Muzeum paměti XX. století, ve spolupráci s Libri prohibiti a Polským institutem v Praze, připravilo dvě výstavy o významných historických událostech. Uvedeny byly online letos 17. listopadu, zájemci je mohou i nadále „na dálku“ bezplatně navštívit na webu muzea. Obě výstavy jsou komentované.
Výstavou „Rok zázraků. Československo a rozpad sovětského bloku“provází historik Petr Blažek, který je jejím autorem. Výstava vznikla loni, u příležitosti 30. výročí pádu komunistického režimu, a poprvé byla uvedena v listopadu 2019 v Evropském parlamentu – z podnětu europoslance Alexandra Vondry (ODS) a pod záštitou ECR (frakce Evropští konzervativci a reformisté). Partnerem výstavy je knihovna samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti, která poskytla pro expozici obrazové podklady.
„Hlavním tématem výstavy je pád komunistického režimu v Československu v mezinárodním kontextu – zejména v souvislostech rozpadu sovětského bloku. Pozornost je proto věnována nejen domácím událostem v letech 1987–1989, ale také zásadním mezníkům vnitřního vývoje dalších států sovětského bloku s přesahem do roku 1991,“ je uvedeno na webu muzea.
Patr Blažek a Výstava Rok zázraků
Nemějte strach!
Výstavou „Nemějte strach! Církev a cesta střední Evropy ke svobodě“ provází ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj. Připravil ji právě Polský institut v Praze a jeho partneři, zejména Arcibiskupství pražské a Maďarský institut v Praze. Vznikla při příležitosti blížícího se 30. výročí vzniku Visegrádské skupiny, které připadá na únor 2021.
„Jejím cílem je také připomenout letošní květnové 100. výročí narození Jana Pavla II., prvního papeže pocházejícího ze střední Evropy a významného symbolu boje za svobodu v tomto regionu. Výstava také zdůrazňuje roli katolické církve v dobách totality a význam čtyř výrazných středoevropských kardinálů: Josefa Berana, Jána Chryzostoma Korce, Józsefa Mindszentyho a Stefana Wyszyńského. Autorem textů výstavy je polský spisovatel a publicista Grzegorz Górny,“ uvádí web muzea.
Obě výstavy jsou instalovány v Domě pážat na pražských Hradčanech. Podrobné informace i odkazy na výstavy lze nalézt na www.muzeum20stoleti.cz.
Foto: muzeum20stoleti.cz
< Předchozí | Další > |
---|