Co jste netušili o knihách?

Co jste netušili o knihách?

Tisk

co nevite o knihachNárodní knihovna připravila pro veřejnost cyklus přednášek na nejrůznější zajímavá témata. Ve středu 28. listopadu 2012 proběhne od od 17.00 v Zasedacím sále v 1. patře hlavní budovy NK ČR povídání na téma „Co jste netušili o knihách?“

 

 

Nebojte se zeptat na všechno, co jste dosud nevěděli o knihách, takový je podtitul přednášky. Vstup na ni je zdarma. Posluchači se budou moci dozvědět mnoho zajímavého z oblasti péče o knížky a zákulisí konzervátorských ateliérů i výzkumných laboratoří od specialistů z Odboru ochrany knihovních fondů Národní knihovny České republiky.

co nevite o knihach

Kvalita bohužel klesá

Nejspíš jste netušili, že od poloviny 19. století kvalita papíru na výrobu knih a časopisů stále klesá. Proč? Přibližně do roku 1844 se papír vyráběl řemeslně z lněných, konopných nebo bavlněných hadrů, případně jejich směsi, které obsahovaly čistou celulózu. „Takto vyrobený materiál dokázal při uložení ve vhodných podmínkách přetrvat celá staletí bez výrazných změn. Industrializace a rozvoj vzdělanosti i knihtisku však vedla ke zmnohonásobení produkce papíru, a tudíž se intenzivně hledala další surovina, neboť zdroje již zdaleka nestačily pokrýt požadavky. Odpovědí byl vynález „dřevitého“ papíru, jenž s sebou přinesl zásadní změny ve výrobě a výrazně ovlivnil kvalitu i vlastnosti výsledného produktu v důsledku nového levnějšího „kyselého“ výrobního procesu i způsobu klížení. Takový papír je však nestabilní a postupem času rychle žloutne, až hnědne, křehne a láme se,“ vysvětluje Petra Vávrová, ředitelka Odboru ochrany knihovních fondů.

Co je to permanentní papír?

Zajímají vás druhy papíru a knižních vazeb? Co vlastně může knihám uškodit? Vadí papíru a vazbě prach? Proč si na něm pochutnávají červotoči? Jaké jsou nejlepší podmínky k uchování opravdových literárních lahůdek? Jak nejlépe zachránit knížku ušpiněnou třeba mastnotou? Tušíte, co je to permanentní papír? Pokud vás zajímají podobné otázky, přijďte na přednášku, odpoví vám na ně Ing. Petra Vávrová, Ph. D., Ing. Lucie Palánková a Hana Sedliská z Odboru ochrany knihovních fondů Národní knihovny ČR.

co jste netusili o knihach

Přednáška: Co jste netušili o knihách
Kde: v Zasedacím sále v 1. patře hlavní budovy Národní Knihovny ČR, Klementinum 190, Praha 1
Kdy: 28. listopadu 2012 v 17 hodin
Vstupné: zdarma


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Roman Janků: „Po dvaceti letech začínám mít opravdu obavu o budoucnost živých koncertů klasiky na menších městech.“

Roman Janku200K současné situaci v kultuře se v následujícím rozhovoru vyjadřuje dlouholetý organizátor koncertů klasické hudby a zakladatel cyklu KLASIKA VIVA Roman Janků.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

O radostech a strastech mateřství s nadhledem

4 hodiny perexAč je můj obvyklý žánr thriller nebo memoáry a literatuře pro ženy se vyhýbám obloukem, tento román mě k sobě připoutal na první pohled. A vyplatilo se. Marlène Schiappa se dokázala z úspěšné bloggerky vyšvihnout do role skvělé a vtipné s...

Z archivu...


Literatura

Chuť na hřích s příchutí APOKALYPSY

Cernucka Chut na hrich 200Mám ráda detektivky. Opravdu. Líbí se mi i české krimipříběhy, které někteří čtenáři odmítají. Proto jsem nahlédla do edice Původní česká detektivka nakladatelství Moba a vybrala si dva tituly Veroniky Černuck...

Divadlo

Komediomat vyprodal zlínské Studio Z
ImageO partě improvizátorů Komediomat jste si mohli nedávno přečíst v našem rozhovoru. Nyní jsem se na ně opět vydala do Zlína, abych se uvolnila od stresu a nechala si nahnat do očí slzy smíchu.
 
 
...

Film

Divoká stvoření jižních krajin: dokonalý film s dojemným a naivním poselstvím

divoka stvoreni jiznich krajinV porovnání s blockbustery letošního léta trhajícími rekordy v multikinech působí Divoká stvoření jižních krajin jako blesk z čistého nebe. Celovečerní debut Benha Zeitlina...