyní něco málo přes nulu procent, na což ale padlo mnoho milionů korun.

Učitelky, právníci, zdravotníci, ekonomové

V rámci demonstrace vystoupily i učitelky z městysu Vraný u Slaného, které se postavily proti restrikcím, nebyly vpuštěny do školy, což vyústilo v to, že daly výpověď a rozjíždějí individuální vzdělávání, kam se již přihlásilo nemálo dětí. Poděkovaly rodičům, kteří se za ně postavili, a připomněly, že ve škole působily ke všeobecné spokojenosti léta. Než přišla tato nenormální doba… Pošlapávání práva připomněli přítomní právníci – Zdeněk Koudelka, který se opakovaně a úspěšně kvůli opatřením obrátil na Nejvyšší správní soud, či Jindřich Rajchl. O tom, že to, zda je pro konkrétního člověka vhodné očkování, hovořili přítomní lékaři. O ekonomických dopadech mluvili ekonomové, například Miroslav Ševčík, médiím se věnoval Petr Štěpánek. Odpolednem provázel zástupce hospodských, kteří měli v době lockdownu jednu z nejtěžších pozic, David Biksadský, mluvili i zástupci Soukromníků, včetně jejich předsedy Petra Bajera. Předsedkyně Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková řekla, že je především máma, která se staví za děti.

Foto: Facebook Zuzana Majerová Zahradníková


 

PřihlášeníSoutěže

Umělkyně světových parametrů mají kromě talentu vždy něco navíc

Mám rád umělce, ale nejvíc asi ty, kteří něco umějí, a přitom si na nic nehrají. Vypadá to jako protimluv, ale možná mi rozumíte. A pak mám rád umělkyně, které – ačkoliv jsou talentované, inteligentní a krásné – mají ještě něco navíc. Kromě talentu, půvabu a kouzla osobnosti disponují schopností zaujmout ve více směrech.

Herečka Bára Lukešová v rozhovoru o svém otci a pražské výstavě jeho filmové tvorby

Výběr z realizovaných i nerealizovaných návrhů filmového architekta Rudolfa Lukeše (1923 – 1976) přinese výstava v galerii Lucerna. Očekávaná expozice nazvaná „Rudolf Lukeš – Filmové návrhy“ bude otevřena od 5. října a potrvá do 9. listopadu. O připravované výstavě je i rozhovor s dcerou tohoto filmového kumštýře, divadelní, filmovou a televizní herečkou Bárou Lukešovou.

Rozhovor

Nový bubeník Stratovarius: “Začal jsem mlátit hrnci a pánvemi, když mi bylo sedm.”


rolf pilve stratovariusNa konci června se ve finské kapele Stratovarius změnilo obsazení a baviče Jörga Michaela vystřídal mladičký Rolf Pilve. Tento šestadvacetiletý student konzervatoře není v hudbě ...

Hledat

Videorecenze knih

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Čtěte také...

Cibula fest plný zábavy, zamyslenia ale aj napätia

8FlQkDd8HPpqbICvjlulsvotZ9I2hAbBn3RxRO9dPcIRWL7VuLoiz21Adwr5TAMWtFiPIiITohtoročný najväčší Česko – slovenský multižánrový a multigeneračný festival Cibula Fest sa skončil. Prinies...


Literatura

Všichni jsme zrozeni k běhu

altDivoké a drsné mexické pohoří Sierra Madre plné kamení a kaktusů je domovem tajemného národa Tarahumarů a bláznivého běžce, jehož Tarahumarové přijali za svého přítele a spřízněnou duši. Dali mu jméno Caballo Blanco – Bílý Kůň.

Divadlo

Na podzim do divadla: Ošklivec

2d3c94dbbe2fd3850b9978cd5b0534f6O prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Tentokrát vás zveme na Ošklivce do olomouckého Divadla Tramta...

Film

Zpověď režiséra Hynka Bočana

bocan moje cesta zdivocelou zemiMladí režiséři, kteří v šedesátých letech zjednali tuzemské filmové tvorbě mezinárodní věhlas, byli s nástupem normalizace počátkem 70. let odstaveni; někteří natrvalo (jako v případě Jana Němce, Pavla Juráčk...