Diamantová kolekce Heleny Vondráčkové přináší retro i novum, je skvělou vizitkou k jejímu životním jubileu

Diamantová kolekce Heleny Vondráčkové přináší retro i novum, je skvělou vizitkou k jejímu životním jubileu

Tisk

Helena 1Bohatý perlový náhrdelník připomíná Diamantová kolekce Heleny Vondráčkové, kterou vydává v jejím jubilejním roce Supraphon. Na ploše pěti CD najdou posluchači impozantní výběr toho NEJ, co zpěvačka od roku 1964 natočila. Mezi 105 nahrávkami jsou nejen její nejlepší písně či dobové hity, z nichž se staly evergreeny, ale rovněž nové tituly, které interpretka pořídila v minulých týdnech. Nechybějí přitom ani skladby, které mají na CD premiéru.

Každé z 5 CD představuje Helenu Vondráčkovou v tak trochu jiné hudební poloze, ale vždy jako suverénní zpěvačku s velkým žánrovým záběrem. Zatímco počátky její kariéry s písničkami z let šedesátých připomene první disk, na druhém disku zaznívají duety. Třetí disk vzdává poctu fenomenálnímu textaři Zdeňku Borovcovi, který pro Helenu napsal přes 160 písňových textů, na čtvrtém disku se Helena představuje jako interpretka muzikálových a filmových melodií - a konečně pátý disk připomene její žánrové přelety.

Na rozdíl od předcházejících kompilací je Diamantová kolekce přece jenom jinde. I když tady nechybějí písně Červená řeka nebo A ty se ptáš, co já, hity jako Lásko má, já stůňu, Malovaný džbánku, Přejdi Jordán nebo Sladké mámení tady nenajdete. Zato jsou tady jiné dobové hity či malé písničkové skvosty, které možno označit jako balady, šansony nebo kantilény. Vzhledem k tomu, že na běžných kompilacích nebyly, nejsou tím pádem tak oposlouchané a člověk se k nim s radostí vrátí. Mám tím na mysli písně jako Pohádka o cínovém vojáčkovi, Kam vteřiny pádí, Přísahej, Malý princi, co s tvou růží, Zpěv náš vezdejší, Vládce našich dní, Raděj snad pláč mi dej, Jsem bůh i ďábel, Pochval strom za zelený listí, Laléňa, Jen dva ta loďka může vést, Znám ho znám, Až jednou sám se probudíš, Až půjde déšť do trávy spát, Já a půlměsíc, Johanka z Arcu, Bos jako já, Harold, Sblížení, Ty mi vládnout máš, Jak delfín... Žánrovou mozaiku Diamantové kolekce přitom obohacuje i funky (Ty jdeš a já se vznáším) nebo Helenino jazzové zpívání (Málo dní).

Helena 2

Pozoruhodná je Helena ve filmových a muzikálových melodiích, které mají v repertoáru vesměs jen ty nejslavnější a nejlepší zpěvačky. Jako správná diva se vžívá do velkých efektních písní (Stín nás dvou, Přísahám, že jsem to já, Knížka snů, Světla ramp, Evergreen, Málem), dostala tu i svou milovanou francouzštinu (Treize jours en France), ale stejně tak umí vystihnout i "bohapustý šantán (Modrý anděl, Jsi věčně tak sám a sám).

Největším překvapením Diamantové kolekce jsou písničkové premiéry respektive novinky, kterými se tu nešetří. Je vidět, že Helena neponechala nic náhodě (už jenom to tematické rozlišení jednotlivých alb!) a že chtěla své publikum potěšit i něčím novým. Jinak by tu nebyl nový duet s Leonou Machálkovou (Jsme si blíž, než se zdá), nová verze slavné písně Memory z muzikálu Cats - nyní ovšem textem Michaela Prostějovského (Vzpomínky), který je autorem českého textu i k další velké písni Jednou za život z muzikálu Sunset Boulevard. Zajímavé je, že Helena tuto píseň už jednou zpívala - tehdy s textem Pavla Vrby (V loučení je příslib návratů) - v Národním divadle při odchodu Václava Havla z funkce prezidenta. Nová verze písně představuje Helenu nejen v báječné formě, ale díky textu i jakoby v autenticky autobiografickém prožitku.

