V pražských prostorách Vachler Art se sešli vědci, lékaři a právníci k diskuzi nad covidem

V pražských prostorách Vachler Art se sešli vědci, lékaři a právníci k diskuzi nad covidem

Konference covid perexV Praze se uskutečnilo setkání odborné veřejnosti, na němž vědci, lékaři a právníci z České republiky a Slovenska sdíleli své poznatky ohledně epidemie covid-19 a jejích dopadů na jednotlivce a společnost.

První československá konference covid-19, jak pořadatelé setkání nazvali, ve třech sekcích představila příspěvky imunologů, epidemiologů, vakcinologů, klinických lékařů různých specializací, právníků i ekonomů. Záštitu nad konferencí převzala senátorka MUDr. Alena Dernerová, ve spolupráci se senátory Jitkou Chalánkovou a Janem Žaloudíkem. Cílem konference bylo podle odborného garanta imunologické sekce konference, prof. Jaroslava Turánka, objektivně zhodnotit situaci posledních dvou let z pohledu imunologie, vakcinologie a klinických projevů onemocnění covid-19, zhodnotit výsledky opatření proti covid-19 a přijaté vakcinační strategie. Konference se věnovala také analýze obsahu vakcín proti covidu a jejich možným dopadům na jednotlivce, jakož i dopadům epidemie na celou společnost.

Konference covid

Aspekty použití vakcín

Probírány byly jednotlivé vakcíny a aspekty jejich dalšího použití. „Klíčovou věcí, která doposud příliš nezaznívá ve veřejném prostoru, je kombinace různých vakcín v rámci imunizačních schémat,“ uvedl Jaroslav Turánek. V této sekci vystoupili renomovaní odborníci na imunologii, epidemiologii a mikrobiologii, jako např. prof. Vojtěch Thon, MUDr. Hana Zelená, prof. Omar Šerý, RNDr. Jiří Šinkora či prof. Jiří Beran. V klinické sekci konference se potkali lékaři různých specializací, aby každý na základě každodenního praktického kontaktu s pacienty popsali dle své bezprostřední zkušenosti průběh onemocnění, možnosti léčby a dopady vakcinace.

Přesah hranic vědy a medicíny

Epidemie covid-19 a snaha se s ní vypořádat dalece přesahuje hranice vědy a medicíny. Svojí závažností se stává problémem politickým. „Jsme svědky bezprecedentních společenských a politických změn, nejvýraznějších od roku 1989. Změn, které mají vliv i na přístup k právu a na jeho výklad. Mnohá z přijatých opatření, která mají údajně bránit šíření epidemie, tento deklarovaný efekt nemají, a navíc zasahují do práv občanů způsobem nevídaným od roku 1989. Jedním z nejhorších příkladů je zavedení skutečné diskriminace skupiny lidí z důvodu jejich rozhodnutí nepodrobit se očkování proti covid-19. Znevážení hodnot, jakými jsou ochrana soukromí, lidské důstojnosti, svoboda slova,“ uvedl JUDr. Tomáš Nielsen, odborný garant právní sekce konference.

Pandemický zákon

„To je onen pověstný Rubicon, jehož překročení by pro naši euroamerickou civilizaci mělo být po zkušenostech z druhé světové války naprosto nepřípustné. Zatím vrcholem je pak snaha o novelu pandemického zákona. Tou by výkonná moc fakticky převzala od moci zákonodárné kontrolu nad regulací naší společnosti, včetně základních práv a svobod zaručených Listinou. Přesně tak začínala každá totalita,“ dodal k aktuální situaci. S tím, že je třeba vrátit do hry zdravý rozum a odmítnout snahy o odstraňování základních principů demokratického právního státu a humanismu. Konferenci, na níž se svými příspěvky vystoupili také lékaři a právníci ze Slovenska, uspořádal institut Pro Libertate, Nadační fond Svědomí národa a neformální diskusní platforma Iniciativa nezávislých lékařů a vědců. Celodenní akce se konala v prostorách Vachler Art, které ke konání akce zdarma poskytl producent Petr Vachler. Ten společně s hercem Jaroslavem Duškem přítomné krátce pozdravil.

První díl konference: www.facebook.com/svedominarodacz/videos/534723034723908

Druhý díl: www.facebook.com/svedominarodacz/videos/659610825476759


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Tapír

  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
  • Tapír 2/2022
    Druhé číslo Tapíra v prodeji od 3. března 2022      

Videorecenze knih

Rozhovor

Tomáš Savka – Osmý světadíl je pro mě mimořádné dílo

savka 200Tomáš Savka si již tuto sobotu, 14. prosince v pražském Divadle V Rytířské, zazpívá spolu se svými hosty v rámci koncertu „Swinging Christmas“ písně Karla Hály, Waldemara Matušky, Sammy Davise jr., či Franka Sinatr...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

O radostech a strastech mateřství s nadhledem

4 hodiny perexAč je můj obvyklý žánr thriller nebo memoáry a literatuře pro ženy se vyhýbám obloukem, tento román mě k sobě připoutal na první pohled. A vyplatilo se. Marlène Schiappa se dokázala z úspěšné bloggerky vyšvihnout do role skvělé a vtipné s...

Z archivu...


Literatura

Depresivní mrzutý advokát a beznadějný případ – detektivní román Nevědomý svědek

nevedomy svedekI tak lze charakterizovat román Nevědomý svědek italského spisovatele, soudce a senátora Gianrika Carofiglia. Jeho hlavní hrdina – advokát Guido Guerrieri – neprožívá dobré období. Opustila ho žena ...

Divadlo

Palmovka přežila. Svou scénu otevře veřejnosti premiérou o Stalinovi.

palmo200Od dob ničivých povodní v roce 2013, proběhla v Divadle pod Palmovkou rozsáhlá rekonstrukce vnitřních prostor budovy  spolu s výměnou vedení a ostatního personálu. Jen díky vstřícnosti a pochopení dalších divadelních scén se podařilo částečný chod divad...

Film

Když draka a jeho jezdce pojí společné vědomí

Eragon 200Mimořádný úspěch "fantasy" filmů, velkolepých epopejí z rodu Pána prstenů a nejnověji Hobita, uspíšil vznik dalších obdobně zacílených děl. Vyznačují se touž realizační rozmáchlostí zvláště při bitevních výjevech, t...