Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak čtenáři listují, tiše rozmlouvají s pracovníky, radí se s dalšími čtenáři. Tvůrčí atmosféra, dá se říci. Knihovnice a knihovníci se dostanou téměř ke všem titulům, které vychrlí nakladatelé, mají možnost je alespoň prolistovat. Také vidí, jak jde který příběh na dračku, jak se o něj jejich čtenáři „perou“ či nikoli. A tak jsme oslovili pracovníky knihoven, aby nám prozradili, které knížky s chutí přečetli sami, které se nejvíc líbily jejich čtenářům a jak se vůbec rok 2012 v knihovně vyvedl. Zde jsou jejich odpovědi.
Za síť poboček Městské knihovny v Praze odpovídá její tisková mluvčí Lenka Hanzlíková plus je rozhovor doplněn postřehy z MKP - Dittrichova 2
Abych pravdu řekla, tak to, jak popisujete knihovny na prvních čtyřech řádcích, tak tak bych veřejné knihovny viděla a prezentovala jen opravdu nerada. Knihy a informace samozřejmě hrají v knihovnách velkou roli, ale stále více se prosazují i kulturní aktivity (viz www.mlp.cz/akce) nebo prostě jen místo, kde je fajn posedět, hrát wii nebo stolní hru (viz http://www.mlp.cz/cz/novinky/fotogalerie-mkp/f855-na-chodove-rostou-stromy/)
Které knížky byly u vás v loňském roce největším hitem? (cca 5) O které měly nejvíce zájem děti a o jaké dospělí? Čím čtenáře oslovily, co myslíte? Patří i mezi vaše favority?
Pro dospělé:
1. LARSSON, Stieg, Dívka, která si hrála s ohněm
2. KIMM, Gabrielle, Jeho poslední vévodkyně
3. QUEEN, Ellery, Ďábelské ragú
4. STELLA BLÓMKVIST, Hra na pravdu
5. LARSSON, Stieg, Muži, kteří nenávidí ženy
Pro děti (resp. Půjčováno dětmi do 15 let):
1. DAVIS, Jim, Garfieldova show
2. PICHON, Liz, Úžasný deník - Tom Gates
3. PEIRCE, Lincoln, Velkej frajer Nate je prostě tříd..
4. MEYER, Stephenie, Stmívání
5. MEYER, Stephenie, Nový měsíc
No, není to žádné překvapení, půjčování sleduje trendy. Garfield je komix, zábavný a dobře se listuje, tlustého zavilého koucoura miluje každý. Detektivky pro dospělé jsou také evergreen.
MKP Dittrichova: Dospělí přivítali další knihy Vlastimila Vondrušky, Václava Cílka, nové doplněné vydání Ekonomie dobra a zla Tomáše Sedláčka, další knihy (zvláště Sněhulák) Jo Nesbøa, ženy žádaly Padesát odstínů šedi (důvodem zde asi bude, že těmto ženám něco v životě chybí…).
Zvýšený zájem o veškeré zpracování atentátu na Heydricha a další okolnosti díky výročí i blízkosti knihovny sídlící vedle krypty parašutistů a velké retrovýstavy na Karlově náměstí. U dětí je stále v oblibě i díky komerční reklamě Deník malého poseroutky a podobné deníky+ u dívek Upíří deníky.
Preferují čtenáři díla českých nebo zahraničních autorů?
Viz žebříček, ale třeba loni se do první pětky vešel i Viewegh, dlouho se v desítce držel Vondruška, a když něco nového vyjde Urbanovi. Loni se tam z českých probojovala jen Věra Fojtová s historickým románem Prokletí lipovského dvora.
MKP Dittrichova: Oboje stejně.
Jaký knižní žánr je mezi vašimi čtenáři nejvyhledávanější? Je pravda, že to jsou detektivky?
Viz žebříček výše. Myslím, že nejde ani tak o žánr, jako o čtení pro relax a někdy i útěk. Takže stálé místo má kromě detektivek i fantasy.
MKP Dittrichova: Čtenáři sáhnou rádi po dobré beletrii i díky doporučení v knihovně a dobré reklamě, často i díky rozhlasové četbě stanic Vltava a Praha.
