Tajemství snů a jak ho rozluštit

Tajemství snů a jak ho rozluštit

Tisk

Taťána Kročkováá (3)Pokud se zajímáte o sny a rádi byste věděli, co vaše sny znamenají a jak si je vyložit, sáhněte po knize Taťány Kročkové Tajemství snů a jak ho rozluštit, která vyšla v roce 2021 pod nakladatelstvím Albatros Media. Co od této knihy čekat?

Na první pohled vás upoutá hezká obálka, která slibuje příjemné čtení. A kniha ho rozhodně i nabízí. V její zadní části pak najdete i poutavé barevné fotografie, které dokreslují tématické okruhy, o kterých knížka pojednává. Kniha je pojatá jako učebnice, ale žádný suchý a odborný výklad nečekejte. Autorka se snažila popularizovat psychologické metody výkladu snů. A to takovým způsobem, že kniha je velmi čtivá a srozumitelná pro každého, i pro naprostého laika, kterého jen zajímá, co znamená to, co se mu v noci zdálo.

Knížka však není snář a ani se nevěnuje pouze snové symbolice. Autorka naopak před snáři varuje a vysvětluje, jakými způsoby je dnes třeba přistupovat ke snům a jak na ně nahlížet. Nechybí ani ukázky a výklady snů, kterých je v knize opravdu hodně. Dozvíte se i spoustu zajímavého z teorie, třeba o dávných autorech, kteří zveřejnili své snové deníky nebo snové zážitky. Taťána Kročková uvádí jména jako Jack Kerouac, Emanuel Swedenborg nebo Vladimír Sadek. Z psychologie nemohou chybět ani Freud či Jung. 

Autorka píše knihu především z vlastní zkušenosti, prokládá ji svými vlastními snovými i životními zážitky a neubránila se také ezoterickému náhledu či popisu některých charakteristik a pasáží, protože je jí ezoterické myšlení blízké.

Soutěžte s námi o knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit! 

Výklad snů v kostce

Knihu ovšem nelze brát pouze z pohledu ezoteriky, protože autorka umí zkušeně propojovat psychologické a vědecké hledisko s jemně ezoterickými náhledy na problematiku výkladu snů. V několika kapitolách shromáždila kompletní přehled o daném tématu a skutečně tak poodkrývá a odhaluje tajemství snů. Je to vlastně takový výklad snů v kostce. Z knihy se můžete dozvědět například něco o věšteckých snech, jak nám sny dokáží předurčit nemoc, co znamenají dopravní prostředky ve snech, proč se nám ve snech zjevují naši blízcí zemřelí a duchové, co je to spánková paralýza, jak se liší REM fáze spánku od NONREM spánkové fáze, co se nejčastěji zdává mužům, ženám a dětem, jak přistupovat k dětským snům, co znamenají zvířata ve snech, proč se nám zdají erotické sny, co jsou to archetypy a co je to lucidní snění. Anebo třeba proč se některým lidem vůbec nezdají sny, jak čelit nočním můrám a jaké sny se začaly lidem zdát v období covidu.

Každá kapitola řeší konkrétní téma a odpovídá na zásadní otázku položenou v nadpisu. Líbí se mi, že v úvodu kapitol pod nadpisem autorka umístila citáty z různých knih, které se týkají tématiky snění. Celkově knihu hodnotím velmi dobře, je to příjemné a zajímavé čtení, které může zaujmout především člověka, který se aspoň trochu zajímá o psychologii, filozofii, ezoteriku a snění.

O autorce Taťáně Kročkové

Autorka připravuje další pokračování knihy, které bude tentokrát zaměřeno výhradně na lucidní sny a astrální cestování. Má svůj blog www.osnech.cz, kde publikuje články o snech, ale také o astrologii, které se aktivně věnuje.

Taťána Kročková se živí jako redaktorka a autorka mnoha článků na téma zdraví, psychologie nebo ezoterika. Příležitostně pořádá besedy a přednášky, rovněž přijímá zájemce o astro-numerologické a karetní výklady. Také se věnuje tvůrčímu psaní beletrie a poezie.

