Tomáš Krejčí: Projekt Kruanova dobrodružství je nyní v rukou fanoušků

Tomáš Krejčí: Projekt Kruanova dobrodružství je nyní v rukou fanoušků

Tisk

Krejci perexV souvislosti s propagací projektu chystané adaptace legendárního českého komiksu z časopisu ABC Kruanova dobrodružství jsem měla možnost hovořit také s jedním z jeho autorů, nadšencem a režisérem Tomášem Krejčím. Právě on je jedním z hlavních iniciátorů oživení myšlenky natočit film podle předlohy Vlastislava Tomana. K jeho dalším režijním a producentských počinům patří zatím nedokončený film Poslední z Aporveru a připravovaný snímek na motivy Čapkova románu Válka s mloky, dále spolupracoval na seriálech Horákovi a Redakce, jeho celovečerním hraným debutem byl snímek Bez tváře.

 


Pane Krejčí, představte nám, prosím, celý projekt směřující k natočení filmu Kruanova dobrodružství, jak to s ním v této chvíli vypadá?

Nejtěžším úkolem, který nás teď čeká, je rozhodnout se, zdali se bude jednat o klasicky hranou adaptaci, nebo zda budeme zvažovat old fashion animovanou verzi. Nebo hraný film a k tomu celoanimovaný seriál pro televizi. A až na základě výsledku kampaně na HIT HITU budeme řešit, jakou formou vyrobíme test, který nám naznačí, pro jaké výtvarné zpracování se rozhodneme. Nelehkým úkolem bude i doobsazení herců. Určitě bude těžké vybrat adekvátní živé představitele komiksových hrdinů tak, aby byly co nejvíce uspokojeny představy fanoušků komiksu a mohli se tak s postavami co nejlépe ztotožnit.

Kdy jste se poprvé s příběha Kruana a Malého boha setkal?
Bylo to už v mateřské školce, kde jsem většinou zůstával až jako poslední, protože rodiče byli hudebníci a měli trochu jinou pracovní dobu. Tam jsem objevil speciál časopisu ABC a díky tomu, že jsem se naučil ve čtyřech letech číst, mohl jsem se ponořit do příběhů Malého boha, Vzpoury mozků a dalších. A už tenkrát jsem si říkal, jaké by to bylo skvělé, kdybych si mohl tento příběh pustit i v televizi. Když jsem se stal režisérem, hledal jsem téma a po čase jsem si uvědomil, že zatím nikdo nezfilmoval žádný komiks z Ábíčka. Oslovil jsem Vlastu Tomana, a tak už pár let hledáme cestu, jak projekt oživit a udělat z něj výsledné pohyblivé obrázky.

Kruan 1

Tomáš Krejčí a Vlastislav Toman

To zní zajímavě. Když bychom si představili ideální vývoj průběhu tvorby filmu, kdy zhruba bychom se mohli těšit na film Kruanova dobrodružství?
Podle posledního vývoje se zdá být reálné, že bychom s natáčením mohli začít v lednu příštího roku. Nejdříve je však nutné doladit výtvarnou stránku a konečnou verzi scénáře, aby obsahoval vše podstatné a aby s výsledkem byli všichni spokojeni. Začne-li se v lednu natáčet, je reálné, že by do 18 měsíců poté byl film v premiéře.

Dalo by se tedy říci, že tento film je nyní prioritou ve vaší tvorbě?
Nemohu říct, že by pro mě byl některý z projektů stěžejním, protože v mé profesi se nelze věnovat jen jedné věci. To by mě neuživilo. Ale je pravdou, že tak 70-80 procent času v poslední době věnuji tomuto projektu, protože cítíme, že diváci i fandové jsou mu nejvíce nakloněni, takže je nechceme nechat dlouho čekat. Ani my nevidíme důvod, proč to dále odkládat. Určitě je to nyní i v rukou fanoušků, protože když se ukáže, že o to není zájem, tak potom nebude proč a pro koho ten film dělat.

Zmiňoval jste se o výběru hlavmních představitelů. Máte již někoho, jehož účast na natáčení je jistá?
Určitě. Počítáme s Maruškou Doležalovou, Vaškem Jiráčkem, Petrou Žďárskou, Romanem Říčařem, Bárou Balkovou...

Kuan 2

Vývoj projektu budu určitě sledovat, protože jsem prostřednictvím HIT HITU jeho investorem. Přeji tedy, ať se vše daří a postupuje mílovými kroky vpřed, abychom se filmu co nejdříve dočkali.
Mohu ještě dodat, že hudbu bude dělat Ondřej Brousek z kapely Monkey Business, kameru David Ployhar, kostýmy Markéta Šafáriková, zvuk Jří Klenka.

