Bez vášně je život šedý a nudný
Banner

Bez vášně je život šedý a nudný

Tisk

Martina Adamcová - Tina Adams - foto Dorota BylicaPřiznává, že patří k těm šťastlivcům, kteří vždy věděli, co chtějí v životě dělat a nakonec se jí to podařilo a dokázala se prosadit i v daleké Kanadě, kde Martina Adamcová působí pod jménem Tina Adams a vyrábí filmy. Titul My Wacko Parents v roce 2021 vyhrál na Cannes International Cinema Festival cenu za nejlepší komedii.

Vaši rodiče byli oba stavební inženýři a vy jste nejmladší ze tří sester. Narodila jste se sice v Ostravě, ale od tří let jste vyrůstala v Praze. Jaké byl čas vašeho dětství a dětských her? Měla jste vysněné povolání?

Patřím k těm šťastným, kteří vždy věděli, co chtějí v životě dělat. Od svých 3 let jsem věděla, že chci být něco jako bavič, herec a režisér v jednom – moje strasti a starosti s povoláním spočívaly v tom, že jsem vůbec nevěděla jak na to, kam mám jít a jak se prosadit.

Vy jste na gymnáziu uvažovala o studiu ekonomie nebo zubařině. Nakonec zvítězilo herectví. Mělo na to vliv, že jste navštěvovala kroužek uměleckého přednesu u profesorky herectví Mileny Vildové?

Paní Milena Vildová byla guru všech pražských adeptů na herectví. Vděčíme jí za povzbuzení a také sebevědomí. U ní vyrůstala velká škála dnešních slavných herců. Například Mahulena Bočanová. Paní Vildová byl fenomén, který lze těžko vysvětlit, držela nad námi mladičkými ochrannou ruku a vychovávala nás k poctivému herectví.

Po studiu jste začínala v rozhlase, byla chvíli v dnešním Divadle Pod Palmovkou, a pak přišla sametová revoluce. Nastoupila jste do rozhlasu a dále se v televizi prosadila jako moderátorka populárních pořadů Hry bez hranic a Charlie talk show. Natáčela jste s režiséry jako Vít Olmer, Juraj Herc nebo Vladimír Drha. Jak na tu dobu s odstupem vzpomínáte?

Připadá mi to, že se to stalo před 250 lety, ušla jsem tolik jiných dalších milníků a dosáhla mnoha dalších cílů. Dnes je mi hej, mám své ustálené místo, jak pracovní, tak lidské, v nové domovině, ale nebylo tomu vždy tak, zmítala jsem se v mnohých krajních situacích, musela jsem se dokázat probojovat znovu a v úplně jiné zemi. Takhle řečeno je to trochu abstraktní, ale konkrétně jsem prošla katastrofickým vztahem s maniakem a patologickým hráčem, neměla jsem ani na jídlo a po rozvodu jsem se pak o výchovu syna starala zcela sama. A přeci, právě v té době jsem natočila své stěžejní role v Perfect Assistant a v Killer Kids.

Martina Adamcová - Tina Adams s herečkou Lenkou Šourkovou - foto Dorota Bylica

Foto: Dorota Bylica

V roce 1993 jste odjela díky svému prvnímu manželovi do Kanady a usadila se v Montrealu. První roli v Kanadě jste měla v seriálu Sirens, pak přišly další jak v angličtině, tak francouzštině. Jak se vám dařilo v covidové době?

Doba covidová přinesla kupodivu i něco dobrého. Z materiálů, které jsem měla natočené v šuplíku a díky určitým dotáčkám, jsem dokončila další film. Jmenuje se My Wacko Parents a v roce 2021 vyhrál na Cannes International Cinema Festival cenu za nejlepší komedii. Tento snímek by nikdy nevznikl, kdyby nebylo epidemie. Měla jsem najednou čas trávit dny a týdny ve střižně se svým střihačem Malcolm St-Pierre a hrát si. Film opět přizval ke spolupráci Lucii Vondráčkovou, tentokrát virtuálně přes Zoom a točili jsme na Green screen. Na něco takového bych nikdy neměla čas ani prostředky, kdyby se svět na chvíli nezastavil, tak jak se to stalo v době epidemie.