Pokud by vaše knihovna mohla udělit Knihovnickou cenu některé z loni vydaných knih, které?
Do toho bych se asi nepouštěla, cen už máme v ČR mnoho a, jak říkal knihovnický vědátor Ranganatan – každá kniha má svého čtenáře…
MKP Dittrichova: U dětí Jižní louce A. Lindgrenové a pochvalu stále dobrým nakladatelstvím Baobab a Meander a u dospělých knize Petra Zídka Po boku – třiatřicet manželek našich premiérů.
Jsou knihy, které na vás zapůsobily vysloveně negativně? Pokud ano, čím?
Nečtu knihy, které na mě působí negativně. A nedoporučuji to ani ostatním.
MKP DIttrichova: Stále to jsou příběhy a nedobré překlady z dílny nakladatelství EGMONT.
Každá knihovna připravuje spoustu akcí kolem čtení a čtenářství – pro děti i dospělé – kterými akcemi byste se rádi pochlubili?
Fantastická knihovna (http://www.mlp.cz/cz/projekty/tematicke-projekty/knihovna-s-fantasii/), literární workshopy v pobočce Smíchov (pokročilí) a Domě čtení (děti), Putování středozemí (www.mlp.cz/hobit), program Domu čtení (http://www.mlp.cz/cz/kontakty/pobocky/dum-cteni-ruska/) , filmová dramaturgie (www.mlp.cz – záložka Kino v knihovně)
MKP Dittrichova:Tady jsou ta naše:
Pravidelná čtení pro 1–3leté děti s doprovodem zvané Ovčí kapsička a pravidelná čtení pro předškoláky zvané Školní brašnička.
Pro mladší školáky celoroční literární program Karlíkův zlatý kupón s knihou R. Dahla Karlík a továrna na čokoládu, celoroční program Do školy s Lisou s knihou Děti z Bullerbynu, celoroční literárně výtvarný program 12× s Lorim s 12 knihami Daisy Mrázkové, pro starší děti celoroční program Záhada hlavolamu Jaroslava Foglara a 2–3 dílné programy Nonstopčtení (malá škola přednesu) a Hanin kufřík (k šoa).
Vítáte celostátní kampaně na podporu čtení u mládeže, jakou je např. projekt Čtení pomáhá?
Ano, do celostátních kampaní vyhlašovaných SKIP (Svaz knihovníků a informačních pracovníků) se zapojujeme (Noc s Andersenem, Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka, Březen měsíc čtenářů, Týden knihoven apod.), Čtení pomáhá aktivně nepodporujeme.
Setkali jste se s nějakými kuriozitami? Zanechali čtenáři v knížkách třeba netradiční záložky, měli zvláštní přání čtenářů, přebalili knihu do zajímavého obalu, rozveselila vás něčí poznámka napsaná v knize či vyřčená u půjčovního pultu?
Z netradičních záložek jsme měli výstavu, tedy z těch, co se vystavit daly :-) (pohlednice, lístky, obrázky, milostná psaníčka). Poznámky do knih z knihovny prosím ne! :-) Hlášek máme spoustu, některé z nich ve výroční zprávě za rok 2011 (http://www.mlp.cz/cz/o-knihovne/vyrocni-zpravy/)
Zaznamenali jste nové výtvarníky, kteří by se kvalitou ilustrací přiblížili uznávaným autoritám takového formátu, jako byli Helena Zmatlíková, Adolf Born či Zdeněk Burian?
Určitě – několik jmen za všechny – Renáta Fučíková, Petr Sís, Martina Skala. Ale z těch, co se líbí dětem – Karel Jerie (např. Max), nebo Nick Sharatt.
Mají rádi čtenáři v knížce obrázky? Vybírají si knížky podle toho, zda jsou ilustrované nebo ne? Jakou úlohu podle vás hrají ilustrace v knize?
Tak u malých dětí je to nutnost, dospělí si snad už podle obrázků nevybírají. Ale to samozřejmě neplatí u komiksů nebo grafických románů. :-)
Myslíte, že je důležitá vnější podoba knih – vzhled obálky, vazba, písmo, formát?
