Na našich představeních bývá veselo, říká Jiří Zbořil

Na našich představeních bývá veselo, říká Jiří Zbořil

Tisk

zbor perexModerátor a organizátor kulturních vystoupení Jiří Zbořil jezdí po republice s Divadlem Evy Hruškové, s Janem Přeučilem nebo se zpěvačkou Marcelou Březinovou. „Je vidět, že lidé byli dlouho doma a strašně jim chybí sociální kontakt - pobavit se, dát si skleničku a poklábosit o životě. To je strašně důležité,“ říká.

 

Jaký vás čeká pracovní rok?
Letošní rok 2022, rok se samými dvojkami bude, pokud nám to situace dovolí a já pevně věřím, že ano, ve znamení výjezdů s našimi představeními za diváky po celé naší krásné zemi. Nejčastěji jezdíme s Divadlem Evy Hruškové na různá místa hrát pohádky pro děti, ale také vystupujeme i pro dospělé v našem hudebně zábavném pořadu Jana Přeučila.

zbor3

S jakými představeními?
V podání Evy Hruškové a Zdeňka Rohlíčka mohou děti vidět krásné pohádky plné úžasných písniček a také si v těchto pohádkách samotné děti zahrají. U dětského diváka mají obrovský úspěch. V nabídce máme okolo jedenácti pohádek, takže je z čeho vybírat. A když zrovna nehrajeme pohádky pro děti, rádi pobavíme dospěláky s představením pro dospělé. Společně s Janem Přeučilem a Evou Hruškovou máme hudebně zábavný pořad plný zábavných historek z mistrovy tvorby, písničky, které si společně s námi mohou lidé zazpívat a také soutěžíme o různé ceny. Na místa se opakovaně vracíme a vracíme se tam moc rádi. Všichni rádi objevujeme nová místa a poznáváme nové přátele.

zbor1

S čím ještě do regionů vyjíždíte?
Součástí našich zájezdů bývají někdy i workshopy herecké tvorby, na kterých učíme společně s Janem Přeučilem a Evou Hruškovou místní divadelní soubory. To nás také velmi baví. Jako bonbónek máme pro fajnšmekry v nabídce rétorickou laboratoř Jana Přeučila. Nejezdím však jen s touto skvělou partou lidí, máme také společný pořad se zpěvačkou Marcelou Březinovou, která nikdy nezkazí dobrou náladu. Na těchto recitálech bývá také hodně veselo.

Můžete prozradit něco ze svého pracovního diáře?
To mohu. Absolvovali jsme vystoupení na zámku Šluknov, pokračováním je Rumburk, Nový Bor, Česká Kamenice, obec Rybníky a další místa naší krásné země. V létě se můžete vidět s Evou Hruškovou, Zdeňkem Rohlíčkem a Janem Přeučilem na hradě Svojanov, kde pravidelně probíhá divadelní pouť.

zbor2

Jiří Zbořil a Marcela Březinová

Jak těžké či jednoduché je v současné době pořádat kulturní akce?
Myslím si, že je to pořád stejné, co se organizace týká. Horší to bývá s návštěvností, někteří lidé se stále bojí chodit do divadla a na akce, ale pevně věřím, že se život vrátí brzy do normálu. Mám radost, že na našich vystoupeních je vždy plno.

Jak lidé reagují?
Diváci jsou úžasní. Přátelští. Je vidět, že byli dlouho doma a strašně jim chybí ten sociální kontakt - pobavit se, dát si skleničku a poklábosit o životě. To je strašně důležité. Jak říká Jan Přeučil: "Umění života spočívá v tom, uvědomovat si krásu všedního dne".

Redakce

Foto: archiv J. Zbořila


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Miluju symfonickou hudbu, klavírní a houslové koncerty, opery, ale ticho je taky dobré, říká Libuše Márová

libuse  marova200Čtyřicet let byla operní hvězdou Národního divadla Praha, ale i tak Libuše Márová často hostovala v zahraničí. Byly to hlavní role v operách, koncertovala, měla své recitály a točila v nahrávacích studiích. Carmen byla pro ni hodně ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Lubomír Větříšek: „Spousta kluků měla tu vojnu ještě horší než já nebo se odtamtud nevrátila"

Autor 100Dva roky v hajzlu je poměrně ostrý název knihy, která se věnuje neméně drsnému tématu. Lubomír Větříšek v ní na základě svých vzpomínek vypráví pravdivý příběh o dvouleté vojenské službě v letech 1983 až 1985. Setkal se na ní s šik...


Literatura

Životní pouť pobřežní cestou

Pobrezni cesta perexTeprve před několika dny se Raynor dozvěděla, že její manžel Moth trpí nevyléčitelnou nemocí. A k tomu právě přišli o dům a s ním i o práci. Nezbývá jim skoro nic – ani čas. A tak se rozhodnou vydat na pouť dlouhou tisíc kilom...

Divadlo

Jak je důležité míti po ruce Charleyovu tetu

200divCharleyova teta se celosvětově řadí mezi nejhranější a nejoblíbenější komedie. Ze dne na den proslavila autora hry Brandona Thomase, jenž byl do té doby spíše průměrným až podprůměrným dramatikem. Na českém jevišti se hra objevila už v roce 1894, tedy je...

Film

Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě

holubMožno si myslíte, že už ste videli svoj najabsurdnejší film, ale tento snímok dokáže vyvrátiť celý zmysel absurdity.

...