Helena 3

Novinkami jsou i tři písně (Zavolej, kdy chceš, Dívej se tam, kde jsem já, Právě nám noc lásku dá), které zpěvačka kdysi natočila v angličtině, ale na české verze těchto tří filmových hitů došlo až nyní. Ještě, že měla schované texty Zdeňka Borovce! Další novou písní je ta s názvem Bože, Tebe vzývám, kterou bude zpívat živě až na podzim coby královna Anna v novém muzikálu Muž se železnou maskou.

Avšak na Diamantové kolekci najdeme i novou verzi skladby Dvě malá křídla, kterou natočila se špičkovou slovenskou vokální skupinou Fragile, nebo typicky muzikálovou píseň Matce své věř z amerického animovaného filmu Na vlásku, kde Helena dabovala roli mamá Gothel.

Podtrženo a sečteno: Jde o luxusní počin Supraphonu, který připomíná vedle neuvěřitelné sedmdesátky Heleny Vondráčkové také její vysokou profesionalitu, neselhávající hudebnost a umělecké kvality. To všechno se vine jako pomyslná červená nit celou její nahrávací kariérou, což dokládají i poslední nahrávky z jara letošního roku.

Helena Vondráčková se sice narodila 24. června 1947 v Praze, ale dětství a rané mladí strávila ve východočeském městečku Slatiňany. Rok před maturitou vyhrála v pražské Lucerně soutěž Hledáme nové zpěváky. Její pěvecká kariéra začala v roce 1965 v pražském divadle Rokoko. Hned na začátku začala spolupracovat s výsostně profesionálním týmem, což se projevilo úspěchem v podobě titulu Zlatý slavík za rok 1965. Svůj talent rozvíjela v divadle Rokoko (1965 - 1968), potom v triu Golden Kids (1968 - 1970). Od roku 1971 vystupuje sólově. Jako naše první zpěvačka povýšila statické zpívání u mikrofonu na hodnotnou podívanou, během které tančila, stepovala a hrála na klavír a conga. Objevila se v řadě filmů a muzikálů a je držitelkou mnoha prestižních cen doma i v zahraničí. Vystupovala v pařížské Olympii a po boku Karla Gotta dvakrát v proslulé newyorské koncertní síni Carnegie Hall. Se svými úspěchy nejen v celé střední Evropě nebo v zemích Sovětského svazu, ale také v Jižní Americe, Japonsku, Kanadě a Austrálii, se stala naší mezinárodně nejúspěšnější zpěvačkou.

Foto Supraphon


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Tomáš Krejčí: Projekt Kruanova dobrodružství je nyní v rukou fanoušků

Krejci perexV souvislosti s propagací projektu chystané adaptace legendárního českého komiksu z časopisu ABC Kruanova dobrodružství jsem měla možnost hovořit také s jedním z jeho autorů, nadšencem a režisérem Tomášem Krejčím. Právě on je jedním z hlavních in...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Corneliu Porumboiu letos zavítal za studenty FAMU

Corneliu 200V rámci projektu „CINERGY“, distribuční společnosti „Cinema Glok“, zavítal do Prahy rumunský režisér, scénárista a hlavní postava současné rumunské „nové vlny“ – Corneliu Porumboiu. Držitel „Zlaté kamery“ z MFF v Cannes a „Stříbrného leoparda“ z...


Literatura

Křest knihy 'Aleje: krása ohroženého světa' aneb když jsme z Větvičky na větvi

aleje krasa ohrozeneho sveta 200Pražské knihkupectví kavárny Krásný ztráty v Náprstkově ulici 10 bylo 4. prosince 2012 dějištěm křtu supernové knihy „Aleje – krása ohroženého světa“ za osobní účasti o...

Divadlo

Scapino a mafiáni na jevišti zlínského divadla

MDZ Scapino 200Ostře nabitou komedii Scapino v režii Romana Groszmanna uvede Městské divadlo Zlín v sobotu 4. listopadu v 19 hodin ve Velkém sále. Méně známou Molièrovu komedii Scapinova šibalství nastudoval režisér ve vlastní adaptaci. Původní příběh, ...

Film

Portrét dívky v plamenech: Utajená vášeň z 18. století

divkavplamenechV kinech právě nyní můžete zhlédnout francouzské romantické drama o lásce dvou dívek na mořském pobřeží v roce 1760. Film je o touze po svobodě, ale i o umění přijmout svůj osud. Dějem od začátku prostupuje báj...