Jarmila Vlčková: Fotografování je moje vášeň, dar, který mi byl dán do vínku
Banner

Jarmila Vlčková: Fotografování je moje vášeň, dar, který mi byl dán do vínku

Tisk

jarmila vlckovaKaždý okamžik je výjimečný. Tak se jmenuje fotografická výstava Jarmily Vlčkové, herečky, fotografky a spoluautorky dětských knih. Svou tvorbu představuje od 16. ledna do 22. února ve foyer Domu kultury v Kroměříži. Návštěvníci mohou vidět její makro fotografie přírody, fotografie z divadelních představení i snímky ze zahraničních toulek.

 

Jste vytížená divadelní herečka, hrajete v divadlech, máte hodně zájezdů. Jaká představení máte v současné době na repertoáru?

Ano jsem kočovný herec neboli komediant na kolečkách. A díky tomu jsem neskonale svobodná! Teď mám celkem dvanáct představení. V našem divadle Láryfáry mám osm pohádek. S Divadlem Antonína Dvořáka v Příbrami jezdím s Hrdým Budžesem. V Městském divadle v Mladé Boleslavi mám tři hry: Je úchvatná, Donaha! a Mistrovskou lekci.

Potom mám v hlavě ještě jedno krásné představení Divadla Anfas, které se jmenuje Pod střechami Paříže, ale to už se hraje jen výjimečně. Na všechna ta představení vás samozřejmě zvu, protože jsou opravdu skvělá.

Hrajete s Bárou Hrzánovou, ale také s Dagmar Peckovou. Je to pecka, když hrajete na jevišti s nimi?

Samozřejmě, obě jsou skvělé. Jako je „pecka“ hrát se všemi mými ostatními kolegy. Mám jich kolem sebe hodně a všichni jsou výborní. A za to jsem moc ráda. Pecka jsou také další lidi v divadle. My jsme na jevišti vidět, ale v zákulisí je spousta lidí, bez kterých by se divadlo nedalo dělat. Kdybych je tady měla vyjmenovat, tak to budete číst hodně dlouho. Zkrátka, když všichni jedou jako dobře namazaný hodinkový stroj, tak pak je to teprve paráda a ta PECKA!

jarmila foto 2

Vedle toho ale pracujete i pro děti, jednak to jsou divadelní představení, jednak knihy…

Ano, aniž bych to nějak čekala, nebo to plánovala, tak se to tak stalo. A jsem za to moc ráda. Jak divadelní scénáře, tak knížky píšu s kamarádkou Pavlínou Jurkovou. Dětský divák je ten nejpřísnější divák, který se nebojí říct nahlas, že ho něco nebaví, nebo že se mu něco nelíbí. Hrát pro děti je jako vystupovat ve starověkých římských hrách…líbí-palec nahoru, nelíbí-palec dolů. Takže si dáváme opravdu záležet, aby naše divadelní pohádky děti bavily a aby ten jejich hodnotící paleček byl otočen směrem nahoru. V Městském divadle ve Slaném mají hezkou tradici, když děti odchází z divadla domů, tak mají možnost, ohodnotit pohádku vhozením kuličky do sklenice LÍBÍ, nebo do sklenice NELÍBÍ. Samozřejmě nás vždy zajímá výsledek a naštěstí jsme zatím pokaždé měli plnou skleničku LÍBÍ.

A naše knížky pro děti? To je prostě nádhera. Dělají nám velikou radost. Dokud děti čtou, tak je svět ještě v pořádku. A když nečtou, tak ať jim čte maminka, nebo tatínek, babička, dědeček, to je jedno. Důležité je, aby děti viděly číst dospělé, pak si ke knížkám později cestu rády najdou.

