Nejvzácnější drahokam? Alexandrit!

Nejvzácnější drahokam? Alexandrit!

Tisk

Alexandrit 200Myslíte si, že nejvzácnějším drahým kamenem současnosti je diamant? Omyl! Princezny o tom už vědí své… a chtějí alexandrit.

 

 

 

Vzácná varieta minerálu zvaného chryzoberyl byla objevena teprve kolem roku 1833. Zvláštnímu kameni do té doby nikdo nevěnoval pozornost. A to i přesto, že se vyskytoval poměrně často na stejných místech, jako tolik oblíbené safíry.

Novému drahokamu dal jméno ruský carevič Alexandr II. (zvaný později Veliký), který v době jeho objevení oslavil 16. narozeniny a stal se tak plnoletým.

Alexandrit2

Alexandrit svými vlastnostmi okamžitě zaujal snad všechny výrobce šperků. Je to totiž třetí nejtvrdší nerost na světě, takže se dá výborně brousit. Navíc mění barvu. Za denního světla je alexandrit zelený, při jakémkoliv umělém osvětlení se zbarvuje do fialova. Vědci tuto přeměnu barev dlouho nedokázali vysvětlit. I proto je alexandrit dodnes opředen tajemstvím. Záhadou je také jeden obraz s podobiznou matky Alexandra Velikého. Alexandra Fjodorovna na něm má zvláštní náhrdelník ze zelených a fialových kamenů. Přestože to na první pohled vypadá, že se jedná o alexandrity, tento obraz vznikl daleko dřív, než byl zvláštní nerost objeven. Vědcům se totožnost kamenů na obraze dosud nepodařilo objasnit.

Největším nalezištěm alexandritu byl ruský Ural. V tajemnějších dolech se ovšem údajně už netěží. Nějaké alexandrity se také podařilo objevit na Cejlonu a v Brazílii. V Česku se tento zvláštní drahokam nevyskytuje.

Ale nezoufejte! Díky současným technologiím je možné alexandrit vyrobit i uměle. Šperk s umělým kamenem vás navíc vyjde mnohem levněji.

Alexandrit1

Foto: www.zivedrahokamy.cz a www.juwelo.de


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks

Tapír

  • Tapír 2/2023
    Už se těšíte? My ano! Už 9. března (ano milé dámy, v den, kdy budete střízlivět z oslav MDŽ) vychází...
  • Slavíme 8 let
    Dne 22. 2. 2023 to bylo 8 let, co jsme vydali úplně první číslo Tapíra. Tehdy vycházel jen elektronicky.  ...
  • Tapír 1/2023
    Více na Časopis Tapír | E-tapír (e-tapir.cz)    
Banner

Rozhovor

Moderátoři Česko Slovensko má talent: „Trochu sa citíme ako antistresová hmota.“

moderatori 200Show Česko Slovensko má talent letos moderuje dvojice Marcel Forgáč a Milan Junior Zimnýkoval. Společně se znají od roku 1998 a 6 let moderují společně. Co pro ně znamená tato příležitost a co je dokáže nadchnout? To se dozvíte v našem rozhov...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Ve Vrbně odhalili bustu Josefa Lowaga

Praded perexV pátek 20. září uplynulo přesně 170 let od narození českého spisovatele Josefa Lowaga. Na počest této významné regionální osobnosti odhalili ve Vrbně pod Pradědem bustu před budovou místní pošty a informačního centra.


Literatura

Kniha o oranžovém pokladu je zároveň pokladem do knihovny

Rakytnik perexRakytník nová a významná kulturní plodina, která vyvolává stále větší zájem, což se dozvíme už z anotace knihy. Právě díky popularitě a boomu této plodiny jistě vznikla tato kniha, jež čtivou formou seznamu...

Divadlo

Na podzim do divadla: A voda stoupá

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co se v podzimních měsícíchzejdete podívat. V listopadu si můžete vyrazit do Divadla Rokoko na komedii A voda stoupá.

...

Film

JAK FUNGOVALA TOVÁRNA BARRANDOV

Tovarna Barrandov perexZáhy po nastolení komunistického režimu se vynořily představy, že ani filmové studio Barrandov se nijak neodlišuje od běžných továren, vždyť i v něm se přece vyrábí zboží. Vzápětí převážila víra, že je zbytečné natáčet...