Duchařská komedie o jednom velkém vánočním zázraku

Duchařská komedie o jednom velkém vánočním zázraku

Tisk

Ti druzi 200Komedie Spirit Level, kterou v MdB uvedou pod názvem Ti druzí, sice obletěla úspěšně kus světa, ale o její autorce, přesněji o jejím životě se ví až podezřele málo. Anglická scenáristka a dramatička zůstává v téměř dokonalém utajení (důraz je na slově téměř). Nemá Facebook ani LinkedIn, ani Twitter, ani nic podobného, natož aby měla na internetu domovskou stránku. Nedává rozhovory. Na Wikipedii o ní heslo nenajdete. Po usilovném pátrání lze na internetu najít jedinou její portrétní fotku, ale v tak mizerné kvalitě, že má člověk dojem, jako by ji pořídili duchové nebo jako by ona sama byla duch. A přesto jméno Pam Valentine není tak úplně neznámé.

 

Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století napsala londýnská rodačka (ročník 1938) spolu s Michaelem Ashtonem pro Yorkshire Televison několik seriálů, z nichž přinejmenším dva patří do zlatého fondu britské televizní tvorby komediální: Youʼre Only Young Twice (Mladý jsi jen dvakrát) a Thatʼs My Boy (To je můj kluk). Po krátkém odskoku k rozhlasové tvorbě začala od poloviny devadesátých let psát pro divadlo. Tři jednoaktovky – You Canʼt Fight City Hall, Bren (S radnicí nemůžeš bojovat, Bren, 1994), A Dogʼs Life (Psí život, 2000), Alternative Accommodation (Náhradní ubytování, 2005) – a jedna celovečerní komedie s názvem Day of Reckoning (Den zúčtování, 1999) dosáhly ovšem ohlasu jen průměrného. Teprve v roce 2006 napsaná duchařská komedie Spirit Level se stala mezinárodním hitem. Ve světové premiéře (12. dubna 2007) ji pod názvem Przyjazne dusze (Přátelské duše) uvedl Wrocławski Teatr Komedia; inscenaci Wojciecha Dąbrowského má toto přední polské divadlo dodnes na repertoáru. V originálním jazyce se hra ponejprv objevila na jevišti Metro Theatre v kanadském Vancouveru (6. listopadu 2010). Anglická premiéra se odehrála ve worcesterském Swan Theatre (27. září 2011). Velkou popularitu si hra získala jak v Polsku (v sezóně 2011/2012 ji dávala čtyři divadla), tak v Německu (v roce 2014 byla inscenována hned v devíti divadlech). Následovaly premiéry v Itálii, Rakousku, Španělsku, USA nebo na Novém Zélandě. U nás ji nejdříve režíroval Jiří Seydler v Karlovarském městském divadle: česká premiéra se uskutečnila 22. března 2014.

Pam Valentine ale překvapivě, ba paradoxně právě tehdy, kdy v devětašedesáti letech jako divadelní autorka konečně prorazila a mohla se rovněž těšit z mezinárodního úspěchu, pověsila spisovatelské řemeslo na hřebík. Ze dne na den. Uzavření jedné kapitoly svého života zdůraznila i tím, že se spolu se svým mužem (televizním a divadelním hercem Davidem Cooperem) odstěhovala z venkovské chalupy na samotě u Farleigh Wallop (nedaleko Basingstoku) v Hampshiru do malebné obce Winterslow, poblíž Salisbury (hrabství Wiltshire), kde žije dodnes a kde se prý věnuje svým koníčkům – křížovkám, psům, hospodářství a starožitnostem. Na divadlo ovšem úplně nezanevřela. Objevila v sobě režisérské chutě, které uplatňuje v místním, mezi anglickými ochotníky dosti ceněném souboru Winterslow Drama Group; právě v těchto dnech – 23. září 2022 – přivádí ve Winterslow další inscenaci k premiéře; a to jí bylo už osmdesát čtyři let.

Nápad napsat duchařskou hru se zrodil ve zmíněné starobylé chalupě na samotě u Basingstoku v Hampshiru. A není divu, že zrovna tam. V tom stavení totiž strašilo. Spolu s autorkou a jejím mužem tu přebývali duchové původních majitelů, kteří si dům pořídili někdy v roce 1880. A údajně to nebylo nepříjemné soužití. Každopádně inspirovalo Pam Valentine k vytvoření romanticky půvabné, bystré i laskavé, veskrze lidské, i když duchařské komedie, v níž se dějí věci „mezi nebem a zemí“ a jejíž děj vrcholí o vánočním čase. Jack Cameron, proslulý autor detektivek, a jeho okouzlující choť Susie podnikli během dovolené u italských jezer soukromou vyjížďku na člunu a utopili se. Jacka jakožto typického ateistu svatý Petr poslal od nebeské brány šupem zpátky na zem; Susie v ráji mohla zůstat, ale coby milující manželka svého muže neopustila. Společně v duchovém stadiu či na duchové úrovni (spirit level) obývají své někdejší venkovské hnízdečko, starou chalupu kdesi v Hampshiru, kterou po jejich smrti spravuje jako objekt k pronajmutí jedna realitní kancelář. Posmrtný život bez jídla, pití, spánku, nakupování a milování je docela nuda, jak shodně přiznávají manželé Cameronovi. Jisté povyražení nacházejí toliko ve šprýmech či malých zlomyslnostech, jimiž jednak vyvádějí z míry realitního agenta Marka Webstera, jednak zastrašují a vyhánějí nájemníky. Chalupu totiž pořád ještě pokládají za své vlastnictví a jako duchové chtějí mít i svůj klid. Ale v případě posledních zájemců o pronájem – mladých manželů Willisových – udělají výjimku: nejenomže se je nesnaží strašením od jejich úmyslu odradit, ale dokonce s nimi začnou sympatizovat. Vždyť Simon je začínající spisovatel a veliký obdivovatel knížek Jacka Camerona, jeho žena Felicity, zkráceně nazývaná Flic, je těhotná. Navíc se do jejich života nepříjemně plete snobsky založená Felicitina matka Marcia. Počáteční sympatie duchů přerůstají v citovou náklonnost, v pocit zodpovědnosti, ba až v rodičovskou starostlivost. Neboť mladí nemají peněz nazbyt, Simonovi to zatím vůbec nepíše a dítě je na cestě. Jak jim jen pomoci? To je nyní hlavní starost Jacka a Susie Cameronových. S kuriózním řešením vposled přispěje strážný anděl, který se náhle zjeví, když ho Susie bezděky či spíše ze srandy zavolá…

