Jitka Ludvíková: „Nejsem sériový vrah, jsem jen spisovatelka. Asi si to budu muset nechat napsat na schránku.“

Jitka Ludvíková: „Nejsem sériový vrah, jsem jen spisovatelka. Asi si to budu muset nechat napsat na schránku.“

Tisk

jitka ludvikova 200Jitka Ludvíková se narodila v roce 1981 v Jindřichově Hradci. Vystudovala Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni. Šeď právnického života si zpestřuje psaním knížek, které jsou plné laskavého humoru, jenž přináší čtenářům tolik potřebnou dobrou náladu. Vydala již čtyři humoristické knížky Zkrocení mlsného muže, Můj manžel má jinou, no a co?!, Osvícení zoufalého muže, Devět let natvrdo, vyprávění s hravými úkoly pro předškoláky Julinka a Rek, knihu pro děti Hortenzie Malinová, knihu povídek Zakázané uvolnění a detektivky Nebezpečná hra, Dotek minulosti, Dotek vraha a nově Vánoční případ. V současné době žije s manželem a dcerami v Praze. Miluje cestování, tanec, divadlo a jižní Moravu.

Jak se máte v těchto dnech? Už na vás dýchá adventní nálada? Máte ráda toto období?

Mám se báječně. Hrdě se přiznám, že patřím k té sortě lidí, pro které jsou Vánoce nejkrásnějším obdobím roku. Na té lepší vlně už jedu několik týdnů. Při vaření si pouštím výhradně koledy a do kalendáře si zapisuji takové důležité údaje jako nezapomenout utrhnout barborku. Z prvního sněhového poprašku mám radost jako malé dítě a sáně už mám dávno připravené. Jsem přesně ten typ, který zkouší vánočku už v říjnu a v listopadu má napečené cukroví – což má ovšem tu nevýhodu, že je do prosince všechno snědené. Na druhou stranu můžu začít péct nanovo, a to mě i mé děti baví.

Lásku, možná až posedlost Vánoci, po mně zdědily i mé dvě děti. Hlavně starší dcera, ta už v létě nedočkavě vyrábí vánoční ozdoby a balí první dárky. Stromeček tak v dětském pokojíčku máme rozsvícený většinu měsíců v roce.

Jste spíše ten typ, který není v klidu, dokud nemá vše hotovo, nebo ten, který podlehne atmosféře a dokáže vše ostatní hodit za hlavu?

Samozřejmě šílím, že nic nestíhám, ačkoli podle mého manžela to tak hrozné není. My ženy už zřejmě máme v genech zakódováno, že perfektní může být ještě perfektnější. Proto uklízím, peču, vařím, sepisuji a škrtám nákupní seznamy, prolítnu pět obchodů, než vyberu ideální stromeček, po nocích vyrábím ozdoby a v hlavě mi stále visí seznam, na co nezapomenout. Například teď mám strach, abych nezapomněla uříznout barborku. A že v tom lítám potvrzuje i bramborový salát v lednici, který jsem včera jen tak na zkoušku udělala.

Dokonalé Vánoce se vším všudy, tak jak vypadaly, když jsem sama byla malá, chci hlavně kvůli dětem – tak už to my mámy máme. Na druhou stranu vím, že plán je jedna strana mince a realita ta druhá. Ne vždy všechno klapne na jedničku. Ale to nevadí. Především díky dětem jsem pochopila, že ten ideál rozhodně není v úklidu, dokonalém aranžmá nebo drahých dárcích. Vánoce jsou o pohodě, tradici, vzpomínkách a čase, který jsme spolu, a proto těsně před Štědrým dnem hodím všechno za hlavu a jednoduše si užívám. Abych byla přesnější: válím se u televize, cpu se cukrovím, a když jsem moc přeležená, strávím den na kopci. Od dětství mám super boby a když to dobře jede, jsem poslední, kdo ze svahu odchází. Boby mají tu výhodu, že frčí i na blátě


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Je skvělé mít pevné a stabilní zázemí, říká Martin Chodúr

chodurZpěvák Martin Chodúr zazářil už před několika lety, ale faktem je, že zejména až v poslední době zažívá nevšední úspěch. Natáčí, skládá i textuje, koncertuje se svou kapelou MACH. Přitom je vidět a slyšet nejen na svých, ale i na velkých show dalších hvězd...

Videorecenze knih

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Čtěte také...

Švihadlo: “Nacpat česká slova do reggae rytmů není jednoduché.”

svihadlo petr sturmaJak se u nás v dnešní době hraje reagge? Jak Češi reagují na Jamajčany? Kam spěje česká hudba? Nejen o tomhle jsme si povídali se zpěvákem a kytaristou skupiny Švihadlo, Petrem Šturmou.


Literatura

Nejděsivější místa české historie vážně děsí ...
ImageNakladatelství XYZ přináší velmi zajímavou knížku pro milovníky děsivých historických událostí a tragédií.  Ale také tajemna. Nedoporučuji číst v depresi! Lidstvo má i svou odvrácenou stranu a tady vy...

Divadlo

Ježek a sněhulák aneb když zimní spánek nahradí hřejivé přátelství

jezek a snehulak 200Závěrečná sobota zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie patří tradičně dětem, dětským představením a divadelnímu rodinnému pikniku. Letos počasí festivalu nepřálo a offprogram se nemohl odehrávat v š...

Film

Velká jízda za tornády

torn 200Film V oku tornáda (2014) je o městě Silverton, kde se během pár dní objeví spousta tornád. Akční snímek je o jízdě v autech, lítání v autech a odfukování lidí i s budovami.

...