Půlstoletí Obrazárny Pražského hradu
Banner

Půlstoletí Obrazárny Pražského hradu

Tisk


Obrazrna20015. ledna 2015 oslavila Obrazárna Pražského hradu 50 let od svého otevření. Stálá expozice v obrazárně představuje výběr nejkvalitnějších uměleckých děl ze sbírek Pražského hradu. Obrazárna je nejstarší kontinuálně existující sbírkou obrazů v našich zemích. V jejích osudech se odrážejí události střední Evropy od 16. století do současnosti; nejkvalitnějším dílům ze zachráněného historického souboru se teprve v polovině dvacátého století dostalo zasloužené pozornosti a sály obrazárny se otevřely veřejnosti.  Jsou zde vystavena díla starých mistrů německé, italské a nizozemské renesance i manýrismu, obrazy středoevropského a holandského baroka. Vznikla původně jako galerie císaře Rudolfa II. na konci 16. století. Těžištěm sbírek, které jen z části pochází veliké sbírky umění císaře, jsou dnes obrazy pocházející z období 15. – 18. století.

 

 

 

Rudolf II. nebyl sice umělec, ale měl v umění zálibu. Na jeho dvoře působilo  mnoho malířů;  trvale tu působili Hans von Aachen, Bartoloměj Spranger, Dětřich Raffensteiner, Joseph Heintz z Švýcarska, Pieter Stevens. Giuseppe Arcimboldo, Roelant Savery, Hans Vredeman de Vries, Matthäus Gundelach, Jeremiáš Günther, Daniel Fröschl a další.

V roce 1585 byly sbírky natolik rozsáhlé, že pro ně nechal císař vystavět samostatné prostory. Kolem roku 1600 obsahovala sbírka 1300 obrazů a tisíce dalších uměleckých předmětů. Po smri Rudolfa byly sbírky  zapečetěny. V roce 1612 byl proveden odhad ceny sbírek - 17 milionů zlatých. V roce 1648 sbírky vyrabovala švédská vojska a ze sbírky Rudolfa II. nezbylo téměř nic.

Obrazna3

 

Za panování císařovny Marie Terezie byl do Prahy povolán architekt Nicolo Pacassi, aby Pražský hrad přestavěl do barokní podoby. Zrušil obrazárnu a část obrazů nechal odvést do Vídně. 

V reakci na postupnou likvidaci sbírek byla založena několika českými aristokraty a vzdělanci roku 1796 Společnost vlasteneckých přátel umění v Praze. Roku 1797 se hrabě František Šternberk obrátil s žádostí na vídeňský dvůr i hradního správce a zapůjčení pláten pro Obrazárnu Společnosti. Bylo mu vyhověno a obrazy z depozit Pražského hradu a z bytu císařských úředníků na dlouhý čas získal.

Obrazrna1

 

Po roce 1918 Pražský hrad převzal nový vlastník, Československá republika. Byla zřízena Kancelář prezidenta republiky a několik odborných komisí k posouzení uměleckých sbírek. Komise  doporučila obrazy restaurovat, vyvěsit na reprezentativních místech a některé předat galerii v Rudolfinu, kde byla obrazárna Společnosti - základ Národní galerie. V roce 1930 byl z Masarykova fondu zahájen nákup obrazů pro hrad. V letech okupace byly některé obrazy uloženy v Lánech, jiné na Hradu zůstaly. Po skončení druhé světové války bylo započato s prvními inventarizacemi uměleckých sbírek Pražského hradu.

Obrazrna4

 

V letech 1960 a 1961probíhalo na hradu množství stavebních prací. Národní kulturní komise nechala řadu obrazů převést do Národní galerie a Umělecko-průmyslového muzea. V roce 1961 byly obrazy předány orgánům státní památkové péče a uskladněny v depozitáři zámku Opočno. Během přestavby hradu byla provedena restaurace obrazů, které se později měly na Hrad vrátit. Nová Obrazárna Pražského hradu byla vybudována v letech 1963 – 1965. Správa Pražského hradu dokončila v roce 1998 úpravy výstavních prostor a nově upravená Obrazárna se otevřela veřejnosti. Mezi největší skvosty ve sbírkách patří obrazy Tiziana, Aachena, Rubense, Veronese, Bassana, Brandla, Kupeckého a mnoha dalších umělců.  

Obrazrna5

 

Expozice se nachází na 2. nádvoří Pražského hradu a je otevřena denně včetně pondělí.

podle podkladů Obrazárny Pražského hradu

Kontakt: www.obrazarna-hradu.cz


 

Přihlášení



Anketa

Jaké motivy máte v kultuře nejraději?
 

Skotské pobřeží, nevlídné počasí, typické fish and chips, vůně ryb i bahna v románu Letní nebe

Letní nebe vás vezme na sychravý skotský venkov nebo do dubajského horka. Perfektní kombinace, která už sama o sobě zanechá čtenářský dojem. Je to jedna z těch knížek, kterou i po několika letech vezmete do ruky a řeknete si… „jooo, to si pamatuju“. A protože si nebudete pamatovat děj, ale jen parádní atmosféru, tak se začtete znova. Ostatně, děláte to? Čtete knížky podruhé?

Tenis - Magické momenty

V tenise nacházíme tytéž základní prvky jako v každodenním životě. Tenis je souboj dvou gladiátorů v aréně, kteří za jediné zbraně mají raketu a odhodlání. Tenis je víc než sport, tenis je umění, říkají slavní tenisté.

Tapír

  • TAPÍR 4/2024
    Léto je tady a s ním i nové prosluněné číslo Tapíra! V tématech pro toto vydání se vydáme na prázdniny...
  • Tapír č. 3/2024
    Je tady číslo třetí. A na co se můžete těšit v tomto vydání? Jako obvykle v něm narazíte na hromadu...
  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

6. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

6 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům...

Mnichův průvodce k čistému domu i mysli

V listopadu u nakladatelství Alferia v edici Východní řada vyšla knížečka Mnichův průvodce k čistému domu i mysli od autora jménem Šókei Macumoto. Tento autor se snaží popularizovat buddhismus a přenést jeho principy do každodenního života lidí, třeba právě pomocí úklidu jak mysli, tak svého obydlí.

Čtěte také...

Utváření vlastní mytologie díky vykládačkám Archeo

Archer perexČtyřicet archetypů, karet, nad kterými můžete strávit poměrně dlouhý čas. Nejsou to karty jednoduché, sdílné a přímé. Naopak, je v nich tolik vrstev, že si dokážu představit soužití s Archeo kartami dlouhé i několik týdnů. Autor se s vervou pusti...

Z archivu...


Divadlo

Městské divadlo Mladá Boleslav uvede premiéru mystické komedie Hotel mezi dvěma světy

premiera200Hru francouzsko-belgického autora Erica - Emmanuela Schmitta Hotel mezi dvěma světy uvede v pátek 21. dubna Městské divadlo Mladá Boleslav. Inscenaci, která se hraje v překladu Michala Lázňovského, režíruje Petr Mikeska.

...

Film

Přísloví praví: když se kácí les, létají třísky

ruzena polsky filmPolský režisér Wojciech Smarzowski na sebe upozornil již ponurým dramatem Dům zla, kde uhrančivě rozehrál až ke zločinu vedoucí patologické vztahy jak mezi lidmi, tak ve společnosti, a ...