Nejvzácnější drahokam? Alexandrit!

Nejvzácnější drahokam? Alexandrit!

Alexandrit 200Myslíte si, že nejvzácnějším drahým kamenem současnosti je diamant? Omyl! Princezny o tom už vědí své… a chtějí alexandrit.

 

 

 

Vzácná varieta minerálu zvaného chryzoberyl byla objevena teprve kolem roku 1833. Zvláštnímu kameni do té doby nikdo nevěnoval pozornost. A to i přesto, že se vyskytoval poměrně často na stejných místech, jako tolik oblíbené safíry.

Novému drahokamu dal jméno ruský carevič Alexandr II. (zvaný později Veliký), který v době jeho objevení oslavil 16. narozeniny a stal se tak plnoletým.

Alexandrit2

Alexandrit svými vlastnostmi okamžitě zaujal snad všechny výrobce šperků. Je to totiž třetí nejtvrdší nerost na světě, takže se dá výborně brousit. Navíc mění barvu. Za denního světla je alexandrit zelený, při jakémkoliv umělém osvětlení se zbarvuje do fialova. Vědci tuto přeměnu barev dlouho nedokázali vysvětlit. I proto je alexandrit dodnes opředen tajemstvím. Záhadou je také jeden obraz s podobiznou matky Alexandra Velikého. Alexandra Fjodorovna na něm má zvláštní náhrdelník ze zelených a fialových kamenů. Přestože to na první pohled vypadá, že se jedná o alexandrity, tento obraz vznikl daleko dřív, než byl zvláštní nerost objeven. Vědcům se totožnost kamenů na obraze dosud nepodařilo objasnit.

Největším nalezištěm alexandritu byl ruský Ural. V tajemnějších dolech se ovšem údajně už netěží. Nějaké alexandrity se také podařilo objevit na Cejlonu a v Brazílii. V Česku se tento zvláštní drahokam nevyskytuje.

Ale nezoufejte! Díky současným technologiím je možné alexandrit vyrobit i uměle. Šperk s umělým kamenem vás navíc vyjde mnohem levněji.

Alexandrit1

Foto: www.zivedrahokamy.cz a www.juwelo.de


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda

Tapír

  • TAPÍR 5/2022
    Podzimní číslo Tapíra je venku! Těšit se můžete na rozhovor s Danem Černým, který to dotáhl až ke kreslení kačerů...
  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Martina Bittnerová: „Je důležité vyvolávat hlubší emoce!“

Bittnerova 200Viktor Dyk, Karel Hynek Mácha, Stanislav Kostka Neumann, Jiří Karásek ze Lvovic a další velikáni jsou v příbězích Martiny Bittnerové zajímavým způsobem „polidšťováni“. Spisovatelka a badatelka v jedné osobě nabízí nový pohl...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Procházky, které těší a sbližují malé, velké a jejich psí kamarády

nahaci perexZajímavý projekt I love naked – procházky bezsrstých plemen psů již od roku 2018 vytváří platformu pro milovníky, majitele a obdivovatele těchto zvláštních psů. Pravidelná setkání se konají minimálně čtyřikrát do roka, pokud to situace spojená ...

Z archivu...


Literatura

Román napsaný ve vězení? To je Poprvé

Poprve 200V nakladatelství Jota vyšla kniha Poprvé od Nica Walkera, která je předlohou filmu Cherry, kde hlavní roli ztvárnil Tom Holland.

 

...

Divadlo

Největší příběh všech dob

Nejvetsi pribeh 200Hra Patricka Barlowa „Největší příběh všech dob“ (Greatest story ever told). Divadelní „road movie“ se vrací! Aneb všechny cesty vedou na Golgotu...

 

...

Film

Hotel – když nedokážete žít sami se sebou

hotel uvodkaŠtěstí, to je krásná věc, ale ani snaha a pečlivé plánování ho v životě nezajistí. O tom, se přesvědčí i hlavní hrdinka švédsko-dánského dramatu Hotel. Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald v rámci cyklu Severské filmové čtvrtky ...