Brownovo Inferno: Peklo pro Langdona i čtenáře
Banner

Brownovo Inferno: Peklo pro Langdona i čtenáře

Tisk

inferno perexV žebříčku nejprodávanějších knih se novinka Dana Browna, nesoucí název Inferno, drží na předních místech již několik měsíců. Jedna z nejočekávanějších knih loňského roku se může pochlubit i velkým počtem kladných ohlasů. Jsou však tyto pozitivní kritiky oprávněné, nebo je to jen marketingový tah zakrývající nedostatky románu?

 

Bestseller Šifra mistra Leonarda zajistil Danu Brownovi světový úspěch a vynesl ho mezi nejčtenější a nejprodávanější autory 21. století. Jeho konspirační teorie zaujaly i hollywoodské filmaře, a tak se vedle Šifry dostal na plátna kin i úplně první román Andělé a démoni s netypickým akčním hrdinou harvardským profesorem Robertem Langdonem. Už v pořadí třetí titul s názvem Ztracený symbol (filmová premiéra je plánovaná na rok 2015) začíná za předchozími díly silně pokulhávat, postrádá určitou originalitu a kopíruje schéma z předešlých románů: Langdon – krásná žena – prostředník – tajné společenství – umění. Analogický vzorec jsem očekávala i u Inferna, které mou domněnku po pár stránkách bohužel potvrdilo. To nejhorší však na mě teprve čekalo.

Robert Langdon se probudí ve florentské nemocnici, aniž by věděl, co se s ním stalo a jak se vůbec do Itálie dostal. V paměti mu utkvěla pouze hororová scéna, ve které figuruje stříbrovlasá žena, která Langdona stále nabádá, aby hledal a posléze i nalezl. To už si ale k jeho nemocničnímu pokoji razí cestu speciálně vycvičená agentka Vayetha pracující pro Konsorcium, která má za cíl zlikvidovat nic netušícího symbologa upoutaného na lůžku. Naštěstí se v pravý čas objeví nadprůměrně inteligentní doktorka Sienna Brooksová, která Robertovi pomůže utéct a stane se jeho pravou mozkovou hemisférou při řešení záhadných indicií. Jejich protivníkem je nejen čas a mnoho dalších agentů s povolením zabíjet, ale především zesnulý biochemik Betrand Zobrist, který má zálibu v Dantově Božské komedii a který chce s pomocí nově vypěstovaného viru snížit počet obyvatel, jehož neúměrný růst ničí planetu Zemi.

Po tajuplném začátku, který čtenáře dobře nastartuje, přichází bohužel už jen nuda, nuda a na konec nic neříkající nudný závěr. Přitom si autor vybral velmi zajímavou látku, kterou propaguje nadčasovým Dantovým citátem z Božské komedie: „Nejtemnější místa v pekle jsou vyhrazena těm, kdo si v časech mravní krize zachovávají neutralitu.“ A tak mají čtenáře udržet při životě a otevřených očích alespoň vtípky ve stylu Padesát odstínů ikonografie. Pokud se však stane, že čtenář přes veškeré Brownovo snažení ztratí vědomí, nebo má problémy s pamětí, je mu pro jistotu na každém kroku připomínáno, že padouch vychází z Dantovy Božské komedie a nad lidstvem visí Damoklův zavirovaný meč. Hrozba biologické zbraně se ale natolik dramatizuje, že celá situace vyznívá spíše groteskně než napínavě. A tentokrát Brownův staronový příběh nezachrání ani zajímavé přednášky o umění.

Na čem ale nejvíce kniha selhává? Potíž vidím v ochuzení děje o tajemného padoucha. Koho by bavilo číst „detektivku“, kde vám hned na začátku prozradí, že vrahem je zahradník? Avšak největší problém nacházím v absenci logiky při výstavbě příběhu. Proč by se měl Zobrist tvořit s tak promyšleným systémem šifer k nalezení epicentra, když o jeho objevení vlastně vůbec nestojí?

I když se Inferno Brownovi zrovna dvakrát nepovedlo, věřím, že mu procházka po pražských památkách udělala dobře na jeho vyprahlou zásobárnu nápadů a jeho další román, pevně doufám odehrávající se v srdci Evropy, přinese smysluplný a napínavý příběh, který bude radost číst.

Inferno (Inferno)

inferno
Autor: Dan Brown
Překlad: Michala Marková a David Petrů
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2013
Počet stran: 424
Hodnocení: 49 %

zdroj foto: www.argo.cz


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Velký rozhovor s tanečnicí Laterny magiky Pavlínou Červíčkovou nejen o Human Locomotion!

cervickova pavlina 200U příležitosti premiéry inscenace Human Locomotion, která vznikla v únoru na Nové scéně Národního divadla pod hlavičkou souboru Laterny magiky, jsme se rozhodli podívat na t...

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Čtěte také...

Tajemná komnata byla znovu otevřena

HP2 perPodruhé se společně s Harrym a jeho přáteli ocitáme za branami bradavického hradu. I tentokrát v novém kabátku, který má na svědomí Jonny Duddle spolu s nakladatelstvím Albatros Media. Harry má za sebou nejhorší narozeniny svého života, a aby toho neby...


Divadlo

Již rok se hraje v Divadle Na Maninách původní český muzikál, Robinson Crusoe

robinson 200Autorem hudby muzikálu Robinson Crusoe je Zdeněk Hrubý, scénáře Ivan Hubač a texty písní napsal Jan Krůta. Režisérem představení je herec a režisér Václav Knop, choreografem představení je Tomáš Kuťák.

...

Film

Kouzelný svět pod mořskou hladinou

alt„I ve věku počítačových kouzel vytváří ty nejlepší zvláštní efekty stále ještě matička příroda.“ Adam Markowitz, ENTERTAINMENT  WEEKLY. Matička příroda se na fauně a flóře pod mořskou hladinou skutečně vyřádila, řádně popustil...