Není apríl jako apríl

Není apríl jako apríl

Tisk

april thumbMěsíc duben má zaslouženě přívlastek apríl. Aprílové počasí si dokáže představit každý z nás – rychlé střídání slunečné oblohy se zataženou s přeháňkami nebo deštěm, větrno se střídá s bezvětřím, ráno mrzne, odpolední teplota je naopak na tričko.

 

Toto bláznivé počasí má ale své fyzikální opodstatnění. Hlavní příčinou proměnlivého dubnového počasí u nás je to, že je ještě nad pevninou studený vzduch, ale sluneční paprsky už hřejí jako v srpnu. Spodní vrstva vzduchu se od zemského povrchu otepluje rychleji než horní vrstva. Při promíchávání různě teplých vrstev vzduchu se vytváří četné přeháňky – ne zřídka kdy i sněhové.

Teplota je jako na horské dráze

To, že i teploty mohou být hodně rozdílné, dokazují dubnové extrémy posledních let – tj. v roce 2003 bylo 9. dubna na Horské Kvildě -22 °C, naopak v roce 2012 na konci dubna 29. dubna v Plzni teplota kulminovala na 31,8 °C. V posledních letech je dubnové počasí suché, bohaté na sluneční paprsky a také ve znamení velkých teplotních výkyvů. Za ty může střídání teplého jižního nebo jihozápadního proudění se studeným vzduchem od severozápadu nebo západu. Za 24 hodin se tak může ochladit nebo naopak oteplit o více než 15 °C. Velké rozdíly se mohou vyskytnout i v nejnižších ranních a naopak nejvyšší denních teplotách. Mluvíme o tzv. denní amplitudě teplot, která se zejména při jasných nocích, kdy nefouká vítr a teplota klesá pod bod mrazu, naopak přes den sluneční paprsky vyženou nejvyšší denní teploty i přes 20 °C.

 

Jaro

 

Dubnové sluneční paprsky jsou zrádné

I přes to, že se to nezdá, tak dubnové sluneční paprsky už mají svoji sílu a mnohdy dokáží naši pokožku spálit. Množství ozonu nad Evropou během dubna často kolísá a naše pokožka je po zimě oslabena a bledá. Proto platí, že pokud plánujete strávit více času na přímém slunečním záření zejména přes poledne, rozhodně použijte opalovací krém.

Také letošní Velikonoce budou aprílové

V dubnu často slavíme Velikonoce – svátky jara. I ty mohou přinést různou škálu počasí, právě díky aprílovému dubnu. Za posledních 60 let najdeme nejvyšší teploty na Velikonoce v pozdějším termínu oslav - 23. dubna 2000 26 °C a 22. dubna 1962 24 °C. Naopak jedny z nejchladnějších Velikonoc jsou z roku 1977 (10. dubna), to se odpolední teploty pohybovaly nejčastěji do 5 °C. Po přečtení předchozích řádků tak asi nikoho nepřekvapí, že letošní Velikonoční pondělí přinese jak bouřky, tak sněžení, jak 23 °C, tak během dne výrazné ochlazování, jak slabý, tak čerstvý vítr.


 

Zobrazit další články autora >>>

Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks

Tapír

  • Tapír 2/2023
    Už se těšíte? My ano! Už 9. března (ano milé dámy, v den, kdy budete střízlivět z oslav MDŽ) vychází...
  • Slavíme 8 let
    Dne 22. 2. 2023 to bylo 8 let, co jsme vydali úplně první číslo Tapíra. Tehdy vycházel jen elektronicky.  ...
  • Tapír 1/2023
    Více na Časopis Tapír | E-tapír (e-tapir.cz)    
Banner

Rozhovor

Support Lesbiens: „Jsme tu přece pro fandy a ti musí slyšet na koncertech pecky“

support lesbiens 200Pohodlně se usaďte a přečtěte si rozhovor s jednou z hvězd festivalu Holešovská Regata, se skupinou Support Lesbiens. Za ni odpovídala stálice Hynek Toman, jež se nezalekl rozpa...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Poezie žije - podpořte vydání básnické sbírky Kalvárie lásky

jabato hithit perexKulturní a vzdělávací agentura JABATO připravuje vydání básnické sbírky s autorskou uměleckou grafikou Jany Jebavé. Přestože síla slova má pořád velkou váhu, potřebuje podporu, a to nejen od svých fanoušku. Proto ji hledá i p...

Z archivu...


Literatura

Pálenka od Matěje Hořavy povznese jako ta banátská

Palenka perexJako pomyslný ostrov vystupuje Banát z vod rumunské země, která ho obklopuje. Místo, kde žije česká menšina, potomci osadníků, kteří přišli v ten kraj v polovině 19. století. Místo, kde se jakoby zastavil čas, k...

Divadlo

Laskonky v Divadle Na Maninách o osudových láskách i zklamáních

laskonky perexLaskonky. Představení na námět spisovatelky Báry Nesvadbové zařadilo do svého programu pražské Divadlo Na Maninách. Premiéra se uskutečnila v pátek 30. listopadu.

 

...

Film

Jeníček a Mařenka jsou postrachem všech čarodějnic

jenicek a marenka 200Žili byli dva malí sourozenci Jeníček a Mařenka, které jejich otec odvedl v noci do hlubokého černého lesa a zanechal je tam napospas divoké přírodě. Po krátkém bloudění ve vysokém porostu našli bratr se sestro...