Tenisový thriller: Holky a žhavé míče v Palermu
Kultura21.cz

Tenisový thriller: Holky a žhavé míče v Palermu

Fedcup 200Co všechno se může přihodit fanouškům ženského tenisu, když o tomto víkendu budou sledovat napínavé utkání Fed Cupu mezi Italkami a Češkami? Kdepak, žádná zábava. Bude to rizikové, ba přímo nebezpečné! Nevěříte?

 

 

Radím vám dobře: než se posadíte před televizor či před jiné médium, přesvědčte se, jestli máte po ruce dostatek pití, potravin a prostředků první pomoci. To všechno můžete potřebovat!

Palermo. Město, které si kdekdo automaticky spojuje s napětím a dobrodružstvím. To máte z toho, že často koukáte na filmy o mafiánech! Ano, lepší místo pro semifinálový zápas Fed Cupu nevymyslíte. Slunce, antuka, emoce, skvělí diváci… Čeká se nelítostný souboj dvou špičkových týmů.

Itálie a Česká republika patří v posledních letech k nejúspěšnějším účastníkům slavné světové soutěže. Jen považte: Italky získaly tuto trofej v letech 2006, 2009 a 2010, zatímco Češky se radovaly v posledních dvou ročnících – 2011 a 2012. S použitím svérázného slovníku sportovních spolukomentátorů lze konstatovat, že tentokrát na sebe narazí „dvě kvality“. Za vše hovoří i aktuální postavení nejlepších hráček obou týmů na světovém žebříčku WTA: Sara Erraniová je sedmá, Petra Kvitová osmá, Roberta Vinciová dvanáctá, Klára Zakopalová dvacátá a Lucie Šafářová pětadvacátá.

Snad se na mě Slovenky a Rusky (účastnice druhého semifinále) nebudou zlobit, když napíšu, že utkání Itálie – ČR je předčasné finále. Argumentovat netřeba, jistě s tím všichni souhlasíte. Z psychologického hlediska vůbec nevadí, že mediální prognostici mírně favorizují italský tým. Tyto úvahy podporuje jednak vzpomínka na semifinále roku 2010, které Češky v Římě prohrály 0:5 a jednak nedávné finále turnaje v Katovicích, kde Petra Kvitová podlehla Robertě Vinciové 6:7, 1:6. Probůh – snad se jedno ani druhé teď nebude opakovat.

Fedcupfoto2

Bude to boj! Nechť muži zapomenou na erotický půvab tohoto sportu. Co na tom, že tenistky při některých úderech křičí jako při orgasmech. To teď není vůbec podstatné. Fandící divák by se měl soustředit na pohyb, herní styl a přesnost úderů. Vězte, že během utkání přijdou krušné chvíle, kdy před monitorem sotva popadnete dech. Třeba já mám z některých předešlých zápasů vyzkoušeno, že během jednoho setu může z hlavy vypadnout 66 až 75 vlasů a ty, které zůstávají, od kořínků šediví. V Čechách a na Moravě žijí muži, kteří budou tento zápas sledovat dočista plešatí. Někteří z nich by vám možná dosvědčili, že mají na kontě několik zápasů Petry Kvitové.

Ach, ta Petra… Novináři některých novin k jejímu jménu přiřazují slovo „lvice“. Rozumím jim, chtějí zdůraznit bojovnost nejlepší české tenistky a zároveň pracovat se symbolikou (český lev). Jenže Petra Kvitová je ve skutečnosti Ryba! Narodila se v tomto znamení stejně jako další tři osobnosti českého tenisu – Hana Mandlíková, Helena Suková a Jan Kodeš. Znalci horoskopů zřejmě tuší, kam mířím. Ryba je náladová a proměnlivá. Když sleduji zápasy Petry Kvitové, obvykle trpím. Například za stavu 0:40 při jejím podání. Anebo když vede 5:0 a najednou je to 5:4 a 15:40. To všechno mám prožité. Většinou nechápu, jak je možné, že česká tenisová jednička je schopná tak snadno spadnout na dno a pak se z něj dostat. Ryba, lvice, bojovnice.

Tuším, že v Palermu bude horko. Nejen holkám na kurtu, ale i nám, českým (sportovním) vlastencům u obrazovek. Bez ohledu na počasí ve vašem obýváku či v restauraci nezapomeňte na pitný režim a rozumné stravování. Jeden můj kamarád spořádal během jednoho zápasu Fed Cupu asi tunu polských sušenek a pak skončil na operačním sále se splašeným žlučníkem. Kvůli tomu už nemohl sledovat úžasný výkon páru Hradecká – Hlaváčková.

To je snad lepší zešedivět. Tuším, že tento proces se při pohledu na často labilní ženský tenis nevyhne ani mafiánům.


Foto/zdroj: www.facebook.com/Czech Fed Cup Team


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Tapír

  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
  • Tapír 2/2022
    Druhé číslo Tapíra v prodeji od 3. března 2022      
  • Rozhovory na e-tapírovi
    Na našem webu www.e-tapir.cz budeme celý letošní rok publikovat rozhovory s našimi kreslíři. Nyní si můžete přečíst rozhovory s Romanem...

Videorecenze knih

Rozhovor

Vidět rozzářené oči je velmi dojemné!

ducho200Pečovatelskou službu Kvalitní podzim života není třeba dlouze představovat. Již přes dva roky se tým paní ředitelky Lenky Klestilové s obrovskou láskou a péčí stará o seniory v přilehlém okolí Vestce. Stejně jako v předešlých letech, tak i konec loňskéh...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Tak tohle byla..Velká výzva!

altV sobotu 9. června se na Letné v Praze uskutečnil jednodenní festival Velká výzva, jehož cílem je pobavit, poučit a poukázat na problémy ekologického rázu. Cíle byly skutečně splněny, stejně jako se povedly počasí, koncerty a festivalová atmosféra...


Literatura

Splácení dluhu

stati perexFilozofická fakulta Karlovy univerzity v Praze přinesla na knižní trh opravdovou lahůdku. Výběr z literárních studií a statí jedné z nejvýznamnějších osobností české germanistiky, literárního vědce, básníka, dramati...

Divadlo

Richard III. vládne Hradci

richard III 200S nejslavnějším Shakespearovým padouchem se roztrhl pytel nad českými jevišti. Vedle Prahy, Brna a Pardubic splétá Richard III. síť krvelačných intrik i na scéně Klicperova divadla v Hradci Králové. A i k...

Film

Ivan Trojan se Ve stínu rozhodně neschová

ve stinu plakatBoj dobra proti zlu nebo, chcete-li, silného proti slabšímu tady byl vždy. Jsou to příběhy, které přitáhnou pozornost. Na druhou stranu jsou už ale více či méně předvídatelné. Stejné je to i s novým filmem Davida Ondříčka Ve stí...