Se skvělou Luckou Vondráčkovou, kterou jak jsem se dočetla, jste kdysi objevila, natočila filmy Trick and Cheat, The Perfect Kiss, Hotel Limbo a My Wacko Parents. Jak se vám spolu pracovalo?

Nemohu říci, že jsem Lucii objevila. Lucie se objevila sama, a to díky své spolupráci se svým tatínkem Jiřím a režisérem Vlado Kavčiakem. Viděla jsem ji díky jejímu pořadu na ČT, který uváděla. Já jsem ji tehdy jen obsadila v jednom televizním varieté a Lucie, jako vždy, tehdy pouze osmiletá, odvedla parádní výkon. V Montrealu jsme se sešly také díky její Iniciativě. Od Víta Olmera dostala moje telefonní číslo, a pak už jsme chodily s kočárkem po parku, tam kde dříve bydlela, v její vilové čtvrti. V kočárku spával malý Matyáš Plekanec a my si vyprávěly o tom, co bychom chtěly jako další postup našich kariér. Lucie je romantik a tak jsme se shodly, že natočíme romantické komedie. Když jsme pak začaly točit v roce 2017 náš první film, Lucie zrovna kojila malého Adama. Všichni jsme obdivovali na place její výdrž, a to že byla čerstvou maminkou, a jak to zvládala. Neohrožený profesionál Lucie prošla celým natáčení i s těmi kanadskými až - 35° v exteriérech bez jediné výmluvy nebo povzdechnutí. Občas místo oběda běžela domů nakojit. Byla vždy připravená, soustředěná a šarmantní. Já se těším na další a další společné projekty, všechny filmy teď píšu tak, aby v nich měla hlavní roli. Lucie Vondráčková je prostě superstar.

Martina Adamcová - Tina Adams s Lucií vondráčkovou - autorka fotky Olga Rusakova

Foto: Olga Rusakova

Nezůstala jste jen u herectví, působíte také jako scénáristka, režisérka a máte produkční společnost Marcova Production. A v jednom rozhovoru jste řekla: „Narodila jsem se s touhou bavit a film mi ten sen dovoluje realizovat.“ Platí to stále? Která z vašich profesí je vám bližší?

Já teď vyplňuji do tabulky profese slovo filmař. To v sobě zahrnuje pěkně jedním slovem všechno, co dělám, od scénáře po účetnictví. Produkce filmů je hodně o číslech. Přirovnat se to dá třeba ke stavbě domu. Plán to je scénář, období filmování to je hrubá stavba, a pak jsou dokončovací práce, post produkce. A nad vším tím se musí bdít a dodržovat rozpočet. Nemohu říci, že tato strana filmařiny mi byla přirozeně dána, nejsem typický businessman, ale pokud je to cesta v uskutečnění filmu, udělala jsem a vždy udělám vše pro to, aby to vyšlo. Takže i účetnictví a podnikovou administrativu jsem se s tímto záměrem naučila. Dělat filmy je asi posedlost. Nedá se to k ničemu jinému přirovnat, je to vášeň. Bez vášně je život šedý a nudný. Přeji každému, aby měl takovou positivní drogu, aby se nemusel uchylovat k náhražkám.

Hodně se věnujete také psaní a něco jste vydala i ve francouzštině. O čem ráda píšete a v jakém jazyce se vám lépe píše? Anglicky, francouzsky, nebo česky?

Já píšu o lidských bolestech. Je to asi podivné, když už můj třetí autorský film je komedie, ale je tolik námětů lidských strastí – jak najít lásku, jak žít svobodně, jak zachovat smír ve společnosti. Můj přítel Dr. Rudolf Roden, spisovatel, vždy odpovídal na otázku: „Jak se máte?” „Bylo hůř a lid si chválil.“ Může být špatně, ale na vše se lze podívat s humorem. Situaci otočit a pak už se jen smát.

V Kanadě působíte pod jménem Tina Adams. Jak se z Martiny stala Tina?

Tento americký pseudonym vznikl na place. Točila jsem sekretářku Nixona v X-MAN a asistent režiséra si mne oblíbil a často na mne od kamery volával jménem. Amíci neumí říci Martina, tu první slabiku nějak tak spolknou. Nechtě mne přejmenoval na: „(mar)Týna!”

