Březen je z pohledu meteorologie významným měsícem. Nejen, že je to první meteorologický jarní měsíc, ale 23. března se slaví Světový meteorologický den. A to už od roku 1961. Přitom už v roce 1947 byla ve Washingtonu podepsána „Dohoda o Světové meteorologické organizaci“, ale v platnost vstoupila po ratifikaci 23.3.1953. Světová meteorologická organizace (SMO), v současné době se svými 185 členy, patří mezi výkonný orgán OSN. Československo se přiřadilo už v roce 1947 jako 17. stát na světě.
Administrativní, organizační a publikační úkoly plní sekretariát se sídlem v Ženevě, která je financována z příspěvků členských států. Mezi hlavní úkoly světové meteorologické organizace patří podpora při výstavbě meteorologických center, systémů pro rychlou výměnu meteorologických dat a informací, zabezpečování jednotné publicity meteorologických dat a informací. SMO vydává velké množství publikací.
Světová meteorologická organizace každý rok vydává i téma na oslavu SMD. Tématem letošního Světového meteorologického dne je Podnebí a voda. Toto téma se zaměřuje na nedostatek vody a hospodaření s vodou: „Svět nyní čelí rostoucím výzvám způsobeným vodním stresem, povodněmi a suchem a nedostatečným přístupem k čistým zásobám. Je naléhavě nutné zlepšit předpovídání, monitorování a řízení zásobování vodou a řešit problém příliš velké, příliš malé nebo příliš znečištěné vody“.
Předpovídej počasí
Také já jsem se snažila udělat všem příznivcům ke SMD radost. Nakladatelství Paseka vydává knihu „Předpovídej počasí“, kde je moji spoluautorkou Martina Součková. První myšlenka napsání knihy vychází z toho, že v Česku fotbalu a počasí rozumí každý. Hned na úvod se přiznám, že muže v Ofsajdu od Karla Poláčka jsem sice četla, ale tím to se znalostmi fotbalu u mne končí - fotbalovým přenosům se totiž úspěšně vyhýbám. Domnívám se však, že vyhnout se hodnocení posledního zápasu je přeci jen snazší než uniknout informaci o počasí a hlavně vyhnout se jeho projevům a dopadům na náš život. To na počasí – fenomén dnešní doby, narazíme dnes snad všude – v rozhlase, televizi, novinách, internetových portálech aj., stačí si jen vybrat. Také téma hovoru se často točí kolem počasí, protože ovlivňuje naše každodenní plány, aktivity a v neposlední řadě i naši psychickou a fyzickou pohodu.
Součástí práce meteorologa je nejen vyhodnocování dat a porovnávání výstupů jednotlivých numerických modelů, na základě nichž se předpovědi sestavují, ale také předpověď počasí interpretovat tak, aby ji každý uživatel správně porozuměl a mohl ji využít ke svým účelům.
Opravdu ale dokážeme správně rozšifrovat a porozumět všem meteorologickým pojmům, které se běžně v předpovědi počasí vyskytují a které tam mají své nenahraditelné místo?
Právě k tomu by měla sloužit kniha „Předpovídej počasí“ – vysvětlí jednotlivé meteorologické pojmy a termíny, dá možnost nahlédnout do náročné práce meteorologa při sestavování každodenní předpovědi počasí, pokusí se zodpovědět na nejčastější otázky o počasí. Druhá polovina knihy je věnována praktickému cvičení – fyzikálním pokusům, které vysvětlují základní principy a rovnice nejen v atmosféře. Na závěr si můžete sami sestavit předpověď počasí.
< Předchozí | Další > |
---|