Tajemství snů a jak ho rozluštit
Kultura21.cz

Tajemství snů a jak ho rozluštit

Taťána Kročkováá (3)Pokud se zajímáte o sny a rádi byste věděli, co vaše sny znamenají a jak si je vyložit, sáhněte po knize Taťány Kročkové Tajemství snů a jak ho rozluštit, která vyšla v roce 2021 pod nakladatelstvím Albatros Media. Co od této knihy čekat?

Na první pohled vás upoutá hezká obálka, která slibuje příjemné čtení. A kniha ho rozhodně i nabízí. V její zadní části pak najdete i poutavé barevné fotografie, které dokreslují tématické okruhy, o kterých knížka pojednává. Kniha je pojatá jako učebnice, ale žádný suchý a odborný výklad nečekejte. Autorka se snažila popularizovat psychologické metody výkladu snů. A to takovým způsobem, že kniha je velmi čtivá a srozumitelná pro každého, i pro naprostého laika, kterého jen zajímá, co znamená to, co se mu v noci zdálo.

Knížka však není snář a ani se nevěnuje pouze snové symbolice. Autorka naopak před snáři varuje a vysvětluje, jakými způsoby je dnes třeba přistupovat ke snům a jak na ně nahlížet. Nechybí ani ukázky a výklady snů, kterých je v knize opravdu hodně. Dozvíte se i spoustu zajímavého z teorie, třeba o dávných autorech, kteří zveřejnili své snové deníky nebo snové zážitky. Taťána Kročková uvádí jména jako Jack Kerouac, Emanuel Swedenborg nebo Vladimír Sadek. Z psychologie nemohou chybět ani Freud či Jung. 

Autorka píše knihu především z vlastní zkušenosti, prokládá ji svými vlastními snovými i životními zážitky a neubránila se také ezoterickému náhledu či popisu některých charakteristik a pasáží, protože je jí ezoterické myšlení blízké.

Soutěžte s námi o knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit! 

Výklad snů v kostce

Knihu ovšem nelze brát pouze z pohledu ezoteriky, protože autorka umí zkušeně propojovat psychologické a vědecké hledisko s jemně ezoterickými náhledy na problematiku výkladu snů. V několika kapitolách shromáždila kompletní přehled o daném tématu a skutečně tak poodkrývá a odhaluje tajemství snů. Je to vlastně takový výklad snů v kostce. Z knihy se můžete dozvědět například něco o věšteckých snech, jak nám sny dokáží předurčit nemoc, co znamenají dopravní prostředky ve snech, proč se nám ve snech zjevují naši blízcí zemřelí a duchové, co je to spánková paralýza, jak se liší REM fáze spánku od NONREM spánkové fáze, co se nejčastěji zdává mužům, ženám a dětem, jak přistupovat k dětským snům, co znamenají zvířata ve snech, proč se nám zdají erotické sny, co jsou to archetypy a co je to lucidní snění. Anebo třeba proč se některým lidem vůbec nezdají sny, jak čelit nočním můrám a jaké sny se začaly lidem zdát v období covidu.

Každá kapitola řeší konkrétní téma a odpovídá na zásadní otázku položenou v nadpisu. Líbí se mi, že v úvodu kapitol pod nadpisem autorka umístila citáty z různých knih, které se týkají tématiky snění. Celkově knihu hodnotím velmi dobře, je to příjemné a zajímavé čtení, které může zaujmout především člověka, který se aspoň trochu zajímá o psychologii, filozofii, ezoteriku a snění.

O autorce Taťáně Kročkové

Autorka připravuje další pokračování knihy, které bude tentokrát zaměřeno výhradně na lucidní sny a astrální cestování. Má svůj blog www.osnech.cz, kde publikuje články o snech, ale také o astrologii, které se aktivně věnuje.

Taťána Kročková se živí jako redaktorka a autorka mnoha článků na téma zdraví, psychologie nebo ezoterika. Příležitostně pořádá besedy a přednášky, rovněž přijímá zájemce o astro-numerologické a karetní výklady. Také se věnuje tvůrčímu psaní beletrie a poezie.

