Tajemství snů a jak ho rozluštit

Tajemství snů a jak ho rozluštit

Tisk

Taťána Kročkováá (3)Pokud se zajímáte o sny a rádi byste věděli, co vaše sny znamenají a jak si je vyložit, sáhněte po knize Taťány Kročkové Tajemství snů a jak ho rozluštit, která vyšla v roce 2021 pod nakladatelstvím Albatros Media. Co od této knihy čekat?

Na první pohled vás upoutá hezká obálka, která slibuje příjemné čtení. A kniha ho rozhodně i nabízí. V její zadní části pak najdete i poutavé barevné fotografie, které dokreslují tématické okruhy, o kterých knížka pojednává. Kniha je pojatá jako učebnice, ale žádný suchý a odborný výklad nečekejte. Autorka se snažila popularizovat psychologické metody výkladu snů. A to takovým způsobem, že kniha je velmi čtivá a srozumitelná pro každého, i pro naprostého laika, kterého jen zajímá, co znamená to, co se mu v noci zdálo.

Knížka však není snář a ani se nevěnuje pouze snové symbolice. Autorka naopak před snáři varuje a vysvětluje, jakými způsoby je dnes třeba přistupovat ke snům a jak na ně nahlížet. Nechybí ani ukázky a výklady snů, kterých je v knize opravdu hodně. Dozvíte se i spoustu zajímavého z teorie, třeba o dávných autorech, kteří zveřejnili své snové deníky nebo snové zážitky. Taťána Kročková uvádí jména jako Jack Kerouac, Emanuel Swedenborg nebo Vladimír Sadek. Z psychologie nemohou chybět ani Freud či Jung. 

Autorka píše knihu především z vlastní zkušenosti, prokládá ji svými vlastními snovými i životními zážitky a neubránila se také ezoterickému náhledu či popisu některých charakteristik a pasáží, protože je jí ezoterické myšlení blízké.

Soutěžte s námi o knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit! 

Výklad snů v kostce

Knihu ovšem nelze brát pouze z pohledu ezoteriky, protože autorka umí zkušeně propojovat psychologické a vědecké hledisko s jemně ezoterickými náhledy na problematiku výkladu snů. V několika kapitolách shromáždila kompletní přehled o daném tématu a skutečně tak poodkrývá a odhaluje tajemství snů. Je to vlastně takový výklad snů v kostce. Z knihy se můžete dozvědět například něco o věšteckých snech, jak nám sny dokáží předurčit nemoc, co znamenají dopravní prostředky ve snech, proč se nám ve snech zjevují naši blízcí zemřelí a duchové, co je to spánková paralýza, jak se liší REM fáze spánku od NONREM spánkové fáze, co se nejčastěji zdává mužům, ženám a dětem, jak přistupovat k dětským snům, co znamenají zvířata ve snech, proč se nám zdají erotické sny, co jsou to archetypy a co je to lucidní snění. Anebo třeba proč se některým lidem vůbec nezdají sny, jak čelit nočním můrám a jaké sny se začaly lidem zdát v období covidu.

Každá kapitola řeší konkrétní téma a odpovídá na zásadní otázku položenou v nadpisu. Líbí se mi, že v úvodu kapitol pod nadpisem autorka umístila citáty z různých knih, které se týkají tématiky snění. Celkově knihu hodnotím velmi dobře, je to příjemné a zajímavé čtení, které může zaujmout především člověka, který se aspoň trochu zajímá o psychologii, filozofii, ezoteriku a snění.

O autorce Taťáně Kročkové

Autorka připravuje další pokračování knihy, které bude tentokrát zaměřeno výhradně na lucidní sny a astrální cestování. Má svůj blog www.osnech.cz, kde publikuje články o snech, ale také o astrologii, které se aktivně věnuje.

Taťána Kročková se živí jako redaktorka a autorka mnoha článků na téma zdraví, psychologie nebo ezoterika. Příležitostně pořádá besedy a přednášky, rovněž přijímá zájemce o astro-numerologické a karetní výklady. Také se věnuje tvůrčímu psaní beletrie a poezie.