Jste maminkou čtyř dětí. Jak to mají s uměním? Dočetla jsem se, že váš syn Fréderik kráčí ve vašich šlépějích a velice dobře si vede jako herec v Koreji…

Frédéric je rozený herec. Přistupoval k tomu daru od dětství s ostychem. Nikdy mne nechtěl doprovázet a spolupráci se mnou se vyhýbal. Vyhrál jako nejúplnější herec za své role několik cen, ale vždy to bylo v produkcích někoho jiného, než jsem já.

Řadu let žijete v zahraničí. Co pro vás znamená domov? Kde je ten váš? V Čechách, nebo v Kanadě?

Zapomenout na své kořeny nelze a kulturně se změnit také nelze, jenom žít se dá všude. Když člověk ví co je, a odkud pochází, pak je doma všude. Já jsem Češka a to se nikdy nezmění. Ale domovem je pro mne svět.

Patříte k lidem, pro které je práce také jejich koníčkem?

To si pište.

Martina Adamcová - Tina Adams - foto Dorota Bylica

Foto: Dorota Bylica

Martina Adamcová:

  • Narodila se 22. dubna 1966 v Ostravě jako Martina Adamcová, ale vyrůstala v Praze. Od roku 1993 žije v kanadském Montrealu. Působí jako herečka, filmová režisérka, scénáristka, producentka a spisovatelka. V Kanadě působí pod jménem Tina Adams.
  • V Čechách je známá z filmů – Tankový prapor, Nahota na prodej, Playgirls, Playgirsl 2, Pasáž, Černí baroni, Muzikanti a dalších. 
  • V Kanadě začínala v americkém seriálu Sirens, hrála ve filmech – The Perfect Assistant, Who Is Simon Miller?, French Kiss, Polytechnique, The Perfect Kiss, Hotel Limbo. Zahrála si v americkém filmu The World of Trouble a seriálech Killer Kids a Northern Mysteries.
  • Má produkční společnost Marcova Productions.
  • Je podruhé vdaná a vychovala čtyři děti – Frédéric, Vivian, Brighton a Elizabeth.
  • Syn Frederic Gariepy se stal úspěšným hercem a nedávno se přistěhoval do Prahy, kde vyučuje angličtinu a dále usiluje o prosazení se v herecké branži.

 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Fotograf Pavel Krásenský: „Pokud mám možnost mít v lednici své malé místo, kde si uchovávám usmrcený hmyz, tak je rodina opravdu velmi tolerantní“

200rozV rámci Listopadu, měsíce fotografie na našem webu jsme se rozhodli vyzpovídat i některé české fotografy. Prvním z nich je Pavel Krásenský, jehož ilustrace jste už určitě viděli v nějaké učebnici biologie. Jeho parketou je totiž makrofotografie hmyzu a ...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

František Nedvěd: „Jako legenda se vůbec necítím.“

frantisek nedvedFrantišek Nedvěd, který dal světu písně Stánky, Rozchod či Valčíček, brzy oslaví 65 let. Nyní jej můžete zastihnout na turné s bratrem Janem nebo se zaposlouchat do jejich spo...


Literatura

Jiří Kajínek – Můj život bez mříží

kajinek perexSnad všichni už celé roky sledujeme, jak se vyvíjí kauza Jiřího Kajínka, nejznámějšího českého vězně, který si stojí za tím, že to, za co byl odsouzen a do konce života zbaven svobody, neudělal. Lidé se rozdělili na dvě skupiny. Jedni mu věř...

Divadlo

Muzikál Mamma Mia! na prknech divadla Hybernia

Mia 200Muzikál Mamma Mia! patří bezesporu k nejslavnějším muzikálům světa. I u nás má tento muzikál úspěch. Prodalo se přes 250 000 vstupenek. Proto je muzikál obnoven a během léta se dočkáte 32 exkluzivních představení. V českém znění. Hra...

Film

Čtvrtý ročník přehlídky 3Kino záhy započne

3dBěhem prvních pěti listopadových dnů (1.-5.11.2017) se v pražských kinech Atlas a Evald pořádá již počtvrté přehlídka 3Kino – spatříme na čtyřicet převážně nových až nejnovějších filmů, zpravidla u nás dosud neznámých, natočených v tuzemsku  i u našich nejbližších sousedů,  na Slovensk...