Taťána Kročkováá (1)

Ukázka z knihy Tajemství snů a jak ho rozluštit

Známý psychoanalytik Sigmund Freud (1856 - 1939) se domníval, že právě ve snech si lidé dovolí prožít všechno to, nad čím ve skutečnosti mají přísnou vědomou kontrolu. To znamená, že veškeré vytěsněné pudové obsahy sexuálního rázu, závist, incest, perverze a další lahůdky, které se nám příčí a které bychom si vědomě nikdy nepřiznali či je v realitě nikdy nechtěli prožít, se nám mohou objevit ve snech. Stejně tak ale i noční můry, spánková paralýza, setkání s duchy, projekce traumatu a podobně, jsou pro mnohé lidi něčím, co v nich vyvolává strach.
Za poslední rok pandemie koronaviru je skutečně zvýšený nárůst různých snů u mnoha lidí, a nejsou to jen kompenzační sny, kterými si kompenzujeme neutěšenou realitu, jsou to i úzkostné a prognostické neboli věštecké a varovné sny. Jakmile totiž omezíme svůj život v realitě, tím více dáváme prostor snům, bez kterých bychom nemohli existovat. To ony utvářejí naše životy a běh dějin.

(...)

Čím více svým snům věnujeme pozornost, tím více si je uvědomujeme a pamatujeme.

(...)

V těžkých dobách se lidé čím dál tím více obracejí do svého nitra a ke svým snům. Když se stává život v realitě peklem, hledáme útěchu v rodině, opíráme se o své kořeny, o to více potřebujeme berličky k tomu, abychom dokázali této realitě čelit. Rádi se obracíme k duchovnu, ke své náboženské víře, anebo ke svým snům, touhám a přáním. Když nemůžeme ve skutečnosti prožít to, po čem toužíme a naplnit své touhy a sny, nezbývá nám, než zcela přirozeně prožívat jisté kompenzace ve spánku. Vězeň v kobce bude pravděpodobně snít o svobodě, osamělý člověk o lásce, umělec o svém úspěchu a možnosti tvořit velká díla, kterými osloví a potěší druhé, neplodná žena o těhotenství a narození dítěte. Jakmile je nám něco vzato, něco nám chybí a necítíme se šťastní, v krásných snech si můžeme vynahrazovat neutěšenou realitu. Těmto snům říkáme kompenzační.

Název: Tajemství snů a jak ho rozluštit
Autor: Taťána Kročková
Vydalo: Albatros Media
Rok vydání: 2021
Počet stran: 256
Hodnocení: 92 %

obalka

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/77720017/tajemstvi-snu-a-jak-ho-rozlustit/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Tapír

  • TAPÍR 4/2024
    Léto je tady a s ním i nové prosluněné číslo Tapíra! V tématech pro toto vydání se vydáme na prázdniny...
  • Tapír č. 3/2024
    Je tady číslo třetí. A na co se můžete těšit v tomto vydání? Jako obvykle v něm narazíte na hromadu...
  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Tleskač: „My nejsme apriori veselá kapela.“

altSkupina pyšnící se podtitulem Pilsner Ska Orchestra Tleskač má před sebou festivalovou sezonu, novou vokalistku Karolínu Jägerovou a rok staré album Never die songs. Na různé názory jsme se zeptali kapelníka ...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Program pro příští dny: Záchvaty hokejového šílenství

hokej cesi200Budou Češi zlatí? Nebo alespoň bronzoví? Omotejte si krk šálou, zabalte se do vlajky a ulehněte na gauč. Odpověď na otázku „Jak dopadli naši?“ získáte nejpozději v neděli 19. května. V tento den skončí světov...


Literatura

Kniha pro milovníky Miloše Knora a fejetonů

knoreni zivota200K(n)oření života je název poslední knihy Miloše Knora, která vyšla v nakladatelství CPress. Je s ní spojený slogan: „Místo návštěv doktora – kopec smíchu od Knora!“.

 

...

Divadlo

20 let radosti a smíchu

screamers PEREXV letošním roce je to už dvacátý rok, kdy mají členové travesti skupiny Screamers plné diáře a brázdí republiku křížem krážem. Sama představení skupiny navštěvuji už od základní školy, takže jejich repertoár znám dobře a byla jsem zvědavá,...

Film

Scampovo dobrodružství - pokračování Disneyho klasiky
ImageVydavatelská a distribuční společnost Magic Box přináší na DVD pokračování oblíbené Disneyho klasiky Lady a Tramp z roku 1955, jímž je film Lady a Tramp II: Scampovo dobrodružství, který v roce 2001 natočil režisér <...