Future Soldier 2012 - voják budoucnosti: Kybernetické hrozby a obrana proti nim
Kultura21.cz

Future Soldier 2012 - voják budoucnosti: Kybernetické hrozby a obrana proti nim

vojak future soldierV současné době vnímáme problém, který je stále akutnější, a to jak budou naši vojáci připraveni na budoucnost, co budou muset znát, jak budou vypadat, jaké na ně čekají kybernetické hrozby a jak se jim budou muset umět bránit?

 

Na mezinárodní výstavě Future Soldier 2012, kterou jsme mohli na pražském letňanském výstavišti PVA zhlédnout ve dnech od 17. do 19 října 2012, se navíc konala konference Future of Cyber. Akci, která se konala již podesáté (jednou za dva roky), mohli však navštívit i laičtí zájemci o vojenskou techniku a vybavení pouze poslední den, který byl určen veřejnosti. Výstavu v Letňanech zahájil 17. října 2012 český ministr obrany Alexandr Vondra.

„Jestliže chceme žít v míru, buďme na válku připraveni.“ 
bohužel, tohle stále ještě aktuální rčení platí…

vojak future soldier

Smart Defence

Výstava Future Soldier 2012 je považovaná za jednu z dvojic hlavních expozic vojenské techniky, které se v České republice konají. Tou první je brněnský IDET, druhou pak „Voják budoucnosti“. Výstava Future Soldier 2012 se konala 10 let od summitu NATO v Praze a mohli jsme tam zhlédnout technologie a opatření v souladu s konceptem „Smart Defence“ – tedy chytrou obranu. Největší expozici nabídlo Ministerstvo obrany ČR (Armáda ČR, Vojenská policie, Univerzita obrany, Hradní stráž).

vojak future soldier

Nové trendy v rámci NATO a národních armád

Nastolila se tedy nová témata nejen v oblasti vojenství, ale také ochrany kritické infrastruktury a kybernetického prostoru. I když se na veletrhu jako vždy dál nabízely přehlídky špičkových armádních technologií, novinkou pak bylo, že jej osobně navštívily špičky z klíčových vojenských organizací a národních armád, které na jiných akcích nepotkáme, nebo nemáme šanci se k nim dostat (např. zástupce velitele Velitelství NATO pro transformaci, zástupci agentur NSPA, zástupce FBI a náměstci ministrů obrany a státní tajemníci z Albánie, Maďarska, Srbska, Švýcarska, Kazachstánu, Lotyšska, Slovenska, Rumunska a Jihoafrické republiky).

„Ačkoliv všichni doufáme, že nás válka nepotká, jsme připraveni na ni, kdyby se stala skutečností.“

vojak future soldier

Moderní technologie - zbraně budoucnosti

Musíme si uvědomit, že v armádních konfliktech jsou vybavení vojáků a jejich trénink hlavními faktory bezpečnosti a efektivity boje. Převaha na bitevním poli je určena technologickou převahou země. Dalo by se říci, že bitvu vyhráváme již na universitách, ve vědeckých institucích a díky moderním zařízením pro obranu státu. Moderní technologie považujeme za zbraně budoucnosti. Začíná se to tak hodně podobat literární vizi o „válce robotů“. Vývoj bezpilotních letadel a základních prostředků vede k tomu, že zbraně již budou obsluhovány především moderním zařízením. Přesto válka bude dál vyžadovat vojáky, kteří budou muset umět tato zařízení obsluhovat a používat. Ovšem budoucnost začíná již dnes!

vojak future soldier

Future of Cyber - kyberterorismus

Hádejme, co si představíme pod pojmem „největší ohrožení“, které se reálně dotýká každého občana? No přece kyberterorismus! V dnešní době jsme totiž dosáhli totální dostupnosti informací prakticky z každého a jakéhokoliv místa světa pomocí počítačů, tabletů a mobilů a jsme svědky prorůstání kyberprostoru do našeho reálného světa. Napojujeme totiž stále více zařízení na internet, počínaje počítačovými sítěmi velkých podniků a konče např. ovládáním topení v našem obydlí. A tak všichni máme v rukou dvojsečnou zbraň, která může usnadnit komunikaci či zvýšit výkonnost, nebo otvírá pro útočníky dříve netušené možnosti.

„Inter Arma Silent Musae“ (mezi zbraněmi mlčí Múzy) Cicero, římský politik, řečník a právník, (narozen 3. 1. 106 př. Kr. v Římě, zemřel 15. 3. 44 před Kr. ve Formii)

vojak future soldier

Krize – nekrize – bojujme za bezpečný přenos informací!