Taťána Kročkováá (1)

Ukázka z knihy Tajemství snů a jak ho rozluštit

Známý psychoanalytik Sigmund Freud (1856 - 1939) se domníval, že právě ve snech si lidé dovolí prožít všechno to, nad čím ve skutečnosti mají přísnou vědomou kontrolu. To znamená, že veškeré vytěsněné pudové obsahy sexuálního rázu, závist, incest, perverze a další lahůdky, které se nám příčí a které bychom si vědomě nikdy nepřiznali či je v realitě nikdy nechtěli prožít, se nám mohou objevit ve snech. Stejně tak ale i noční můry, spánková paralýza, setkání s duchy, projekce traumatu a podobně, jsou pro mnohé lidi něčím, co v nich vyvolává strach.
Za poslední rok pandemie koronaviru je skutečně zvýšený nárůst různých snů u mnoha lidí, a nejsou to jen kompenzační sny, kterými si kompenzujeme neutěšenou realitu, jsou to i úzkostné a prognostické neboli věštecké a varovné sny. Jakmile totiž omezíme svůj život v realitě, tím více dáváme prostor snům, bez kterých bychom nemohli existovat. To ony utvářejí naše životy a běh dějin.

(...)

Čím více svým snům věnujeme pozornost, tím více si je uvědomujeme a pamatujeme.

(...)

V těžkých dobách se lidé čím dál tím více obracejí do svého nitra a ke svým snům. Když se stává život v realitě peklem, hledáme útěchu v rodině, opíráme se o své kořeny, o to více potřebujeme berličky k tomu, abychom dokázali této realitě čelit. Rádi se obracíme k duchovnu, ke své náboženské víře, anebo ke svým snům, touhám a přáním. Když nemůžeme ve skutečnosti prožít to, po čem toužíme a naplnit své touhy a sny, nezbývá nám, než zcela přirozeně prožívat jisté kompenzace ve spánku. Vězeň v kobce bude pravděpodobně snít o svobodě, osamělý člověk o lásce, umělec o svém úspěchu a možnosti tvořit velká díla, kterými osloví a potěší druhé, neplodná žena o těhotenství a narození dítěte. Jakmile je nám něco vzato, něco nám chybí a necítíme se šťastní, v krásných snech si můžeme vynahrazovat neutěšenou realitu. Těmto snům říkáme kompenzační.

Název: Tajemství snů a jak ho rozluštit
Autor: Taťána Kročková
Vydalo: Albatros Media
Rok vydání: 2021
Počet stran: 256
Hodnocení: 92 %

obalka

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/77720017/tajemstvi-snu-a-jak-ho-rozlustit/


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media

Tapír

  • Tapír 6/2022
    Zimní číslo Tapíra je venku! Více na Časopis Tapír | E-tapír (e-tapir.cz)  
  • TAPÍR 5/2022
    Podzimní číslo Tapíra je venku! Těšit se můžete na rozhovor s Danem Černým, který to dotáhl až ke kreslení kačerů...
  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
Banner

Rozhovor

Spisovatelka Sylva Lauerová ví, jak zkrotit drzé opice

200lSpisovatelka a básnířka Sylva Lauerová je autorkou, která se rozhodně nebojí otevírat tabuizovaná či hůře stravitelná témata. Ve svých románech i básních se dotýká hlubin lidské psychiky, duchovna, různých podob lásky a sexu, společenských témat. Díky tomu, že ...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

Bratislava pre všetkých s francúzskym veľvyslanectvom

Bratislava 200

Tohtoročný dvanásty ročník Bratislava pre všetkých sa za začal 24. apríla slávnostným galaprogramom Cena primátora v primaciálnom paláci v Zrkadlovej sále. V jej priest...


Literatura

Dobrodružství ve staré Praze: Vlastimil Vondruška, Fiorella a Bratrstvo křišťálu

Fiorella a bratrstvo 200Fiorella přijíždí z Itálie do Prahy spolu se svým otcem, novým dvorním alchymistou císaře Rudolfa II. Pomáhá mu v dílně převlečena za chlapce, protože dívky práci alchymistického učně vykonávat nesmí. V chlapeckém přestro...

Divadlo

Listopadová D21

divadlo 21Divadlo D21 má v posledních dnech skutečně napilno. Blíží se premiéra Gulliverových cest, listopadový program je nabitý a stále roste obliba tohoto koutku divadelní kultury známého i jako divadlo Malé Vinoh...

Film

Dny evropského filmu začínajíDEF perexJiž po osmadvacáté si můžeme vychutnat DNY EVROPSKÉHO FILMU, pořádané od středy 16. června 2021 nejen v Praze, ale i v dalších velkých městech – v Ostravě (od 17.6.) a v Brně (od 18.6). Přehlídka pak se pak shodně uzavírá v tentýž den,...