I když se v komedii Ti druzí (Spirit Level) střetává reálné s nadpozemským, potažmo imaginárním (chcete-li), hlavním tématem jsou naše pozemské životy a jak k nim přistupovat. Silně ve hře zaznívá motiv okamžiku teď a tady, síly jsoucí chvíle: je dobře žít přítomností, co nejintenzivněji to jde; neuvíznout v minulosti a trpně nečekat na budoucnost. Hra Pam Valentine je jednou z těch, které nám připomínají prosté, leč nadmíru podstatné věci, třeba elementární lidské potřeby, jako jsou citová náklonnost, sounáležitost, nezbytnost porozumění a úcty, pochopitelně víra (chcete-li); nebo to, že největším smyslem života je láska a největším darem života je dítě. Jako správná romantická komedie nám odkazuje poselství, že budeme-li k sobě milí a zdvořilí, bude svět v pořádku. V neposlední řadě nás informuje o tom, jak je důležité mít pro co / pro koho žít, i když jste po smrti. Žijeme v době, kdy snad nejvíce ze všeho potřebujeme (kromě peněz) pohlazení. Nikoliv sentimentálně slzavé, nýbrž veselé, trochu rošťácké. A v této hře je plno světla, naděje a humoru. Jako motto by jí rozhodně slušela slova italského spisovatele Luciana De Crescenza: „Každý jsme anděl s jedním křídlem. Abychom vzlétli, musíme se obejmout.“ Zkrátka: je to dobrá duchařská komedie o jednom velkém vánočním zázraku. Kromě všeho výše jmenovaného nabízí také smích a uvolnění.

Překladu a režie se ujme Petr Gazdík, autorem scény bude Emil Konečný a kostýmy navrhne Eliška Lupačová Ondráčková. Hrají: Petr Halberstadt (Jack Cameron), Alena Antalová (Susie), Svetlana Janotová (Flic), Ondřej Halámek (Simon), Erika Kubálková (Marcia), Tomáš Sagher (Mark Webster) a Johana Gazdíková (Strážný anděl).

Ti druzi

Pam Valentine
TI DRUZÍ
Dodatek č. 1

magická komedie o životě po životě

Režie: Petr Gazdík
Překlad: Petr Gazdík
Asistent režie: Petra Šimberová
Dramaturgie: Jiří Záviš
Dramaturgická spolupráce: Miroslav Ondra

Zahajovací zkouška: v úterý 21. června 2022

Premiéra: v sobotu 8. a v neděli 9. října 2022 na Činoherní scéně MdB

Více informací: www.mdb.cz


 

Přihlášení



Banner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

Léto se snažím spravedlivě rozdělit mezi odpočinek a prací na knize, říká Jiří Bartoň

Bartoň Povídání o létě, prázdninách či okurkové sezóně poskytl v těchto dnech Kultuře21 herec, šansoniér a filmový historik Jiří Bartoň. I když přiznává, že léto trávil na Moravě a navštívil řadu míst, která má rád, pře...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Čtěte také...

Simply Simplicius aneb Svatá prostoto! Geisslers zvou na premiéru adaptace barokního románu

Simply Simplicius200Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten uvede v sobotu 29. dubna v Divadle VILA Štvanice premiéru nově-barokní adaptace románu Dobrodružný Simplicius Simplicissimus Hanse Jacoba Christoffela von Grimmelshausena. Vydejte se po st...


Literatura

Živí mrtví 26: Volání do zbraně

zivi mrtvi26 200V srpnu vyšel v nakladatelství Crew další svazek příběhů věnovaný Živým mrtvým, nese název Volání do zbraně a značí již 26. díl této tak oblíbené série. Ač se název a de facto i obálka jeví jako všeříkající a až děj odhalující, tyto seši...

Divadlo

Listopad ukáže prezidenta USA bez kalhot!

listopad200Myslíte si, že politika může být jen nudná a dokáže člověka jenom rozčílit? A co takhle sám prezident Spojených států amerických? Velevážená a celosvětově uznávaná osoba nemusí být jen taková, jakou ji známe z televize. Ve hře Listopad

Film

Kritiky očekávaný film Dítě číslo 44 míří do kin

44 perexFilm Dítě číslo 44 s podtitulem Jak najít vraha v zemi, kde vraždy neexistují, se točil před dvěma lety v Praze a také v dalších českých městech. Na natáčení se významně podílelo pražské filmové studio Barrandov, kde v...