Biela sobota – z tmy do svetla

Biela sobota – z tmy do svetla

Tisk

biela200„Toto je noc, v ktorej jas ohnivého stĺpa rozohnal temnoty hriechu.“ Biela sobota je oslavou toho, čo bolo predpovedané. Reálne sa v sobotu v Písme nedialo nič. No čo uznáva kresťanská tradícia je, že v týchto večerných chvíľach sa už završovali tzv. dejiny spásy. Počas dňa sa veriaci klaňajú Kristovi v hrobe, po západe Slnka sa ale začnú odohrávať najkrajšie bohoslužby celého roka.

 

Vychádzajúc z rozhovoru, ktoré sa vedú na Golgote pri krížoch, prvým obyvateľom nebeského kráľovstva sa sáva zločinec, ktorý bol odsúdený, ale pri posledných chvíľach svojho žitia vyzná, že verí v Ježišovo kráľovstvo a božský pôvod. Za týmto zločincom do neba prichádzajú všetky postavy doteraz čakajúce v predpeklí. Kresťania totiž veria, že keď v nedeľné ráno učeníci našli hrob prázdny, Kristus ako predpovedal odišiel do pekla, aby vyslobodil starozákonné postavy. Nebo sa totiž otvára až Kristovou obetou.

Kresťanské slávenie Bielej soboty začína premenením v  temný chrám bez akéhokoľvek zdroja svetla. Chrám ponorený do tmy je symbolickým stavom našej duše bez Boha, stavom pred spásou. Následne sa prinesie slávnostná svieca – paškál. Paškál je sviecou s 5 vsadenými hrotmi a písmenami gréckej abecedy – alfou a omegou. Je to znova symbol Kristových rán na kríži a tiež zosobnením Krista ako začiatku a konca všetkého.  Paškál do svetla prinesie svetlo, ktoré si veriaci odpália. Vzniká tak krásna záplava svetla sviečok.

alt

Počas omše sa tiež obnovujú krstné sľuby, kresťan sa tak prihlási k článkom svojej viery. Na tento sviatok sa vo farských kostoloch uskutočňuje krst pre osoby, ktoré v predchádzajúcom roku podstúpili prípravu a v tento deň sa stávajú členmi Cirkvi.

Po predošlých tichých dňoch sa v sobotu rozoznie orgán i zvony a celá bohoslužba sa nesie v slávnostnom duchu plnom spevu a svetla. V niektorých mestách sa okolo kostolov robia menšie sprievody na zvestovanie radosti celému mestu.


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Tapír

  • Tapír č. 3/2024
    Je tady číslo třetí. A na co se můžete těšit v tomto vydání? Jako obvykle v něm narazíte na hromadu...
  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Kolikrát si připadám jak na houpačce, říká herec Martin Vrtáček

vrtacek 200Za dvacet let ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti toho získal herec Martin Vrtáček požehnaně. A nejsou to jen ceny publika i kritiky a ovace. Početná plejáda rozmanitých postav a charakterů z něj vybrousily osobnost, které nechybí pokora i sc...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Louise L. Hay: Dokážu to!

dokazu to 200Ať potřebujete v životě podpořit v čem chcete, tohle jsou dobří malí pomocníci. Přirovnala bych je ke kamarádce, která vám každé ráno velmi bezstarostně zašeptá do ucha něco, co vážně potřebujete vědět. Slyšet a procítit. Jak se na chvíli oprostit od zjitřelých emocí a nec...

Z archivu...


Literatura

Fleishman má průšvih

Leda Fleishman perexPříběh ambiciózního manželství, chytrá i humorná love-story o sexu a životě, naději, smutku, ztrátě, bolesti i lásce. Soudobý americký román, prvotina, která hodně převyšuje zavedené řemeslníky této branže.

Divadlo

V neděli 31. října se ve vyprodaném Divadle na Vinohradech konal IV. ročník taneční show Roztančené divadlo

roztancene divadlo 200Autorský projekt Tanečních kurzů Martina Šimka & Terezy Řípové byl odstartován v roce 2016 v Městském divadle Mladá Boleslav, kde proběhl první ročník projektu Roztančené divadlo aneb když herci tančí. Po tamním úspěchu p...

Film

Paddington 2 je film pro celou rodinu

paddington perexPaddington, medvídek z peruánské džungle, se zabydlel v Londýně u rodiny Brownových. Stal se součástí místní komunity a zbožňuje ho celá ulice. Pod čepicí pořád nosí ukrytý toust s pomerančovou marmeládou pro případ nouze, který nastane,...