Fotíte i divadelní představení a tyto fotky se pak objevují v divadelních programech a na plakátech, což prozrazuje vašeho dalšího koníčka…

Fotografování je moje vášeň, dar, který mi byl dán do vínku a já jsem za něj neskonale vděčná. Když mám v ruce fotoaparát, tak nic jiného moc nevnímám, jen světlo, kompozici a náladu možné fotografie. A provází mě to už od malička. S tatínkem jsem ještě zažila kouzlo staré fotografie. Těšila jsem se na každé vyvolávání fotek v koupelně, kde svítilo jen červené světlo a kde se jako zázrakem pomalu na bílém fotografickém papíře začal objevoval svět.

Na střední polygrafické škole jsem měla obor reprodukční grafička-fotografka, kde jsem se také učila vyvolávat starou technikou obrázky a text pro tisk. Tehdy to byl fotografický stroj přes dvě místnosti. Na praxi jsme měli v tiskárně jednoho úžasného mistra, který našel na půdě starý fotoaparát, a ten fotil ještě na sklo, takzvanou „harmoniku“. To byl velký zážitek, když jsme si jako puberťáci dělali fotografie tímhle starým dědečkem. No a potom jsem na herecké škole objevila kouzlo antikvariátů a zamilovala se do starých hereckých životopisů a zkoumala v nich úžasné divadelní fotografie. O tom, že jednou budu moct divadlo fotit i já, jsem ani nesnila.

jarmila foto 3

Ve foyer Domu kultury v Kroměříži máte od poloviny ledna do 22. února svou výstavu Každý okamžik je výjimečný, dokonce proběhla i krásná vernisáž. Na jaké fotografie se mohou návštěvníci těšit?

Určitě na mé makrofotografie přírody, na fotografie z divadelních představení, možná něco z cest a potom nesmím zapomenout na mé Palečky. Tři postavičky, kterým jsem se snažila vdechnout fotografováním život a vytvořit tak pro vás milý svět plný českých zvyků.

Je to vaše první výstava?

Ne ne, měla jsem už potěšení několikrát vystavovat. V Kroměříži to bude má šestá výstava.

jarmila foto 1

Co všechno byste chtěla zvládnout v pracovním životě v roce 2024?

Dál hrát divadlo a fotit, to je jasné… A pak se mi hlavě zrodil jeden plán s mými Palečky, ale to neprozradím, protože jsem pověrčivá! Bude mě to stát veškerý volný čas, tak doufám, že se vám to všem bude líbit. Držte mi palce, budu to potřebovat.

Zdroj foto: archiv Jarmily Vlčkové


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Martin Procházka: „Kluci z Dymytry jsou strašně pohodoví“

martin prochazka 200Jaké je jezdit celou tour s Dymytry a dělat jim neoficiálního fotografa? Jak se k tomu může člověk dostat? To vše a mnohem víc nám pověděl Martin Procházka, který má vášeň a cit pro focení i rockovou muziku jednoduše v genech. Po...

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Čtěte také...

Ženská přitažlivost, aneb poezie trochu jinak

Ženská přitažlivostV aktuální tíživé době, kdy trávíme podstatně více času sami se sebou než kdykoliv předtím, je třeba využít každé příležitosti pro zklidnění duše a odreagování se od všedních starostí a strachů. K tomu může skvěle posloužit třeba i myšlenkové po...


Divadlo

Slovácké divadlo uvede premiéru komedie Třináctkrát za svědka napsanou přímo pro ně

trinactkrat za svedka 200

Už tuto sobotu 4. února bude mít premiéru romantická komedie Třináctkrát za svědka, kterou přímo na míru uherskohradišťskému souboru napsal Jan Šotkovský. Režie se ujal Lukáš Kopecký.

...

Film

Spolupracovat, nebo vzdorovat? Jan Cina ukáže v minisérii Herec, jakou cenu zaplatí za životní roli

Herec 200První polovina padesátých let, Československo, Praha. Stanislav Láník je talentovaný herec. Jeho postavení ale ovlivňuje kádrový profil. Otec zemřel v odboji, matku zabili po sousedově udání za údajnou kolaboraci s Němci. Zbyla mu tak pouze sestra An...