Rozhodně, velmi dobře a kvalitně s tím pracuje např. nakladatelství Argo nebo Kniha Zlín a některé edice Mladé Fronty.
Nabízíte nějaké typy elektronických čteček? Je o ně mezi čtenáři zájem? Jakou budoucnost podle vás mají elektronické knihy – pozorujete v té souvislosti úbytek čtenářů? Nebojíte se, že za pár let elektronické knihy ty papírové zcela vytlačí? Čtete je i vy sami nebo stále dáváte přednost klasické tištěné knize? Vidíte nějaký přínos tištěných knih oproti e-bookům (a naopak)?
Ano, nabízíme od roku 2010 (http://www.mlp.cz/cz/novinky/47-pujcte-si-e-ctecku-v-knihovne/ - nově také Touch 622 od PocketBooku). Ano, je zájem. Těžko říct, podle mého jsou čtečky slepé rameno a knihy na tabletech budou multimediální. Ale pak nevím, jestli budeme hovořit o knihách a jestli tyto dokumenty budou mít tu samou funkci jako mají papírové knihy. Myslím, že žádné elektronické médium tištěnou knihu nevytlačí, možná upozadí, a možná také ne. Nevím.
Jak je to s rozšiřováním počtu čtenářů, kteří si chodí knihy půjčovat? Kolik nových čtenářů vám přibude (v průměru za měsíc)? Jsou měsíce, kdy se počet nových zájemců rapidně zvýší? Přibývá nebo ubývá vaší knihovně čtenářů?
Jakým způsobem spolupracujete s místními školami? Kdy se stávají školáci vašimi čtenáři? Vydrží jim „chození do knihovny“ po celou školní docházku nebo zaznamenáváte úbytek zájemců o čtení knih a nižší návštěvnost s postupem věku? Co si myslíte o vztahu mládeže ke čtení? Setkáváte se s mnoha dětskými či dospívajícími čtenáři, nebo se vám naopak zdá, že mladí o čtení ztrácí zájem? Co je, podle vás, příčinou tohoto stavu? (například souvislost s rozmachem internetu)
Ale přátelé, tyto otázky jsou na samostatné pojednání. Omlouvám se, to fakt nedám. Ale obecně, se školami spolupracujeme (http://www.mlp.cz/cz/projekty/cilove-skupiny/pro-skoly/). Když se děti do knihovny přivedou, tak se jim to líbí. Důležitá je ta cesta a práce na tom, jak dětem ukázat, že čtení není jen otrava a něco, co mi nejde a trápím se tím…
Jaká věková vrstva je nejpočetnější mezi vašimi čtenáři všeobecně? Můžete nám prozradit věk nejmladšího a nejstaršího čtenáře vaší knihovny?
Děti, školní mládež, starší věk. To opravdu nevím, ale zapsat se může kdokoli, takže hádám, že máme jak novorozence, tak kmety.
Má u vás čtenář přístup k cennějším, historicky významným knihám? Jakým způsobem probíhá jejich rezervace a zápůjční proces pro studium?
Ano, máme otevřenu badatelnu Vzácných tisků (http://www.mlp.cz/cz/kontakty/pobocky/vzacne-tisky/).
Jaké knihy si dnes lidé už vůbec nepůjčují?
Velmi klesla půjčovanost školní četby, která se dá sehnat jinak. Myslím, že největším ležákem je tak jako IV. díl F. L. Věka…
Kolik svazků vaše knihovna ročně vyřazuje? Jaký je jejich další osud?
Loni to bylo přes sto tisíc svazků. Opotřebované odepisujeme rovnou, další prodáváme (http://www.mlp.cz/cz/novinky/doplnte-si-knihovnu/)
Jaké další služby poskytujete vašim klientům kromě půjčování knih?
Viz výše – kultura, studium, soutěže.
Děkujeme Vám za Váš čas a za Vaši záslužnou činnost na literárním poli!
Redakce Kultury21.
Adresa knihovny (případně webové stránky): Městská knihovna v Praze, www.mlp.cz
< Předchozí | Další > |
---|