Když Sestry osudu pořádají hon na Macbetha

Když Sestry osudu pořádají hon na Macbetha

Tisk

Hon na macbetha perexTemná komiksová fantasy Hon na Macbetha je tak trochu jiným pohledem na osud skotského krále Macbetha v Shakespearově pojetí. Zaměřuje se totiž na postavy tří čarodějnic, Morty, Lesis a Kloty, které se natolik zamotaly do svých kouzel, že se ocitly uvězněné ve světě vlastní kletby a nyní zoufale hledají cestu na svobodu. Jsou minulost, současnost a budoucnost klubkem červených nití se spoustou stahujících se smyček a pevných uzlů? A kdo drží v rukou nůžky osudu? 

Nový fragment Macbethova příběhu vytvořili Lukáš Pokorný, Štěpánka Jislová a Lukáš Komárek, knihu Hon na Macbetha vydalo nakladatelství Argo. Hlavně díky kreslířce a manažerce projektu Štěpánce Jislové dostaly Sestry osudu konečně odpovídající prostor, aby zašmodrchanou situaci vyřešily. Naráží přitom na lži, kterým věřily celá staletí, a staré vzorce, které dnes už neplatí. Kdo je nakonec oběť a kdo tyran? A podaří se jim "ulovit" nešťastného krále?

Umět vzít život do vlastních rukou

Intriky, manipulativní proroctví a nemilosrdná prokletí nejsou jen výsadou divadelních her a fantasy příběhů. I v běžném životě se s nimi setkáváme na každém kroku. Je dobré umět tato kouzla odhalit a hlavně se z nich dokázat vymanit. Na pozadí samostatného příběhu tří čarodějnic se rýsuje další rozměr pojetí osudu, který člověku předurčí buď sudičky (v pohádkách) nebo rodiče či učitelé (v realitě), případně jiní "dobrodinci".

„Celý život se odvíjí od příběhu, který sami sobě vyprávíme.“

Tento komiks se tak stává nejen samostatnou literární a výtvarnou jednotkou, ale také lákavou návnadou k přečtení Shakespearova Macbetha či zhlédnutí některé z adaptací této hry. Nově vytvořený fragment totiž musí zapadnout do skládačky, aby výsledný obraz byl dokonalý. Navrch se dá tento pozoruhodný počin ještě považovat za motivační literaturu. A to už je opravdu skvělé skóre! Autoři se toho prostě nebáli a zjevně drží kormidlo svého osudu opravdu pevně.

Hon na macbetha

Hon na Macbetha
Autor: Lukáš Pokorný
Ilustrace: Štěpánka Jislová, Lukáš Komárek
Žánr: komiks, fantasy
Vydáno: 2022, Argo
Počet stran: 104

Hodnocení: 87 %

https://argo.cz/knihy/hon-na-macbetha/


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing

Tapír

  • Tapír 3-2023
    4. května vtrhne do vašich trafik stádo nových Tapírů! Tentokrát nás cesty zavedou na africké  Safari, a u nás doma oslavíme 100let...
  • Tapír 2/2023
    Už se těšíte? My ano! Už 9. března (ano milé dámy, v den, kdy budete střízlivět z oslav MDŽ) vychází...
  • Slavíme 8 let
    Dne 22. 2. 2023 to bylo 8 let, co jsme vydali úplně první číslo Tapíra. Tehdy vycházel jen elektronicky.  ...
Banner

Hledat

Rozhovor

Alžběta Bublanová: „Život s panikou mě naučil být silnější. Ovládat svůj život a nespoléhat se pořád na někoho.“

alzbeta bublanova 200Alžběta Bublanová za svou prvotinu, povídkovou sbírku Čtyři stěny (2012), získala od Akademie literatury české ocenění Máchova růže. Kromě beletrie se zabývá také psaním recenzí, rozhovorů, fejetonů a článků. Narodila se 8....

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Čtěte také...

KOK přivítá v Mariánských Lázních držitele prestižních kulturních cen

kok 200Na Kulturně ozdravnou kúru zamiřte ve dnech 27. 5. - 29. 5. 2022 do Mariánských Lázní. Spolek Švihák už podeváté nabídne pestrý kulturně – sportovní program. V kolonádě Ferdinandova pramene vystoupí Kill The Dandies!, držitelé ceny Český lev za soundtrack ...


Literatura

Fimbul - když dva potřebují změnu a klídek na chalupě nahradí drama

fimbul perexHKnížka Fimbul od nakladatelství JaS je menšího formátu a má na první pohled zajímavě řešené balení. Průsvitná obálka mě nadchla okamžitě už na omak. A vyzývala mě, ať ji neodložím.

 

...

Divadlo

„Ale, proboha, já nejsem můj milovaný Sartre, Wilde, Williams, Albee, Shakespeare…“ rdí se Petr Nýdrle

Jméno Petr Nýdrle je zlínským kulturním nadšencům jistě dobře známo, ale tento herec, učitel, scenárista a umělecký šéf zanikajícího divadla Malá scéna má co říct i ostatním. V rozhovoru se dozvíte věci o Malé scéně, ale budete svědky i osobního zamyšlení nad vážnějšími tématy.

Film

Malí Nezbedové - velká dobrodružství na malém dvorku
ImageDistribuční společnost Intersonic připravila pro malé diváky DVD s oblíbeným animovaným seriálem Malí Nezbedové (v originálu The Backyardigans). Nyní jsou na pultech obchodů k dispozici již dvě DVD se šesti...