Setkání mistrů ozářila světová hvězda

Setkání mistrů ozářila světová hvězda

sm perexDalší úspěšný ročník, tentokrát již 13., máme za sebou a opět přineslo klasické Setkání mistrů hodně zajímavých momentů a také plno kvalitních závodníků napříč mezi rally, rallycrossem a autocrossem.

 Největší hvězdou letošního ročníku byl jednoznačně čtyřnásobný mistr světa Juha Kankkunen z Finska, který se na Sosnové ukázal ve Škodě Fabii WRC, ale také v exhibici v Opelu Kadet C-GT. Juha měl v neděli horečky a nebylo mu doporučeno aby do soutěžního speciálu usedal, ale tento mistr nad mistry nechtěl naplněné tribuny zklamat a představil se divákům. Další hvězdou byl italský showmen Paolo Diana se svým pekelně rychlým Fiatem 131 Abarth. Ten po celý víkend předváděl proč je tolik oblíbený a se svým Fiatem prakticky nejezdil rovně, ale pořád ve smyku.

sm2

Ve třídě soudobých rally vozů měl největší šance na vítězství Václav Pech, který svého tradičního Mini Coopera přestavěl na verzi WRC. Ve finále se postavil proti Jaroslavu Melichárkovi ze Slovenska, který měl k dispozici Ford Fiesta WRC od Martina Prokopa. Pech dokázal Melichárka porazit o pouhé 4 desetiny vteřiny. Na třetím místě zakončil Setkání mistrů Jan Černý, který v Česku představil Peugeot 208 T16 R5, se kterým by se chtěl představit v příští sezoně.

sm5

Skupinu historických vozů tvořilo zajímavé spektrum strojů a nejvíce k důvodů k radosti poskytl Petr Žáček na silném Audi Sport Quattro. Ve finále se mu snažil konkurovat Jiří Navrátil, který pilotoval Ford Sierra. Třetí skončil Tomáš Enge, který se s Oplem Kadet C-GT parádně sžil a na jeho jízdu byla radost pohledět.

sm3

V rallycrossu byl největším favoritem Pavel Koutný, který se na start překapivě postavil s Mitsubishi Lancer evo 9. Ve finálové jízdě, která se jela na 2 okruhy, mu dokázal plně konkurovat pilot dvoukolky Josef Šusta, který závodil se Škodou Fabia MK2 S1600. Třetí v rallycrossové divizi skončil závodník s pseudonymem "Luigi", který pilotoval stejný vůz jako Josef Šusta. V autocrossové divizi jsme letos postrádali větší počet závodníků. I proto se ve finále proti sobě postavily dvě zcela odlišné buginy. Jedna s pohonem všech čtyř kol a druhá bugina byla zadokolka.

sm1

Filip Šmíd, který řídil silnější buginu, dokázal porazit s nepatrným rozdílem Jana Kuneše na kartcrossu. Třetí v autocrossové divizi skončil Jakub Kubíček.

sm4

V průběhu celého závodního dne se po trati proháněly speciály, které se představily také v exhibici. Na trati tak diváci mohli vidět Ford RS 200 v rukách Václava Pecha, nebo Lancii Deltu, kterou pilotoval Juha Kankkunen. Společnou show mohli předvést Břetislav a Tomáš Enge s Opelem Kadet C-GT. Rodiné představení také ukázali otec a syn Semerádové na Mitsubishi Lancer Evo 9.

Ti co se dostavili na Sosnovou, nemohli litovat. O zábavu bylo postaráno po celý víkend. Nyní se fanoušci rally mohou těšit na Pražský rallysprint a také Na Mikuláš Rally Slušovice.

sm6

Autor foto: Jan Vondra

www.rallycross-sosnova.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Tapír

  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
  • Tapír 2/2022
    Druhé číslo Tapíra v prodeji od 3. března 2022      

Videorecenze knih

Rozhovor

„Miluju jaro a podzim,“ prozradila nám spisovatelka Alena Jakoubková

alena jakoubkova 200Léto je v plném proudu, slunce pálí o sto šest, na mnohé se přilepilo dovolenkové tempo (můj manžel ho nazývá „plážové“). Co dělají spisovatelé a ilustrátoři v létě? Jak se jim píše či kreslí pod slunečními paprsky? Nebo jen dobí...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Procházky, které těší a sbližují malé, velké a jejich psí kamarády

nahaci perexZajímavý projekt I love naked – procházky bezsrstých plemen psů již od roku 2018 vytváří platformu pro milovníky, majitele a obdivovatele těchto zvláštních psů. Pravidelná setkání se konají minimálně čtyřikrát do roka, pokud to situace spojená ...

Z archivu...


Literatura

Skutečný příběh ženy, která svou obětavou péčí věnovala dětem i matkám skutečný dar života

Dar zivota perexEdna Adan Ismail byla první somálskou dívkou, která získala stipendium na ošetřovatelskou školu ve Velké Británii. Psal se rok 1954 a Edna tušila, že tohle je první krok ke splnění jejího velkého snu – založit vlastní nemocnici.

...

Divadlo

Svět je naruby – jsem sluha anebo pán? A není to vlastně fuk?

harlekyn je mrtvy perexNa jednom parkovišti jednoho nákupního centra se před očima diváků rozvíjí příběh commedie dell'arte… a známy darebák Harlekýn se pouští do souboje dobra se zlem.

...

Film

Rekapitulace Febiofestu: punková anarchie, film bez Lucíi a digitální amputace

febiofest200Jubilejní 20. ročník Mezinárodního filmového festivalu Febiofest skončil v hlavním městě vyhlášením vítězného snímku sekce Nová Evropa. Stalo se jím britské nezávislé drama Rozbitý svět (Broken...