Jak to vypadá po technické stránce? Například se stavbou Malého boha.
To záleží na tom, jakou stylizaci zvolíme. Při předtáčce jsme Malého boha nahradili několika pneumatikami, na které jsme dali pár prkýnek sbitých dohromady a nějaké páky. Simulovali jsme jeho pohyb, což, myslím, vypadalo velice dobře. A v jednom testu jsme ho nahradili modelem počítačovým. Ale třeba si řekneme, že 3D cesta není to pravé a vyřešíme to 2D kresleným modelem. Abychom zachovali komiksovou stylizaci, tak budeme pravděpodobně ty věci kreslit. Konečné rozhodnutí padne až po testu.

Kruan 3

Vybíráte si poměrně atraktivní témata, z mého pohledu dost obtížná. Ani tuto realizaci si úplně představit nedovedu. Ale co si dokážu představit ještě méně, to je váš plán natočit film Válka s mloky.
To je úplně stejný případ, ale oproti Kruanovi je to horší v tom, že chybí přesná představa mloků, hlavní hrdina, příběh...takže, jak z toho ven? Nad Válkou s mloky jsme strávili čtyři, pět let jenom tím, že jsme oslovovali různé scénáristy s prosbou, zda by se pokusili převést toto téma do literárního scénáře tak, aby se s toho dal udělat souvislý, koukatelný film. Aby celý příběh dával nějaký smysl. Realizační stránka se však jeví paradoxně snazší, protože je o tento projekt ze strany producentů mnohem větší zájem. Uchopení realizace Války s mloky nemusí být až takovým problémem v případě, že bychom se rozhodli pro způsob, který volil Karel Zeman – natáčení ve studiu a dokreslení dalších věcí karikaturními kresbami, čímž by se dalo také podtrhnout Čapkovo poselství. Takže tato cesta by mohla být dokonce i snazší, než Kruanova dobrodružství. Každý projekt je zkrátka výzvou v jiném směru.

Zmínil jste, že se ve své profesi věnujete více projektům najednou. O jaké další se například jedná?
Rádi bychom natočili jeden kratší film, road movie, kterou bychom točili na Islandu. Plánujeme to někdy v létě, určitě by mi to udělalo radost a věřím, že bychom si s kolegy natáčení hezky užili. Na to se těším, baví mě to a je to velmi snadno realizovatelné.

KRUAN

Pak existuje ještě jeden velký projekt, Poslední z Aporveru, který doposud není dokončený. Zajímalo by mě, proč se to celé zaseklo.
Jedná se o projekt, který vznikal dlouho a měl složité financování, podílelo se na něm mnoho subjektů a koordinace všech byla velmi složitá. Ve fázi dokončovacích prací došlo k tomu, že jeden z producentů odcizil peníze z Fondu slovenské kinematografie a použil je na něco jiného. Doufáme, že se nám podaří najít někoho, kdo by se financování ujal, abychom mohli film zdárně dokončit. Za 14 dní jedeme na Cartoon movie festival do Lyonu, kde se prezentují animované filmy, tam bychom rádi někoho oslovili.

Děkuji za rozhovor a přeji všem vašim projektům hodně štěstí!
Také děkuji.

Audio verze rozhovoru

Bližší informace najdete ZDE:
www.hithit.com/cs/project/876/kruanova-dobrodruzstvi

( 1 hlas )

Zroj foto: FB Kruanova dobrodružství
https://www.facebook.com/KruanFilm?fref=ts

 


 
Banner

Přihlášení



Slavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Národní knihovna ČR

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Fotograf Jiří Šubrt: „I modelky a modelové jsou lidé a chovají se jako lidé“

200rozMísto celebrit jsme tentokrát vyzpovídali jiného umělce, a totiž fotografa Jiřího Šubrta. Zaměřuje se na různé typy fotografií a na vše má jasný názor. Přečtěte si o modelkách, křivkách a lásce k fotografování…

...

Literatura

Proč Einstein nenosil ponožky?
 
einsteinZjistěte, jak zdánlivě nepodstatné věci ovlivňují naše myšlení. Jaký vliv má na naše vnímání například naprosto banální skutečnost, že držíme v ruce šálek kávy nebo se nacházíme v místnosti s vysokými stropy...

Divadlo

1000 věcí, co mě serou aneb zůstaneme kamarádi?

1000veci uvodkaUž je to 865 hejtů, co se na síti objevil blog 1000 věcí, co mě serou. Moderně pojaté fejetony, kterými nás povedená trojice oblažuje a nebojí se pojmenovat věci, které štvou obvykle i nás ostatní, ale nikdy jsme je nedotvořili do „věč...

Film

Britská škola humoru pro pokročilé: U Konce světa

200filmKomediální autorské dvojici Simon Pegg – Edgar Wright se podařilo získat pro svůj film U Konce světa řadu hvězdných jmen, mimo jiné i Pierce Brosnana. Možná to nemluví samo za sebe, ale leccos to o nové britské komedii napovídá.

...