Taťána Kročkováá (1)

Ukázka z knihy Tajemství snů a jak ho rozluštit

Známý psychoanalytik Sigmund Freud (1856 - 1939) se domníval, že právě ve snech si lidé dovolí prožít všechno to, nad čím ve skutečnosti mají přísnou vědomou kontrolu. To znamená, že veškeré vytěsněné pudové obsahy sexuálního rázu, závist, incest, perverze a další lahůdky, které se nám příčí a které bychom si vědomě nikdy nepřiznali či je v realitě nikdy nechtěli prožít, se nám mohou objevit ve snech. Stejně tak ale i noční můry, spánková paralýza, setkání s duchy, projekce traumatu a podobně, jsou pro mnohé lidi něčím, co v nich vyvolává strach.
Za poslední rok pandemie koronaviru je skutečně zvýšený nárůst různých snů u mnoha lidí, a nejsou to jen kompenzační sny, kterými si kompenzujeme neutěšenou realitu, jsou to i úzkostné a prognostické neboli věštecké a varovné sny. Jakmile totiž omezíme svůj život v realitě, tím více dáváme prostor snům, bez kterých bychom nemohli existovat. To ony utvářejí naše životy a běh dějin.

(...)

Čím více svým snům věnujeme pozornost, tím více si je uvědomujeme a pamatujeme.

(...)

V těžkých dobách se lidé čím dál tím více obracejí do svého nitra a ke svým snům. Když se stává život v realitě peklem, hledáme útěchu v rodině, opíráme se o své kořeny, o to více potřebujeme berličky k tomu, abychom dokázali této realitě čelit. Rádi se obracíme k duchovnu, ke své náboženské víře, anebo ke svým snům, touhám a přáním. Když nemůžeme ve skutečnosti prožít to, po čem toužíme a naplnit své touhy a sny, nezbývá nám, než zcela přirozeně prožívat jisté kompenzace ve spánku. Vězeň v kobce bude pravděpodobně snít o svobodě, osamělý člověk o lásce, umělec o svém úspěchu a možnosti tvořit velká díla, kterými osloví a potěší druhé, neplodná žena o těhotenství a narození dítěte. Jakmile je nám něco vzato, něco nám chybí a necítíme se šťastní, v krásných snech si můžeme vynahrazovat neutěšenou realitu. Těmto snům říkáme kompenzační.

Název: Tajemství snů a jak ho rozluštit
Autor: Taťána Kročková
Vydalo: Albatros Media
Rok vydání: 2021
Počet stran: 256
Hodnocení: 92 %

obalka

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/77720017/tajemstvi-snu-a-jak-ho-rozlustit/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Tapír

  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
  • Tapír 2/2022
    Druhé číslo Tapíra v prodeji od 3. března 2022      
  • Rozhovory na e-tapírovi
    Na našem webu www.e-tapir.cz budeme celý letošní rok publikovat rozhovory s našimi kreslíři. Nyní si můžete přečíst rozhovory s Romanem...

Videorecenze knih

Rozhovor

Představujeme Jumpboxing: „Cíl je jasný - zábavnou formou spojit radost a efektivitu.“

jumpboxing 200Jumpboxing je nový sport, který kombinuje kickbox se skákáním na trampolíně. Vyčerpávající výklad nám k němu podala jeho zakladatelka paní Zuzana Kubáňová. Nechte se nalákat na lekci jumboxingu!

...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Kurz Umění slov vás naučí používat maltu a cihly

Umeni slov perexPřihlásíte-li se na lekce tvůrčího psaní, pravděpodobně očekáváte, že nejdůležitějšími pracovními nástroji budou tužka a papír. Hned první věty Michelle Losekoot, lektorky kurzu ...

Z archivu...


Literatura

Vydejte se po stopách Torzového vraha a odhalte jeho identitu

zbytecna obet perexCleveland, rok 1938. Velká hospodářská krize propukla naplno. To však není jediný problém, se kterým se město musí vypořádat. Vraždící šílenec si vybírá své oběti z těch nejubožejších členů společnosti, z nichž po jeho řáděn...

Divadlo

Igor Orozovič spolu se skladatelem Ivanem Acherem vypustil do světa jeden z prvních divadelních soundtracků

bezruky frantik200V Divadle pod Palmovkou se těší velké pozornosti diváků i odborných recenzentů černočerná komedie Bezruký Frantík, jejíž scénář napsali Tomáš Dianiška s Igorem Orozovičem. Inscenace dokonce získala letos na jaře nominaci v Cenách di...

Film

Hledání smyslu podle Petra Weigla

weigl rusalka perexRežisér Petr Weigl (narozen 1939) si mezinárodní věhlas získal vypravěčsky stylizovanými, výtvarně vytříbenými přepisy zejména oper, ale nejen jich. Získal za ně ocenění v zahraničí i doma (Trilobit, Cena Čs. televize...