Proto i v době Evropou zmítané krize považujeme za klíčové úkoly Aliance mimo jiné boj proti terorismu, kybernetickému útoku, organizovanému zločinu, pašeráctví a obchodu s lidmi, ochranu kritické infrastruktury, zabezpečení ochrany vojáků, sledování rozlehlých oblastí. Rychlost, se kterou jsme obměnili elektronické komerční produkty, především mobilní telefony a počítače, zkrátila generaci zhruba na dva roky, zatímco na poli vojenského vývoje jsme dříve počítali generace v desítkách let. Proto v současné době ve vojenském vývoji přebíráme elektronické produkty komerčního průmyslu, čímž se výrazně urychlil vývoj nových produktů, ale jsme omezeni vysokými cenami vojenské produkce a snižujícím se rozsahem dostupných financí v mnoha státech. Důsledkem jsou nové problémy s bezpečností a nežádoucí přenos informací. Přímo na výstavišti proběhla živá demonstrace útoku hackerů a postupu, jak se takovému ataku ubráníme, např. různě upravujeme a šifrujeme škodlivé binární programy tak, aby to antivirové programy nezjistily, takže nejsou schopny detekovat útok.

Obchodování již nebylo prioritou

Návštěvníci mohli na mnoha figurínách v životní velikosti zhlédnout různé verze speciálního vybavení vojáka od strážného, přes předsunutého leteckého návodčího až po sadu určenou k průzkumu a transferu informací v terénu pro potřeby různých druhů vojska. Žhavým problémem současných armád je elektrická energie, protože zbraně a zbraňové systémy jsou v zajetí jejich elektrizace a elektronizace. Voják současnosti i budoucnosti je jimi doslova ověšen. A tak se zde prezentovaly firmy, které se zabývají výrobou a vývojem baterií, článků, nabíječek a solárních systémů. Za nejperspektivnější zdroj energie na bojišti se zatím považují palivové články.

vojak future soldier

Výběr nejen z veletržních novinek

• 3D vizualizační systém – vhodný pro malé operace bojové jednotky pod dohledem vojenského managementu a taktiky oddělení, který krajinu promítne do 3D modelu

• robotické nástroje – k podpoře bojové operace

• průzkumný transportér Pandur II 8x8 CZ kolové vozidlo

• L-159 letecký výcvikový simulátor

• mobilní teleskopické strážní stanoviště Tower surveillance (ČR) a monitorovací systém společnosti EVPÚ Defence (ČR)

• modulární výmetné náplně pro dělostřelecké zbraně ráže 155 mm

• házecí miniroboty Throw Bot

• nové prostředky ochrany jednotlivce (přilby, brýle a díly balistické ochrany k neprůstřelným vestám)

• průhledové brýle společnosti Audiopro, vhodné jako součást vybavení vojáka budoucnosti

vojak future soldier

Sekce kybernetické a informační bezpečnosti

Dne 17. dubna 2012 byla založena historicky první sekce Rady ředitelů Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky (ASOBP ČR). Den na to, 18. dubna 2012, byla podepsána a vstoupila v platnost dohoda o pořizování materiálu a služeb pro účely obrany mezi Českou republikou a USA. Podepsání smlouvy garantuje českým výrobcům při dodávkách do USA stejné legislativní prostředí, jako mají domácí firmy. Takže nashledanou opět za dva roky!

www.natoexhibition.org

Zdroj foto: internet


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Tapír

  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
  • Tapír 2/2022
    Druhé číslo Tapíra v prodeji od 3. března 2022      

Videorecenze knih

Rozhovor

Chceme osvěžit zapadlá srdce kapkou poezie

poezie 200KLADNO/ BUŠTĚHRAD – Mám to štěstí, že je mohu řadit mezi své přátele. Je to dvojice, která je ojedinělá v tom, že se jim podařilo spojit dva zdánlivě odlišné žánry – poezii a hudbu, které se k sobě ale báječně hodí. Dělají to takovým způsobem, že...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Opusťte fádní život všedňáků a začtěte se do kouzelných Mýtů

myty9 200Po sedmi měsících čekání nám komiksové nakladatelství Crew servíruje nabušené téměř dvouset stránkové propracované a napínavé příběhy z dílny Billa Willinghama. Řeč je o Mýtech s pořadovým číslem devět a názvem Synové impéria. Klasicky vás čeká vysok...

Z archivu...


Literatura

EMěstečko Pines: Kniha, která Vám vyrazí dech

200litHned v úvodu se musím přiznat k jedné věci: rozhodně nepatřím mezi fanoušky knižního napětí. Román Městečko Pines se ke mně dostal víceméně náhodou, a když jsem zjistila, že se jedná o thriller s hororovými prvky, byla jsem k němu dost skeptická. Nakonec mě...

Divadlo

Malované na skle ve Zlíně krásně namalovali

malovane-na-skle 200Podzimní večer 20. listopadu se v Městském divadle Zlín nesl ve slavnostním duchu. Jednak šlo o 51. reprízu představení Malované na skle, které získalo cenu Aplaus za nejlepší inscenaci 69. sezony a její představitel byl nomi...

Film

PAS DO HOLLYWOODU


pas do hollywoodu 200Není rozhovor jako rozhovor. Většinou vycházejí takové, které se jen koří věhlasu zpovídaného a šíří jej dál, vlastně můžeme uvažovat o oboustranně výhodné symbióze. Přesně takové texty nalezneme třeba v knížce nadutě naz...